رد کردن لینک ها

مالکیت چه نقشی در بازاریابی دارد ؟؟

نقش مالکیت در بازاریابی 

مالکیت چه نقشی در بازاریابی دارد؟

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از باور نکردنی ترین جنبه هایی که می تواند در بازاریابی تان نقش داشته باشد، آشنا کنیم. می خواهیم توضیح دهیم که حس مالکیت چه نقشی در بازاریابی دارد. یادتان هست وقتی بچه بودیم اسباب بازی مورد علاقه مان را به کسی نمی دادیم و اجازه نمی دادیم حتی کسی دست به آن بزند؟ اگر کسی به آن چپ نگاه می کرد از شدت خشم و ناراحتی گریه می کردیم یا قهر می کردیم! به نظر می رسد این حس ذاتی مالکیت در بزرگسالی از بین نمی رود و نیروی انگیزشی قوی در روانشناسی بازاریابی است که سازندگان محتوا و بازاریابان باید از آن در ایجاد ارتباطات عاطفی قوی در مشتریان خود و افرادی که با نام تجاری شان ارتباط برقرار می کنند، استفاده کنند.

مالکیت روانشناختی چیست؟

مالکیت روانی یعنی احساس اینکه چیزی به ما وابسته است یا چیزی جزء ماست. ما می توانیم مالکیت روانشناختی را نسبت به همه چیز، از اشیاء ملموس (لباس ها و ماشین مان) تا چیزهای انتزاعی تر (روابط و سنت های فرهنگی مان) داشته باشیم. محققان Pierce and Peck در بررسی رفتار مالکیت روانشناختی و رفتار مصرف کننده توضیح می دهند که این احساس مالکیت از تمایل ذاتی انسان به جمع کردن چیزهای مختلف و تملک نشات می گیرد. و توسط سبک هایی که ما به وسیله آنها اجتماعی می شویم تقویت می شود. به عبارت دیگر تمایل ما به مالکیت روی چیزها به چگونگی درک ما از جهان استوار است.

آنها احساس را به عنوان یک حالت شناختی آگاهی توصیف می کنند. این آگاهی شامل افکار و عقاید در مورد “هدف” مالکیت، همراه با احساسات مثبت از لذت، کارآیی و صلاحیت است. محققان چهار انگیزه کلیدی را در احساس مالکیت شناسایی کرده اند انگیزه اثر، هویت فردی، خانه و تحریک. این ها نیازهای روانشناختی است که ما با احساس مسئولیت نسبت به چیزی به آنها تحقق می یابیم. انگیزه اثر به این معنی است که ما تمایل داریم که فرد موثری برای محیط زندگی خود باشیم و بطور کلی یک انسان مفیدی باشیم. هویت انگیزه ای است که از طریق دارایی هایی که در تملک داریم خودمان را به مردم معرفی کنیم و دارایی هایمان بیان کننده شخصیت مان باشند. خانه تمایل به داشتن یک مکان امن یا لنگرگاه امنی است که در هر شرایطی بتوانیم به آن پناه ببریم و با داشتن آن احساس راحتی و امنیت داشته باشیم. تحریک اشاره به نیاز ما به فعال بودن و مولد بودن دارد اینکه همیشه در سکون نباشیم.

اجازه بدهید مالکیت روانشناختی را با مثالی از یک سوغاتی که در سفر برای خود خریدید و آن را خیلی دوست دارید، بیشتر توضیح بدهیم.

یک لباس که از ترکیه خریدید را درنظر بگیرید مالکیت فیزیکی مستقیم روی این لباس است. زیرا شما آن را با احساس مثبت همراه با خاطراتی که از آن سفر به ارمغان می آورید خریدید . این کمک می کند در مکان هایی که آن لباس را می پوشید خاطره ای از سفر داشته باشید یا نشان دهید که به ترکیه سفر کردید یعنی به وسیله آن لباس هویت تان را نشان دهید. این راحتی و امنیت را نشان می دهد زیرا این لباس مورد علاقه شماست و مثلا اغلب در خانه تان از آن استفاده می کنید. از لحاظ تحریک هم اینکه سفری با دوستان تان داشتید و یادآوری خاطرات برایتان احساس آرامش دارد که هر بار لباس را می پوشید تازه می شود. از دیدگاه بازاریاب، ضروری است که همیشه موقعیت خود را نسبت به مشتری در نظر بگیرید نه موقعیتی برای یک فروش کوتاه مدت و فوری بلکه فروشی بلند مدت و همیشگی که آینده کسب و کار شما را بسازد. برندهای موفق با هواداران وفادار و همیشگی خود احساس مالکیت روانی را در مشتریان خود به وجود آوردند.

در اینجا نحوه استفاده از این تکنیک را در بازاریابی شرح می دهیم.

چگونه می توان مالکیت روان شناختی در بازاریابی شما را تقویت کرد؟

محققان سه “مسیر” را برای مالکیت روانی مشخص کرده اند:

 کنترل داشتن روی هدف مالکیت،

دانستن هدف دقیق،

و سرمایه گذاری کردن روی هدف.

 از طریق ایجاد مالکیت روانی در مشتریان ارزش محصولات خود را در نگاه مشتری بالاتر می برید و باعث می شوید که آنها دوباره و دوباره از محصولات شما خرید کنند.

  1. تعامل فیزیکی
مالکیت-در-بازاریابی
مالکیت-در-بازاریابی

یک مطالعه از مجله Judgment and Decision Making، نشان داد مشتریان به کالاهایی که بیشتر با آنها تماس فیزیکی داشتند و اجازه داشتند به آنها دست بزنند احساس مالکیت بیشتری داشتند تا کالاهایی که اجازه دست زدن به آنها داده نشده بود. برداشتن کالاها و دست زدن به آنها به روش های مختلف، به احساس مالکیت حتی قبل از خرید آنها کمک می کند. در واقع تعامل فیزیکی با محصول نقش موثری در ایجاد احساس مالکیت قبل از خرید دارد، زیرا به افراد اجازه می دهد حس کنند واقعا آن کالا مال آنهاست و همچنین فرصت این را دارند تا از زوایای مختلف محصول را مورد بررسی قرار دهند. پس این فرصت را در اختیار مشتریان خود قرار دهید تا محصولات شما را قبل از خرید ببینند و امتحان کنند.

  1. محتوای تولید شده توسط کاربر
  2. مالکیت-در-بازاریابی
    مالکیت-در-بازاریابی

تشویق و تحریک مشتریانی که قبلا از شما خرید کرده اند به اینکه از خودشان با محصولات شما یک محتوا تولید کنند و آن را با دوستان شان به اشتراک بگذارند در ایجاد حس مالکیت نقش دارد. مثلا از مشتریان خود بخواهید با محصولاتی که از شما خریداری کردند یک عکس سلفی بگیرند و در صفحات اجتماعی خودشان شر کنند . هر چه بیشتر بتوانید مشتریان خود را در تهیه چنین محتوایی تشویق و ترغیب کنید ، به آن پاسخ دهید و آن را تقویت کنید ، بیشتر مخاطبان شما با نام تجاری تان درگیر می شوند و احساس مالکیت روانی آنها نسبت به برند شما بیشتر می شود. و احساس می کنند که از این فرآیند پاداش می گیرند.

 

  1. کمپین ها و مسابقات رسانه های اجتماعی تقویم و تعاملی

محققان در یک مطالعه منتشر شده در مجله تئوری و تمرین بازاریابی اظهار داشتند که استفاده از رسانه های اجتماعی با همان انگیزه هایی که گفتیم، موجب احساس مالکیت روانی می شود، هدایت می شود. به این دلیل که سیستم های رسانه های اجتماعی فضای متنوعی در اختیار مردم قرار می دهند برای نشان دادن خود و هویت خود. آنها به صورت یک “خانه” در دنیای مجازی در نظر گرفته می شوند. در رسانه های مجازی مردم زمان زیادی را صرف تعامل با یکدیگر می کنند از دریچه این رسانه ها می توان احساس مالکیت روانشناختی را افزایش داد از طریق ایجاد کمپین ها و چالش های مختلفی که درباره محصولات خود ایجاد می کنید.

به عنوان مثال، Oreo میزبان یک مسابقه محبوب به نام جدیدترین عطر و طعم بود یک کمپین ایجاد کرد تا افراد را با نام خود آشنا کند طرفداران ایده های خود را از طریق توییتر و نمایش مشخصات عمومی با هشتگ #MyOreoCreation بیان کردند و برنده ۵۰۰،۰۰۰ دلار دریافت کرد. شما می توانید از این روش در طولانی مدت استفاده کنید تا مخاطبان بیشتری را با نام تجاری خود آشنا کنید. مدت طولانی کمپین و مسابقه تبلیغاتی فرصتی ایجاد می کند تا مردم بیشتر با کالای شما ارتباط برقرار کنند همچنین بیشتر آنها احساس می کنند که نام تجاری شما به هویت اصلی خودشان رابطه دارد.

مهم نیست که سن شما چقدر است، چقدر می توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید، آنها را درک کنید و زمان و تلاش خود را در مورد سرمایه گذاری روی تبلیغات صرف کنید. اینکه بدانید چطور از روش های ایجاد حس مالکیت استفاده کنید می تواند شما را به موفقیت در فروش محصولات تان برساند.

 

بد نیست این مطالب رو هم بخونید !!

[blog_posts style=”normal” columns=”3″ columns__md=”1″ image_height=”56.25%” text_bg=”rgb(255, 255, 255)”]

به گفتگو بپیوندید