رد کردن لینک ها

چگونه بازاریاب ها از تکنیک های روانشناسی برای جلب توجه ما استفاده می کنند؟

در این مقاله قصد داریم درباره این موضوع صحبت کنیم که چگونه تبلیغ کنندگان از تکنیک های روانشناسی برای جلب توجه ما در خرید استفاده می کنند. تبلیغ کنندگان روی احساسات و تمایلات ما که در ارتباط با بودن ما در گروه است کار می کنند. بر خلاف آنچه شما فکر می کنید آنها سعی نمی کنند ما را به خرید چیزهایی که نمی خواهیم وادار کنند اما موفق می شوند محصولات خود را به ما با رضایت خودمان بفروشند! امروزه از زمان تماشای تلویزیون گرفته تا گشت و گذار در شبکه های اجتماعی و حتی ایستادن در ایستگاه اتوبوس و قدم زدن در پارک ها، همه و همه ما را با حجم عظیمی از تبلیغات روبرو می کنند. شاید باورتان نشود اما واقعیت دارد، ما روزانه بیش از ۵۰۰۰ پیام تبلیغاتی دریافت می کنیم. که اکثر آنها به گونه ای تخصصی و مهندسی شده هستند که گاهی ما را مردد می کنند که کدام درست است و کدام غلط؟! اگرچه اکثر بازاریابان روانشناس نیستند، اما از طیف وسیعی از استراتژی های روانشناختی برای طراحی این پیام ها استفاده می کنند و رفتار مصرف کنندگان را دست کاری می کنند. اما این به شکل یک رابطه منفعل نیست. مصرف کنندگان خودشان تشخیص می دهند که کدام کالا و خدمات موجود در بازار بیشتر به درد آنها می خورد و می تواند بهتر نیاز آنها را رفع کند. در این مقاله مواردی که یک مصرف کننده باهوش باید درباره روانشناسی تبلیغات بداند توضیح می دهیم.

تبلیغ کنندگان سعی نمی کنند چیزی را که ما نمی خواهیم بفروشند!

روانشناسی-در-بازاریابی
روانشناسی-در-بازاریابی

روانشناسی و دنیای تبلیغات چندین ساله رابطه ی شكست خورده ای داشته است. در دهه ۱۹۵۰، تفسیرهای فراوانی در مورد تبلیغات نیمه خودآگاه و ایجاد تمایلات ناخودآگاه به وجود آمد که صاحبان صنعت را ترسانده و بسیار محتاطانه در مورد استفاده از کلاهبرداری پنهانی به مصرف کنندگان هشدار داده و از آنها خواسته شده است تا برای خرید محتاط تر عمل کنند. اما بسیاری از مردم هنوز هم در مورد اثرات دستکاری تبلیغات نگران هستند.

روانشناسی-در-بازاریابی
روانشناسی-در-بازاریابی

یک نکته مهم که باید توجه داشته باشید این است که اگر بخواهیم مردم را متقاعد به انجام کاری کنیم که نمی خواهند انجام دهند بسیار راه سختی در پیش خواهیم داشت. مردم با مجموعه ای از انگیزه ها و آرزوها متولد می شوند و بازاریابان سعی خواهند کرد تا مصرف کنندگان را در جهت مارک های مورد نظر شان هدایت کنند تا به انگیزه ها و خواسته های آنها پاسخ دهند. در نهایت، با این حال، نمی توانید انگیزه یا تمایلی ایجاد کنید که اصلا در مشتری مورد نظر وجود ندارد. پس اگر مشتری داشتید که به هیچ عنوان رغبتی و تمایلی برای خرید کالای شما نداشت بیهوده سعی نکنید. البته بازاریابان در مورد آنچه که مصرف کنندگان می خواهند و نیاز دارند فکر می کنند و سعی می کنند بفهمند که چگونه می توانند آن خواسته ها و نیازها را برآورده کنند. با انواع روش های خلاق، که بازاریابان به اشتراک می گذارند سعی می کنند تا نظر مشتریان را جلب کنند و تغییر رفتار ایجاد کنند. در ارتباط با رسانه که در آن تبلیغاتی وجود دارد که برای بهترین ارتباط با مصرف کنندگان ایجاد شده است. از رسانه های چاپی و پخش شده به اینترنت گرفته، تا رسانه های اجتماعی ، امروزه رسانه های مختلف زیادی وجود دارد که در هرکدام از آنها به نحوی کالاها و خدمات تبلیغ می شوند. در این رسانه ها محلی برای تبلیغ هر کسب و کاری است و مشکل اینجاست که در اثر تجمع تعداد نامحدودی مارک و برند و رقابت آنها با یکدیگر و تلاش برای دیده شدن هر کدام مصرف کننده ها را کلافه کرده اند.

دست گذاشتن روی هیجانات مشتری

روانشناسی-در-بازاریابی
روانشناسی-در-بازاریابی

دو چیز وجود دارد که به مردم انگیزه خرید می دهد: اولی نفعی است آن کالا برای مردم دارد و دوم واکنشی که مردم دیگر در مقابل آن کالا انجام می دهند. بسیاری از تبلیغ کنندگان تلاش می کنند  تا نیازهای عاطفی مصرف کنندگان بشناسند و و اولویت فروش خود را برای برآورده ساختن این نیازها قرار دهند.

به عنوان مثال، هر شامپویی می تواند مو را تمیز کند. در یک سطح ابتدایی یک بازاریاب ممکن است سعی کند بگوید که چرا شامپو آنها می تواند موهای شما را بهتر از سایر مارک های شامپو تمیز کند. با این حال، به خوبی ثابت شده است که شامپو تنها کاری که انجام می دهد در حال حاضر تمیز کردن مو است، بنابراین به جای آن که بگویید موهای شما را تقویت می کند یا جلوی ریزش آن را می گیرد سعی کنید اینطور بگویید که مثلا شامپوی شرکت شما علاوه بر اینکه موها را پاک می کند، درخشش و برق خاصی به موها می دهد که باعث زیبایی بیشتر موها می شود. با این جملات روی احساسات مصرف کننده دست می گذارید!

اما چرا بازاریاب ها این کار را انجام می دهند؟ از آنجایی که تحریک هیجانات و احساسات مشتری بیشتر از منطق آنها را سمت خرید محصول سوق می دهد از این روش استفاده می کنند بهرحال احساس قوی داشتن موهایی درخشان و زیبا احتمالا مهمتر از داشتن موهای پاک است و مردم برای این مزایای عاطفی بیشتر اهمیت قائل می شوند.

خریداران قبلی چه نظری درباره محصول داشتند؟

    

روانشناسی-در-بازاریابی
روانشناسی-در-بازاریابی

اصولا آنچه روانشناسان به آن «هنجارهای اجتماعی» می گویند، به تبلیغ کنندگان کمک می کند تا در فروش محصولات خود موفق تر عمل کنند آنها از این حقیقت که ما ذاتا ترجیح می دهیم با جمع پیروی کنیم استفاده می کنند. اما  آنها چطور این کار را انجام می دهند؟ بازاریابان بسیار خوب بلد هستند که بگویند فلان محصول از نظر افراد بسیاری محبوب و مورد پسند بوده است و اصطلاحا این کالا متقاضی زیادی داشته است و خوب فروش رفته است این صحبت باعث می شود ما نسبت به خرید تحریک شویم (البته اگر مثل نویسنده این مقاله باشید و به محض شنیدن چنین جملاتی از دهان فروشندگان، حتی اگر دوست داشتنی ترین محصول هم باشد از خرید آن منصرف می شوید، این قانون درباره شما عملی نمی شود). به نظر می رسد که اگر در تلویزیون هم همین محصول تبلیغ شود انگار جادویی است و مردم فکر می کنند که باید خیلی محبوب باشد و متقاضی برای خرید آن بیشتر می شود. این استراتژی مؤثر است، زیرا ما بیشتر به تصمیم گیری هایی که افراد دیگر در حال انجام آن هستند اطمینان می کنیم. اگر ما بر این باوریم که افراد دیگر قبلا در مورد چیزی تصمیم گرفته اند که موثر هم بوده است ، ما را بیشتر متقاعد می کند که آن تصمیم درست است.

ممنون از اینکه با آژانس تبلیغاتی چاچی همراه بودید شما عزیزان میتوانید از قسمت مطالب وب سایت به سایر مطالب سایت دسترسی داشته باشید 

 

به گفتگو بپیوندید