رد کردن لینک ها

نقش طنز و ترس در تبلیغات چیست ؟

نقش “طنز و ترس” در تبلیغات

طنز-در-تبلیغات
طنز-در-تبلیغات

در این مقاله قصد داریم توضیح بدهیم که نقش “طنز و ترس” در تبلیغات چیست و در چه مواقعی می توانیم در تبلیغات از این هیجانات استفاده کنیم. امروزه علم عصب شناسی پژوهش های خود را در حیطه بازرگانی و تبلیغات بسیار گسترده کرده است شما با استفاده از مطالعات علم عصب شناسی می توانید تبلیغات خلاقانه تری داشته باشید. با کمک خلاقیت محصولات خود را به گونه ای تبلیغ کنید که توجه مخاطبان مورد نظر را جلب کنید و آنها را با نام تجاری خودتان بیشتر آشنا کنید. هدف هر آگهی ایجاد انگیزه برای خرید است. جاذبه با ایجاد تمایل مصرف کنندگان به خرید یک محصول یا خدمات و ایجاد ارتباط مثبت با نام تجاری انجام می شود.

قویترین جاذبه های تبلیغاتی روی هیجانات تاثیر می گذارند و گونه ای که مشتری به طور طبیعی با محصول ارتباط برقرار می کند. نورومارکتینگ چند جاذبه هیجانی را در تبلیغات شناسایی کرده است که در این مقاله قصد داریم به دو مورد آن یعنی “طنز و ترس” بپردازیم.

جاذبه طنز       

طنز-در-تبلیغات
طنز-در-تبلیغات

در جاذبه طنز، با استفاده از خنده و شوخی توجه مخاطبان جلب می شود. طنز تلاش می کند با ایجاد یک هیجان در مخاطب، او را با محصول آشنا کند و به فروش مطلوب برسد. از نگاه نوروساینس مارکتینگ (بازاریابی به روش علوم اعصاب) طنز می تواند یک نوع سوء استفاده از جاذبه در تبلیغات باشد. به دلیل اینکه، مردم حس شوخ طبعی مشابهی ندارند یک موضوع برای بعضی از مصرف کنندگان خنده دار است اما ممکن است برای دیگران احمقانه باشد. اگر بتوانید آن نقطه شیرین را به شکل یک آگهی خلاقانه و هوشمندانه که از نظر عموم مردم جالب است، پیش ببرید، می توانید در قلب و ذهن مخاطبان مورد نظر خود جا باز کنید. این نکته را در نظر داشته باشید، زمانی که از طنز استفاده می خواهید استفاده کنید، نمونه های کلاسیک تجلی طنز موفق از مارک های برتر را ببینید.

جاذبه طنز چیست؟

جاذبه طنز باعث می شود مصرف کنندگان بخندند، از طریق طنز به هیجانات مخاطب متصل می شوید. استفاده از طنز می تواند به داشتن یک نام تجاری، محصول یا خدمات دلخواه بیشتری کمک کند و همچنین ادراک نام تجاری را در بازار تقویت کند.

جاذبه طنز می تواند نتیجه معکوس بدهد اگر فقط از یک جنبه مخاطب را سرگرم کنند. این تبلیغات عموما برای محصولاتی که بحث برانگیز نیستند و به طور گسترده ای توسط تعدادی از بخش های بازار خریداری می شوند، بهتر عمل می کند. محصولاتی مانند قهوه، الکل، تلفن همراه و دیگر کالاهای مصرفی اغلب به کمک طنز تبلیغ می شوند.

یکی از مشهورترین نمونه های سالهای اخیر تبلیغ ساحل کوکا کولا است. آگهی نشان می دهد یک مرد تشنه در تلاش است تا به نوشابه برسد؛ بدون توجه به او، پنگوئن تشنه نوشیدنی را دزدیده و مشغول نوشیدن آن است. درحالی که از طعم آن هم بسیار خوشش آمده…تبلیغات تجاری دیگری که از این روش استفاده کردند عبارتند از آگهی های قدیمی Spice “Smell Like A Man” و آگهی های تبلیغاتی Altoids “Curiously Strong”.

چه زمانی باید از طنز در تبلیغات استفاده شود؟

استفاده از جاذبه طنز برای علامت های تجاری و محصولات آشنا بهتر است. اگر مصرف کنندگان با چیزی که شما می فروشید یا خدماتی که ارائه می دهید، آشنا نیستند، طنز خیلی مفید واقع نمی شود. اگر یک محصول یا خدمات مرتبط دارید و می خواهید سهم بازار خود را افزایش دهید، طنز می تواند به شما کمک کند.

اگر طنز مطابقت خوبی برای نام تجاری، محصول یا خدمات باشد، هنوز هم یک نزاع سخت است. این تبلیغات نیازمند این است که یک سناریوی خوب داشته باشد. آگهی های خنده دار می تواند نتیجه معکوس داشته باشد اگر مخاطبان هدف خنده را پیدا نکنند و یا فقط یادآوری مصرف کنندگان را برای تبلیغ خود (نه نام تجاری یا محصول) ایجاد کنند.

تبلیغات عاشقانه با شوخی همراه هستند و معمولا اطلاعات زیادی در مورد محصول یا سرویس به مخاطب نمی دهند. افزودن اطلاعات مربوط به محصول موجب کاهش تجدید نظر آگهی طنز، درگیری با شوخی و از بین رفتن مخاطب در مورد پیام ها می شود.

تبلیغات فکاهی لزوما تا حدی لب مرز موفقیت و شکست هستند، بنابراین زمانی که حسابی توانایی طنز و خلاقیت را داشتید می توانید از آن استفاده کنید وگرنه می تواند نتیجه موفقیت آمیزی نداشته باشد.

این نوع تجربیات مبتنی بر علوم اعصاب که مبتنی بر علوم انسانی هم هست ممکن است دشوار باشد، اما می تواند برای آن دسته از شرکت ها که امکانات و توانایی انجام آن را دارند مفید باشد. و باعث شود در جلب توجه مخاطب و نمایش مزایای یک محصول یا خدمات، موفق عمل کند. به عنوان یک نتیجه، مصرف کنندگان ممکن است دیدگاه مطلوبتری نسبت به محصول یا برند داشته باشند، و در هنگام خرید نسبت به آن برند وفاداری بیشتری نشان دهند.

جاذبه ترس

طنز-در-تبلیغات
طنز-در-تبلیغات

همانطور که از نامش پیداست، جاذبه ترس بر خطرات حقیقی یا درک شده درباره استفاده یا عدم استفاده از محصول یا ایده ی تبلیغاتی تکیه دارد. مثلا اگر “خرید نکنید” این خطرات جبران ناپذیر در انتظار شما خواهد بود. جاذبه ترس نشان می دهد که شما یک نتیجه منفی را تجربه خواهید کرد اگر این محصول را نداشته باشید. در پایین، جاذبه ترس ممکن است نشان دهد که مثلا اگر شما ژاکت بارانی را نخرید، خیس خواهید شد و سرما می خورید. در نهایت، جاذبه مبتنی بر ترس ممکن است به این نکته اشاره کند که اگر شما سیستم زنگ هشدار را برای منزل خود نخرید، در معرض آسیب پذیری قرار خواهید گرفت. استفاده از جاذبه ترس می تواند بسیار موثر باشد، که از طریق آن میزان استفاده از محصول را توضیح می دهد. البته جاذبه ترس ممکن است مناسب هر کالا و خدماتی نباشد. ترس یک تکنیک بسیار موثر است که در تبلیغات بسیاری از محصولات مورد استفاده قرار می گیرد. در مورد جاذبه ترس بیشتر بدانید، موارد مربوط به استفاده موثر از آن را بیاموزید .و بهترین کاربرد و خلاقانه ترین شکل استفاده از آن را یاد بگیرید.

درک جاذبه ترس

همانطور که در توضیح داده شد، جاذبه ترس باعث تهدید خطرات واقعی یا درک شده برای متقاعد کردن مصرف کنندگان جهت خرید یک محصول یا سرویس می شود تا از خطرات نداشتن محصول یا خدمات خاصی جلوگیری شود.

تبلیغات پرخاشگرانه شامل تبلیغات کلاسیک سیگار یا ترک اعتیاد است که با خطرات ناشی از سیگار کشیدن یا استفاده از مواد مخدر مرتبط می شوند. از جاذبه ترس در تبلیغات کم استفاده می شود چون باعث اضطراب و ناراحتی می شود. اما باز هم نمونه هایی از آن علاوه بر مثال های بالا تبلیغات برای دهانشویه است، که نشان می دهد نفس بد بو ممکن است شما را در روابط تان دچار مشکل کند مثلا باعث شود در استخدام قبول نشوید. محصولات تمیز کننده خانگی مانند Swiffer اغلب با پاسخ ترس کمتری تبلیغ می شوند: بیننده احساس می کند که به محصول نیاز دارد تا به کمک آن با میکروب های مضر مبارزه کند.

برای موثرتر بودن، باید یک جاذبه خاص ایجاد کنید. که ترس نام دارد. ترس با آسیب پذیری درک شده یا شدت درک شده تلقی می شود. برای مثال، هنگام تماشای آگهی برای کلاه ایمنی دوچرخه سواری که تصادف دوچرخه سواری را نشان می دهد، ممکن است از خودتان بپرسید «چقدر بد به من آسیب زده است؟». یا ممکن است شما هنگام دیدن یک آگهی که در مورد خطرات سلامتی سیگار کشیدن صحبت می کند، تعجب کنید « احتمال دارد این برای من اتفاق بیافتد؟».

چه زمانی می توانید از جاذبه ترس استفاده کنید؟

شرکت های خصوصی اغلب از تجربیات تبلیغاتی مبتنی بر ترس استفاده می کنند تا به انگیزه خود کمک کنند. این که آیا از گونه های در معرض خطر پشتیبانی می کند، جلوگیری از تغییرات آب و هوایی، کمک به کاهش گرسنگی کودکان و یا هر چیز دیگری، شرکت های خصوصی دریافتند که ترس کمک می کند ماموریت خود را در نظر مخاطبان مهم و معنی دار کنند.

در حالی که جاذبه ترس به اثبات رسیده است، اما در جهان به یک اندازه اثر ندارد. مطالعاتی از دانشگاه ایالت Illinois  نشان داد که تجربیات ترس نیز در تغییرات شیوه زندگی (مانند رژیم غذایی) کارایی ندارند و روی مردان کمتر از زنان موثر است.

اعتراضات ترس بر روی خدمات یا محصولات مبتنی بر تشخیص، مانند نظارت بر سرطان یا آزمایش HIV، موثرتر از سناریوهای پیشگیرانه مانند واکسیناسیون هستند.

جاذبه ترس نیز ممکن است هنگامی که با تصاویر ناراحت کننده یا غم انگیز همراه می شوند، بی اثر باشند. اگر شما در حال برنامه ریزی جاذبه ترس برای یک مسئله بهداشت عمومی هستید، تصاویر را برای این کمپین به دقت انتخاب کنید تا بیننده ها را خاموش کنید (به جای جذب). زبان قوی نیز می تواند مصرف کنندگان را خاموش کند که ممکن است فکر کنند که آنها بخشی از بازار هدف آگهی نیستند.

در حالی که متخصصان بازاریابی علوم اعصاب ممکن است تصمیم به استفاده از جاذبه مبتنی بر ترس در هر سناریویی داشته باشند، دانستن اینکه استفاده از آن در کجا موثر است و در کجا موثر نیست، می تواند به شما کمک کند که بهترین انتخاب را در یک سناریو داشته باشید. هنگامی که جاذبه ترس با آگهی های تبلیغاتی قوی، داده های واقعی و تصویری قانع کننده، همراه باشد می تواند به شما در دستیابی به اهداف خود بیشتر کمک کند.

نظرات

به گفتگو بپیوندید