رد کردن لینک ها

تبلیغات اینترنتی چیست ؟ و برسی تاریخچه تبلیغات اینترنتی

تبلیغات اینترنتی و آشنایی با مفاهیم آن

می توان گفت ظهور پدیده اینترنت مفاهیم اولیه تبلیغات را که تا قبل وجود داشته به چالش کشید وتبلیغات را از نومعنا کرد. پدیده اینترنت معنای تبلیغات را به صورت کامل تغییر داده است این پدیده نوظهور با سرعتی عجیب به دست اندرکاران صنعت تبلیغات این امکان را داده است که با آگاهی بیشتر از خواسته مشتریان با آنها تعامل بهتر و مناسب تری داشته باشند و تقریبا توانسته اند خواسته های اکثری مشتریان را فراهم نمایند. قابلیت نفوذ فردی تبلیغات اینترنتی به مدیران و دست اندرکاران بنگاه های تبلیغاتی این امکان را  داده که امکان تبلیغات نفر به نفر دوسویه را بر بستر توانایی های اینترنت نظیر پست الکترونیکی و شبکه های پیام رسان تجربه کنند.

تا قبل از حضور و فراگیری اینترنت اصلی ترین رسانه ها که سالیان درازی پرچم دار بودند ، تلویزیون با ۳۶ درصد، روزنامه ( درکشورهای پرسواد ) ۳۵درصد ، مجلات ۱۴درصد ، و رادیو با ۱۰ درصد بیشترین سهم بازار تبلیغات را به خود اختصاص داده بودند.

با ظهور این رسانه ( اینترنت ) رفته رفته تبلیغات اینترنتی سهم خواهی خود را از بازار تبلیغات بازرگانی شروع کرد . در سال ۱۹۹۵ سهم اینترنت از بازار ۱۲۰ میلیارد دلاری تبلیغات بازرگانی حدود ۴۳ میلیون دلار بود اما این وضعیت به همین جا ختم نشد ، رشد پر شتاب تبلیغات اینترنتی به گونه ای بود که تنها سه سال بعد یعنی در سال ۱۹۹۸ سهم تبلیغات اینترنتی به رقم به عدد باور نکردنی ۱ میلیارد دلار رسید و درست یک سال بعد سال ۱۹۹۹ این عدد به قم نجومی ۳ میلیارد دلار بالغ شد . تخمین رشد این مبالغ برای سالهای ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ ارقام ۳۰ تا ۳۵ بیلیون دلار می باشد.

تبلیغات-اینترنتی-چیست
تبلیغات-اینترنتی-چیست

 

تعریف تبلیغات اینترنتی

تبلیغات اینترنتی چیست  : تبلیغات کالا و خدمات با استفاده از اینترنت به عنوان یک کانال و وسیله ارتباطی برای ارسال پیام آگهی دهنده درمحیط وب اشاره دارد، درتعریفی دیگر، تبلیغات اینترنتی اینگونه تعریف شده است : نمایش نام ها و علائم تجاری، شعارها و تصاویر تبلیغاتی درسایت های ، پایگاه های و درگاه های پربیننده درفضای اینترنت، به نحوی که این امر اهداف تبلیغات را مرتفع سازد .

درفرایند تهیه محتوی و برنامه ریزی و اجرای تبلیغات اینترنتی، کمپانی ها ، بنگاه ها ، شرکت های تبلیغاتی، ناشران اینترنتی، آگهی ‌دهندگان تمام افراد حقیقی و حقوقی ( سازمان ها و شرکت  های تولیدی و خدماتی) حضور دارند

 

تعریف تبلیغات اینترنتی

تبلیغات اینترنتی : تبلیغات کالا و خدمات با استفاده از اینترنت به عنوان یک کانال و وسیله ارتباطی برای ارسال پیام آگهی دهنده درمحیط وب اشاره دارد، درتعریفی دیگر، تبلیغات اینترنتی اینگونه تعریف شده است : نمایش نامها و علائم تجاری، شعارها و تصاویر تبلیغاتی درسایت های ، پایگاه های و درگاه های پربیننده درفضای اینترنت، به نحوی که این امر اهداف تبلیغات را مرتفع سازد .

درفرایند تهیه محتوی و برنامه ریزی و اجرای تبلیغات اینترنتی، کمپانی ها ، بنگاه ها ، شرکت های تبلیغاتی، ناشران اینترنتی، آگهی ‌دهندگان تمام افراد حقیقی و حقوقی ( سازمانها و شرکت های تولیدی و خدماتی) حضور دارند

تاریخچه تبلیغات اینترنتی

در اکتبر سال ۱۹۹۴ ده هشتاد میلادی تبلیغات اینترنتی برای اولین بار و بصورت بنر و در سایت هات وایر نمایش داده شد. هات وایر برای تبلیغات فضای محدودی را در نظرگرفت که در این فضاهای محدود بنرهای تبلیغاتی به نمایش در آمدند درست مانند صفحات رونامه و محلهای تعیین شده برای آگهی .

 در همان زمان طراحان  تبلیغاتی برای ۱۴ طرح خود مبلغی معادل ۳۰،۰۰۰ دلار برای نمایش ۱۲ هفته‌ای تبلیغات خود پرداختند (کای و مداف ۱۹۹۹). درسال ۱۹۹۵که وب بعنوان رسانه‌ای عمومی پذیرفته شد، شرکت سان میکروسیستم زبان جاوا را برای عموم عرضه کرد و درسال ۱۹۹۶ الدزموبیل اولین اتاق گفتگوی تجاری (چت ) را راه اندازی نمود.

 

روند تبلیغات اینترنتی در دنیا

تبلیغات اینترنتی با پیدایش آن درسال ۱۹۹۴ تا کنون شاهد رشد شتابنده ای بوده بطوری که حجم درآمد تبلیغات اینترنتی از رقم ۲۶۷ میلیون دلار در سال ۱۹۹۶ به رقم ۱۳۰۸۷ میلیون دلار در سال ۲۰۰۷ به ارقام میلیارد دلاری رسیده‌ است. با نگاهی به آمار در می یابیم که در بین سالهای ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ به دلایل رکود بازار و اقتصاد جهانی این صنعت شاهد رشد منفی بوده وپس از عبور ازاین دوره همزمان تبلیغات اینترنتی در سال ۲۰۰۳ نیز تغییر جهت داده و این صنعت رشد مثبتی را تجربه کرد ، از سال ۲۰۰۳ تا کنون رشد این صنعت ( تبلیغات اینترنتی ) به صورت مثبت و پایدار ادامه داشته ودست اندرکاران آینده بسیارخوبی برای آن متصور هستند.

 

تبلیغات اینترنتی در ایران

مدیران شرکت‌ها در مورد موفقیت تبلیغات اینترنتی در ایران به دلیل کندی سرعت اینترنت و رشد تکنولوژی نسبت به سایر کشورها اظهار شک و تردید دارند و توان رقابت این صنعت تبلیغاتی را مقایسه با آنچه در سایر کشور‌های دنیا وجود دارد قابل قیاس نمی‌دانند. اگر ما مدل روند ورود تکنولوژی های مختلف در ایران را بررسی کنیم، متوجه خواهیم شد که نتایج دقیقا همانند سایر کشورها است اما با تاخیر. به مفهومی دیگر رادیو ، تلویزیون ، ویدئو و ….  هم در ایران همانند سایر کشورها محبوب شد اما با تاخیرهای فراوان .

برای تکنولوژی فضای مجازی و اینترنت هم این وضع اتفاق افتاده‌ است که به زودی شاهد این خواهیم بود که مدیران وتصمیم سازان دیگر در قبال سئوال آیا تکنولوژی اینترنتی خوب است یا بد و حرام چیزی برای گفتن ندارند .

با وجود آنکه اینترنت و فرهنگ استفاده از آن و نیازهای وابسته به آن در ایران بنا به تصمیم های مدیران و عوامل متعدد دیرتر از سایر کشور‌ها وارد شده ولی به دلیل حضور نسل جوان جامعه ایرانی با گام های بسیار سریع و شتابانی در حال پیشرفت و گذر از تنگناهاست .

 

 

 

تاریخچه اینترنت در ایران :

در ادامه برای درک بیشتر از صنعت تبلیغات اینترنت در ایران و بررسی آن بهتر دیدم که به صورت گذار به تاریخچه اجمالی پیدایش اینترنت در ایران بپردازیم  ،

اينترنت از اوايل دهه ۷۰ به ايران راه پيدا كرد و مانند دیگر كشورهای جهان در ايران نيز اینترنت به سرعت گسترش يافت. از مهمترین وقايع تاريخ اينترنت در ايران به موارد قابل توجهي برخورد مي‌كنيم كه برخي از مهمترين اين وقايع را تیتر وار مرور می کنیم

 • سال ۱۳۶۸  ، مركز تحقيقات فيزيك نظري و رياضيات (IPM) به منظور ايجاد و اداره پروژه‌هاي تحقيقاتي و اشاعه تماس علمي بين دانشگاه‌هاي ايران و موسسات بين‌المللي آغاز بكار كرد.
 • سال ۱۳۷۱ تعدادی از دانشگاه‌هاي ايران، از جمله دانشگاه صنعتي شريف و دانشگاه گيلان، توسط مركز تحقيقات فيزيك نظري و از طريق پروتكل UUCP به اينترنت وصل مي‌شوند تا با دنياي خارج ايميل رد و بدل كنند.
 • سال ۱۳۷۲ مركز تحقيقات فيزيك نظري و رياضيات،‌ بعنوان تنها نهاد ثبت اسامي قلمرو [ir.] در ايران به رسميت شناخته مي‌شود. اين قلمرو مشخصه تعيين شده براي هويت ايران درفضاي اينترنت مورد تایید جامعه جهانی است. 
 • سال۱۳۷۳مؤسسه ندا رايانه تأسيس مي‌شود. پس از راه‌اندازي اولين بولتن بورد (BBS)، درعرض مدت يك سال اولين وبسايت ايراني داخل ايران را راه‌اندازي مي‌نماید . همچنين، اين مؤسسه روزنامه «همشهري» را به زبان فارسي درفضای اينترنت منتشر مي‌كند، كه اولين روزنامه رسمي ايراني در وب محسوب مي‌شود. درهمين سال بدنبال اتصال به اينترنت از طريق ماهواره کد ویژن (Cadvision)كانادا ، مؤسسه ندا رايانه فعاليت بازرگاني خود را بعنوان اولين شركت خدمات سرويس اينترنتي (ISP) آغاز مي‌كند.
 • سال۱۳۷۴ مجلس ايران تأسيس شركت «امور ارتباطات ديتا» تحت نظر شركت مخابرات ايران را تصويب مي‌كند و مسؤليت توسعه خدمات ديتا در سطح كشور را بطور انحصاري در اختيار آن شركت قرار مي‌دهد. 
 • سال۱۳۷۶ خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران (IRNA) وب سايت خود را از طريق شركت مخابرات انگلستان انتشار مي‌دهد. بعداً آنرا به آمريكا منتقل مي‌كند تا بوسيله وب سرور شركت GPG منتشر شود.
 • سال۱۳۷۷ با نظارت و مديريت فني دانشگاه صنعتي شريف پروژه يونيكد در ايران با قرارداد شوراي عالي انفورماتيك و همكاري بنياد دانش و هنر واقع در انگلستان و تحت عنوان «فارسي وب» آغاز مي‌شود. هدف پروژه، گنجاندن كامل و جامع الفباي فارسي در استاندارد يونيكد، نشرفارسي در كامپيوتر، مخصوصاً اينترنت و وب، استاندارد شود و اصولاً مشكل قلم (فونت) هاي غير استاندارد موجود در نرم افزارهاي ايراني حل شود.
 • سال ۱۳۷۹ شركتnet درشهر اصفهان تأسيس مي‌شود تا بعنوان يك ISP خدمات اينترنتي را بطور اختصاصي به شهرهاي پر جمعيت غير از تهران ارائه دهد. در پايان همين سال ايران بطور رسمي عضو كنسرسيوم يونيكد مي‌شود.
 • سال۱۳۸۰ براي اولين بار پديده وبلاگ نويسي در ايران آغاز مي‌شود. درست يك سال بعد، بنا برآمار غير رسمي تعداد وبلاگ نويسان از مرز ۱۵۰۰۰ نفر مي‌گذرد.
 • سال ۱۳۸۱ اوّلين سرويس وبلاگ نويسي ويژه فارسي زبانان در وب سايتcom در ايران آغاز بكار مي‌كند. هدف تيم ارائه‌دهنده اين سرويس مجاني ايجاد محيطي كاملاً فارسي از جمله متن‌نويس سازگار با زبان و فونت فارسي، بهره گیری از تقويم شمسي و سيستم نظرخواهي فارسي، و متمرکز نمودن وبلاگ‌نويسان فارسي زبان در يک سايت و در نتيجه افزايش بينندگان اين وبلاگها است در مدت زمان هفت ماه حدود ۲۱۰۰۰ ايراني براي استفاده از اين سرويس خدمات وبلاگ نام مي‌كنند.
 • ادامه دارد …

به گفتگو بپیوندید