رد کردن لینک ها

حافظه چگونه در بازارایابی و تبلیغات به ما کمک می کند

نقش حافظه در تبلیغات 

در این مقاله قصد داریم نقش حافظه در تبلیغات را  توضیح دهیم و به این موضوع بپردازیم که حافظه چگونه در بازاریابی و تبلیغات می تواند به ما کمک کند. بازاریابان یک چالش همیشگی دارند، اینکه چگونه مشتریان خودشان را حفظ کنند. این موضوع نقش مهم حافظه را به ما یاد آور می شود. دانستن این موضوع که چگونه حافظه از دیدگاه روانشناختی و عصبی کار می کند، می تواند به ما برای ساختن استراتژی های بازاریابی مؤثر جهت دستیابی، جذب و حفظ مشتریان وفادارمان کمک کند. اجازه بدهید ابتدا توضیح بدهیم که حافظه چیست و انواع آن کدام است.

حافظه چگونه عمل می کند؟

نقش-حافظه-در-تبلیغات
نقش-حافظه-در-تبلیغات

دانشمندان فرض می کنند که اطلاعات در مغز طوری سازمان یافته اند که یک شبکه را تداعی می کنند. این ساختارهای عصبی شامل گره ها (مفاهیم) است که به گره های دیگر در شبکه های پیچیده توسط اتصالاتی مرتبط هستند، زمانی که ما فکر می کنیم و یا در حال به یاد آوردن چیزی هستیم، این شبکه های عصبی فعال می شوند. در واقع این شبکه ها به ما کمک می کنند تا اطلاعات را به شکل موثرتری به خاطر بسپاریم،  به یاد آوریم و در شرایط مختلف از آنها استفاده کنیم. حافظه از سه مرحله تشکیل شده است که در ادامه به آن می پردازیم:

سه مرحله در حافظه وجود دارد: حافظه حسی، حافظه کوتاه مدت و حافظه بلند مدت.

حافظه حسی

کسری از ثانیه داوم دارد و پردازش آن سطحی است. این نوع حساسیت می تواند در حد درک رنگ یا حس بویایی باشد.

حافظه کوتاه مدت

 شامل حافظه حسی است که یک مرحله بیشتر پیش رفته و برای پردازش معنایی منتقل شده است. این نوع از حافظه نیز کوتاه مدت است، طول ماندگاری آن زیر یک دقیقه است، اما می تواند با تکرار در حافظه کوتاه مدت ذخیره شود. تعداد محدودی از اطلاعات مختلف وجود دارد که می تواند در هر زمان یک بار در حافظه کوتاه مدت ذخیره شود.

حافظه بلند مدت

 شامل اطلاعاتی است که در حافظه کوتاه مدت تجدید نظر شده است و یک قدم بیشتر پیش رفته است. اطلاعات در این حافظه برای مدت زمان طولانی ذخیره می شود و می تواند در مواقع مورد نیاز بازیابی شود. ظرفیت حافظه بلند مدت، نامحدود است.

شبکه های عصبی ما شامل اطلاعاتی است که به حافظه بلند مدت منتقل شده اند. اینجا درست همانجایی است که بازاریابان می خواهند از آن استفاده کنند تا مارک های خود را به فروش برسانند، که امیدوارم به یک مجموعه بزرگ از گره های مثبت اطلاعات مرتبط متصل شوند.

چندین راهکار کلیدی وجود دارد تا این فرایند حافظه چند مرحله ای که دانشمندان کشف کرده اند به ما کمک کند تا اطلاعات بیشتری را به خاطر بسپاریم و اطلاعات در مغزمان سریع تر به خاطرات بلند مدت و کوتاه مدت تبدیل می شود. در اینجا ما این راهکارها را برای استفاده بازاریابان توضیح می دهیم.

۱-جادوی عدد هفت

نقش-حافظه-در-تبلیغات
نقش-حافظه-در-تبلیغات

جادوی عدد هفت به محدودیت حافظه کوتاه مدت ما اشاره دارد. این عبارت ابتدا توسط جورج میلر، روانشناس امریکایی در سال ۱۹۵۶ بیان شد، زمانی که پیشنهاد کرد که اکثر بزرگسالان به طور معمول می توانند بین پنج تا نه آیتم را در حافظه کوتاه مدت خود ذخیره کنند. یک راه آسان برای درک اینکه چگونه این روش موثر می شود این است که به یک شماره تلفن فکر کنید. ما هرگز شماره تلفن را در قالب ۱-۲-۳-۴-۵-۶-۷-۸-۹-۰ مشاهده نمی کنیم. شما به طور معمول چیزی مانند ۱-۲۳۴-۵۶۷-۸۹۰ را مشاهده می کنید. از آنجایی که دومی به چهار بخش تقسیم شده است که در مقایسه با ده تکرار و به یاد آوردن آن برای ما بسیار ساده تر است.

این حقیقت برای بازاریابان چه نفعی دارد؟

سعی نکنید اطلاعات زیادی در کمپین خود منتقل کنید. پیام را ساده و راحت بگویید. بهتر است مخاطبان تان فقط چند جمله مهم و کلیدی را درباره شرکت شما به خاطر بسپارند. اگر اطلاعات منتقل شده ساده باشند، نگه داشتن آن هم ساده می شود و هم احتمال بیشتری دارد که به حافظه بلند مدت منتقل شود.

۲-مربوط بودن و تکرار

اکثر اطلاعاتی که به حافظه ما می رسند تقریبا بلافاصله فراموش می شوند. تکرار تنها راهی است که می توانیم اطلاعات را از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت انتقال دهیم. با این حال، یک نقطه کاهش بازدهی وجود دارد که فراتر از آن تکرار اضافی برای حافظه هیچ نفعی نخواهد داشت. همچنین اطلاعاتی که بیشتر به ما مربوط باشند یا مورد علاقه ما باشند بیشتر در حافظه مان می مانند.

این حقیقت برای بازاریابان چه نفعی دارد؟

بله، درست متوجه شدید شما باید پیام تان را تکرار کنید. البته نه آنقدر که مخاطبان تان را آزار دهد. مثلا نیازی نیست هر لحظه تکرار کنید چون در این صورت مخاطبان همیشگی تان را هم آزار خواهد داد چه برسد به مخاطب جدید! برگزاری گروه های تمرکز یک راه عالی برای پیشبرد این روش می باشد. پس اطمینان حاصل کنید که پیام رسان های خود را به طور مناسب مورد هدف قرار دهید و آن را مرتبط با مخاطبان خود انتخاب کنید یا به نحوی به مخاطبین خاص خود مرتبط اش کنید. به همین دلیل است که پژوهش درباره مخاطبان بخش مهمی از استراتژی بازاریابی است. یک پیام ممکن است توسط یک گروه حفظ شود و توسط گروه دیگر به سادگی و بدون توجه به اینکه به آنها مربوط باشد یا نباشد، فراموش شود.

 

۳-تداخل

نقش-حافظه-در-تبلیغات
نقش-حافظه-در-تبلیغات

تداخل زمانی اتفاق می افتد که کمپانی های مختلف که البته رقیب یکدیگر هم هستند، اطلاعات تبیلغاتی مربوط به یک محصول را به طور همزمان به سمع و حضور ما برسانند این باعث می شود اطلاعات در حافظه ما حفظ نشود.

این حقیقت برای بازاریابان چه نفعی دارد؟

از راههای ارتباطی که برای انتقال پیام تان به مخاطبان استفاده می کنید، آگاهی داشته باشید. ممکن است فکر کنید که یک پلتفرم خاص مناسب است زیرا در صنعت شما به طور معمول تبلیغ می شود، اما زمانی که پیام شما با بسیاری از شرکت های دیگر در یک فضای رقابتی به مخاطب منتقل می شود، بیشتر احتمال دارد فراموش شود. گاهی اوقات بهتر است به یک کانال کوچکتر بروید تا بتوانید به بخش کوچکتری از مخاطبان خود دسترسی پیدا کنید. و همان ها را حفظ کنید، بنابراین همیشه لازم نیست که پیام خودتان را تغییر دهید.

۳-اصل زایگارنیک

نقش-حافظه-در-تبلیغات
نقش-حافظه-در-تبلیغات

اصل زایگارنیک اشاره به این مفهوم دارد که مردم همیشه اطلاعاتی که ناقص باشد را بهتر به یاد می آورند، اگر پیام ناقص باشد، مردم تلاش خواهند کرد آن را کامل کنند به همین دلیل در حافظه شان نگه می دارند. و به یاد می آورند. این رفتار شناختی، نوعی اجبار است تا شما را به انجام آنچه که ناقص مانده است وادار کند. اطلاعات ناقص نه تنها در ذهن ماندگار می شوند بلکه راحتتر به یاد می آیند.

این حقیقت برای بازاریابان چه نفعی دارد؟

در نظر داشته باشید مخاطبان خود را با پیام خود درگیر کنید و یک اجبار دائمی برای پیدا کردن ادامه پیام ایجاد کنید. باز گذاشتن داستان تبلیغاتی خود به مردم اجازه می دهد که خودشان به شکلی که می خواهند داستان را تفسیر کنند یا به پایان برسانند.

هنگامی که ما در مورد ذهن صحبت می کنیم، آنچه ما واقعا می شنویم، این است که می خواهیم فضا را در شبکه حافظه طولانی مدت مخاطبان خود اشغال کنیم. درک چگونگی و چرایی رمزگذاری و ذخیره اطلاعات، به ما کمک می کند تا هر زمان که دنبال یک تبلیغ بکر و خلاقانه هستیم آن را بهتر و اصولی تر تنظیم کنیم.

به گفتگو بپیوندید