رد کردن لینک ها

۶ راه برای افزایش نفوذ کلام و اغوای مخاطب

افزایش نفوذ کلام 

این ضرب المثل قدیمی رو شنیدین که میگه:

بی کمالیهای انسان از سخن پیدا شود // پسته ی بی مغز چون لب وا کند رسوا شود

همیشه یکی از وجه اشتراکهای افراد موفق و ثروت ساز،این است که کاملا به فنون سخنوری اشراف دارن و میدونن چه چیزی رو کی،کجا و چطور بیان گنند.

هنری که بیشتر ما از اون غافلیم اما یه خبر خوب برای شما داریم و اون این است که میشه خیلی راحت با شش تمرین ساده و کاربردی به یک سخنران حرفه ای تبدیل بشید و میزان نفوذ  و تاثیر گذاری کلامتون رو به شدت افزایش بدین..!

چطور؟با ما در مقاله ی افزایش نفوذ کلام همراه باشید.

حتما تا به حال برای شما پیش اومده که موقع صحبت کردن با شخصی تن صداش رو خیلی آزاردهنده حس کنید تا جایی که آرزو کرده باشید که کاش هرچه زودتر حرف هاش تموم بشه و هر چه سریعتر ازش خداحافظی کنید و یا گاهی دقیقا برعکس؛

تن صدا و صحبت کسی اونقدر خوب و جذاب و آرامش بخش باشه که دوست داشته باشید ساعتها پای صحبتهاش بشینید،شاید باورش سخت باشد اما همین تن صدا تا اندازه ی زیادی میتونه به شما در رساندن پیام مورد نظرتون کمک کنه برعکس!برای مثال یه سخنرانی با لحن و صدای آروم در مقایسه با یه سخنرانی با لحن هیجانی و حماسی تاثیر چندانی روی مخاطبین نداره.

بیاید با هم راز ارتباط فعال و فن سخنوری رو کشف کنیم.

۱-دنده سنگین:

افزایش-نفود-کلام
افزایش-نفود-کلام

صحبت کردن شبیه رانندگی توی یک جاده ی لغزنده و برفی پر از دست انداز و پرتگاهه.اینو هیچوقت یادتون نره.کافیه یه غفلت کوچولو در انتخاب کلمات یا جمله بندی داشته باشیم اونوقت ارتباطمون با مخاطب به کلی دچار مشکل میشه یا حتی ممکنه برای همیشه قطع بشه.شنیدین میگن یه لحظه غفلت یه عمر پشیموینی؟(واسه همین جاها گفتنJ).کایتی شوارتز (مدیر موسسه سخنوری  در شمال کالیفرنیا):بهترین کار برای اینکه بتونین به بهترین شکل ممکن پیامتون رو برسونید اینه که پاتون رو از روی پدال گاز بردارید.افراد معمولا وقتی عصبی هستن یا از حرفهایی که میزنن مطمون نیستن ترجیح میدن سرعت صحبت کردن رو زیاد کنن.آروم و شمرده صحبت کردن نه تنها باعث میشه مخاطب به راحتی پیام شمارو متوجه بشه و راحت تر با شما ارتباط برقرار کنه بلکه باعث میشه صدا با اعتماد به نفس بیشتر و در کنترل باشه.

  • چطور مطمئن بشیم که آروم صحبت می کنیم یا نه؟شماره تماستون رو به یه نفر بگید و از اون بخواهید که شماره ی شما رو بنویسه.اگه اون شخص تونست به راحتی شماره ی شما رو بنویسه این یعنی سرعت صحبت کردن شما مناسبه.

-یه تمرین ساده برای تنظیم سرعت صحبت کردن اینه که یه سری از اعداد طولانی رو پشت سر هم بخونید و اونها رو رویهوا بنویسید همزمان با خوندن.این به شما نشون میده سرعت حرف زدنتون تا چه حد مناسبه.

۲-نفس عمیق لطفا:

افزایش-نفود-کلام
افزایش-نفود-کلام

اگر ازقفسه ی سینه بجای تنفس عمیق و شکمی  نفس می کشید صداتون ضعیف و ظاهرتون سراسیمه به نظر میرسه.این در حالیه که تنفس به صورت عمیق و شکمی باعث میشه صدای شما عمیق تر و با اعتماد به نفس بیشتر به نظر برسه.این مطالب نقطه نظرات کایت دیفور از موسسه ی (total voice) ایالت الینوی آمریکاست.

۳-به بدنت برس:

افزایش-نفود-کلام
افزایش-نفود-کلام

مدل نشستن و ایستادنتون تا حد زیادی روی طرز صحبت کردنتون تاثیر میذاره.ایستادن و نشستن به صورت صاف باعث میشه درست نفس بکشید و در نتیجه صداتون قدرت بیشتری داشته باشه و واضح تر باشه.

 

-حرکت دادن سر در وضعیت معینی میتونه باعث ایجاد تغیراتی در لحن و تن صداتون موقع حرف زدن بشه.برای داشتن صدای واضح و شیوه سرتون رو ساف و مستقیم نگه داریید و تا جائیکه میتونید سرتون رو خم نکنید.

۴-آبیاری تارهای صوتی:

افزایش-نفود-کلام
افزایش-نفود-کلام

تارهای صوتی درست مثل گل و گیاه هستن و باید اونهارو آبیاری کرد.همونطور که گلها با آبیاری رشد میکنن تارهای صوتی هم با مرطوب نگه داشتن و مصرف مایعات سالم تر و بهتر میشن.اگه از طرفداران قهوه و کافئین و نوشابه های گازدار هستید(مثل اینجانب)لطفا ازین به بعد نباشید

-چرا؟

چون کافئین باعث خشک شدن تارهای صوتی میشه بنابراین،برای داشتن صدای صاف و زیبا حتما حتما روزانه به میزان لازم آب بخور و تا جایی که میتونی از غذاهای چرب و نوشابه های حاوی کافئین دوری کن.

-کایت دیفوری:تارهای صوتی باید تا حداکثر میزان ممکن نرم و قابل انعطاف باشن چون با سرعت زیاد برای تولید صدا باید به حرکت در بیان و ارتعاش مناسب داشته باشن(شاید براتون جالب باشه بدونید که سرعت ارتعاش تارهای صوتی ۲۰۰ بار در ثانیه برای بانوان و حدود ۱۲۰ مرتبه در ثانیه برای آقایون هست)

۴-مواظب تن صدات باش:

صداهایی با تن بلند و یا تو دماغی رو معمولا کسی گوش نمیده چرا؟چون عصبانت طرف مقابل و عدم اعتماد به نفسش رو نشون میده.اما استفاده از تن صدای مناسب و ملایم باعث ارتباط فعال بهتری میشه.ممکنه بپرسی  چطور میتونم تن صدامو بهتر کنم؟در واقع میتونی تن مناسب صداتو با یه تمرین ساده پیدا کنی:

-شروع به گفتن (آه-هاه) کنید.طوری که انگار میخواهید در جواب سوال کسی که ازتون سوالی میپرسه بگید بله.مناسب ترین تن برای صدای شما باید مطابق (اه)در (اه ها )باشه.

 

 

۶-هیس.خوش صداها فریاد نمیزنند:

افزایش-نفود-کلام
افزایش-نفود-کلام

اگه ازون دسته افراد جیغ جیغو هستید که دوست دارین موقع تشویق تیم مورد علاقه تون از ته دل جیغ بکشید و فریاد بزنید و این داستانا(متاسفم براتون خبر بدی دارم)

تارهای صوتی به شدت حساسن.و فریاد زدن میتونه روی تارهای صوتی تاثیر بدی بذاره تا جاییکه میتونه صحبت کردن رو تا حد زیادی با سختی رو به رو کنه و در بدترین حالت ها میتونه باعث تورم تارهای صوتی بشه.

 

صحبت کردن یکی از بزرگترین موهبت هایی هست که خدا به بشر داده تا بتونن مفاهیم و پیام مورد نظرشون رو به راحتی منتقل کنن.بار مسئولیت ایجاد ارتباط آوایی به عهده ی تارهای صوتی عزیزمونه.

با رعایت نکات گفته شده با تارهای صوتیمون مهربون تر باشیم چرا که اگر کیفیت و انعطاف پذیری مناسب رو نداشته باشن در رسوندن پیام مورد نظرمون به مخاطب ناکام میمونیم.پیامی که میتونه برای ما خیلی خیلی حیاتی باشه.مخصوصا در دنیای شلوغ و پر تلاطم امروز که روزانه با میلیون ها پیام بمباران میشیم.کافیه چند دقیقه تلویزیون ویا رادیو رو روشن کنید تا با سیل عظیم پیام ها و تبلیغات مختلف مواجه بشید.تبلیغاتی که هر کدوم سعی در رسوندن و القای مفهوم مد نظر خودشون به مخاطب رو دارن.

برای همین نوع و تن صدا و شیوه ی صحبت کردن امروزه بیش از پیش حائز اهمیته.گویندگان تیزرهای تبلیغاتی با تسلط روی صدا و مهارت در فن بیان میتونن به بهترین نحو ممکن با مخاطب ارتباط برقرار کنند.وابستگی قدرت و نفوذ کلام و تبلیغات موضوع جدیدی نیست.به کمک قاعده ی طلائی تمرین تمرین تکرار,میتونید این مهارت رو در خودتون تقویت کنید.

امیدواریم خوندن این مقاله تونسته باشه به شما برای دست یابی به این مهم کمک کرده باشه.

 

 

به گفتگو بپیوندید