رد کردن لینک ها

تاریخچه تبلیغات اینترنتی در ایران

تاریخچه تبلیغات اینترنتی در ایران

تبليغات اينترنتي در ايران

از آغاز شروع به کار اینترنت در ایران تا سال ۱۳۷۶ تبلیغات به صورتی محدود مورد استفاده قرارگرفته از آن سال به بعد یعنی از سال ۱۳۷۶ در ايران آگهای های اینترنتی و تبلیغات دیجیتالی بطور نسبتاً فراگيری به كار گرفته شد و تعداد كاربران آن بطور روز افزونی درطول سالهای اخيرافزايش يافته است.

تبلیغات اینترنتی یکی از مهمترین منابع در آمدی سایتها تبدیل گشته و با وجود اين كه تعداد سايتهاي فارسي زیان به میزان بالا و قابل قبولی رشد داشته اما نسبت تعداد تبليغات اينترنتي اين سايتها بسياركم و ناچيز مي‌باشد.

اين موضوع باعث شده که سایت ها برای ادامه حیات با مشكلات مالي فراواني روبرو گشته وتوسعه و تداوم فعالیت سايت ها اینترنتی با چالش جدی مواجه گردد. یکی از منابع درآمدزایی سایت ها تبليغات بوده که سایت هایی که با کمبود دریافت آگهی  دارند منابع مالی ناپایداری خواهند داشت ، بسياري از سایت های از این قبیل پس از مدت کوتاهی از آغاز فعالیت به تعطيلي کشانده شده و اين بدان معناست که فرصتهای شغلی بسیاری برای متقاضیان بازار کار از دست خواهد رفت. 

نكته قابل توجه ديگراين است كه بازارتبليغات اينترنتي سايت های ایرانی و داخلی به دلیل تنزل رتبه اقتصادی و تحریم ها و شرایط ویژه فقط محدود به يك كشور و يا در برخی از موارد نادر یک منطقه خاص مي‌باشد و اين به معناي دسترسي به بازاري بسيار کوچک و محدود است كه متأسفانه به دليل عدم مدیریت مناسب سهم سايت هاي ايراني از حجم بالای درآمد ناشي از فعاليت هاي تبليغاتي بسيار اندك و ناچیز است.

عوامل بسيارزیادی دست به دست هم داده‌اند تا تبليغات اينترنتي در ايران نسبت به ميزان توجهي كه جامعه به اين رسانه مي‌كند بسيار كمتر و محدودتر باشد.يكي از مهترين اين عوامل نداشتن سیستم جامع مدل كسب و كار است.

اصولاً سايت هاي ايراني با اهداف و ديد تجاري ايجاد نمي‌شوند ، براي آنها مدل كسب و كار مشخصي تعريف نمي‌شود. اين سايتها عموماً جنبه شخصي داشته و يا تنها دستور کار آن معرفي واطلاع‌رساني محدود به همان شخص و حوزه است . بديهي است که جامعه آماری و بازديدكنندگان چنين سايتهایي با محتوای کم و غیر حرفه ای رقم قابل توجهي نخواهدداشت ، روی همین اصل جذب تبليغ و مشتریان دایم و به طبع آن کسب درآمد براي اين سايتها، كاري بسيار مشكل و گاه محال مي‌باشد. در واقع يكي از پيش نياز‌هاي گرفتن تبليغ در هر رسانه‌اي، داشتن تعداد قابل قبولي مخاطب وافعی پیگیر در آن رسانه مي‌باشد.

نتیچه ای که از نداشتن مخاطب حاصل می شود چیزی نیست جز عدم اقبال عمومی درنتيجه زماني كه رسانه‌اي مخاطب قابل توجه و اقبال عمومی نداشته باشد نمي‌تواند انتظار جذب تبليغات زيادو به طبع آن درآمدی را داشته باشد. ازطرفي این واقعیت هنوز مورد قبول مدیران برخی بنگاهها قرار نگرفته که ، تعداد مخاطب در هر رسانه‌اي به نحوه انتخاب و عملكرد مدل كسب و كار آن بستگي دارد. بطور مثال چنانچه سايتي مدل كسب و كاری در حوزه تولید محتوا را انتخاب نمايد مي‌بايست تمامي سعي خود را در جهت شناسايي محتوهاي با ارزش و مهم براي مخاطبين خود نموده تا از اين طريق ترافيك سايت خود را افزايش دهد. درحقيقت توانمندي هر ناشراينترنتي در جذب و نگهداري مخاطبين خود منجر به ايجاد فرصتهايي براي جذب تبليغات اينترنتي مي‌شود.

عوامل متعدد و بسیاری دست به دست هم داده اند تا تبلیغات اینترنتی در ایران نسبت به میزان توجهی که جامعه به این رسانه نوظهور دارد بسیارکمترباشد.یکی ازمهترین این عوامل نداشتن مدل کسب و کار است.

اصولاً وب گاهها و سایتهای ایرانی با دیدو هدف تجاری ایجاد نمی شوند و در نتیجه برای آنها مدل کسب و کار مشخصی تعریف نشده . این سایتها عموماً جنبه حقیقی و شخصی داشته و بدون انگیزه مالی و در بیشتر موارد تنها معرفی و اطلاع رسانی را در دستور کار خود قرار دارند .

آمار بازدیدکنندگان سایتهای بدون هدف رقم قابل توجهی نخواهد بود، لذا جذب تبلیغ برای این سایتها، کاری بسیار مشکل و در بیشتر موارد محال می باشد. در حقیقت یکی از اولین پیش نیاز های دریافت و گرفتن تبلیغ در هر رسانه ای، داشتن تعداد قابل قبولی مخاطب در آن رسانه می باشد درنتیجه زمانی که رسانه ای مخاطب قابل توجهی نداشته باشد، انتظار جذب تبلیغات  بیهوده است از طرفی هم این واقعیت را باید قبول کرد که تعداد مخاطب در هر رسانه ای به نحوه انتخاب و عملکرد مدل کسب و کار آن رسانه و هم آوایی و همدلی با مخاطب بستگی دارد.

تاریخچه-تبلیغات-اینترنتی-در-ایران
تاریخچه-تبلیغات-اینترنتی-در-ایران

 

موانع و محدودیتهای تبلیغات اینترنتی در ایران

تبلیغات اینترنتی در ایران با توجه به گسترده شده شبکه ها هنوز در الویت های شرکتهای تبلیغاتی که در بسیاری از موارد بعنوان مشاور تبلیغ دهندگان، خدماتی را به آنها عرضه می نمایند جایگاه مناسبی پیدا نکرده است و هنوز هم این شرکتها تبلیغات را محدود به فضاهای شهری و بیلبوردها و … می نمایند و برای ورود به دنیای دیجیتال محدودیت هایی زیادی بر سر راه وجود دارد،

 

بررسی  تنگناها و محدوديتهاي تبليغات اينترنتي در ايران

با نگاهی به ويژگي‌ها و ماهيت صنعت تبليغات اينترنتي ايران، متوجه خواهیم شده که پنچ گروه عمده در اين صنعت نقش ايفا مي‌كنند. اين پنج گروه به شرح زیر می باشند :

  • ناشران اينترنتي،
  • سازمانهاي توليدي و خدماتي،
  • شركت و آژانس هاي تبليغاتي،
  • ارکان دولتی و نهادهای نظارتی
  • مخاطبين تبليغات

ممنون که با آژانس تبلیغات اینترنتی  چاچی همراه هستید .

  • ناشران اینترنتی :

نوع و کیفیت پایین سایت های ایرانی و عدم توانایی این سایتها در جذب تبلیغات را می‌توان از عمده ترین موانع رشد و گسترش آگهی و تبلیغات اینترنتی برشمرد . وجود محتوای سطحی و غیر حرفه ای سایت های ایرانی جذابیت لازم را برای تبلیغ‌کنندگان و مخاطبین فراهم نساخته است. نگاه سطحی و دیدگاه غیر تجاری در سایت های ایرانی موجب شده است کسب درآمد از طریق سایت و اینترنت جزء اهداف اصلی سایت ها قرار نگیرد. از این رواست که گردانندگان سایت ها کمتر با متخصصین بازاریابی مواجه می‌شوند و حتی در سایت هایی که به ظاهر به جذب تبلیغات مشغول هستند کمتر فعالیتهای بازاریابی را به صورت حرفه‌ای شاهد هستیم. نتیجه فقدان مکانیزم های تبلیغاتی مناسب، موجب شده است تا سایتهای ایرانی در موفقیت لازم را در جذب آگهی  و تبلیغات اینترنتی نداشته باشند.


۲) سازمانهاي توليدي و خدماتي (تبليغ دهندگان)

یکی دیگر از مهمترین مواردی که موجب عدم بسط و توسعه و محدود ماندن تبلیغات اینترنتی در ایران شده است عدم دانش ، آگاهی و اطلاعات مدیران سازمانهای تولیدی و خدماتی از مزایا و کاربردهای تبلیغات در اینترنت می‌باشد.

اغلب مدیران ایرانی از محاسن و فرصتهای فراوانی که با این شیوه از تبلیغات (تبلیغ در اینترنت)  می‌توانند نصیب سازمان خود کنند بی‌اطلاع و یا کم‌اطلاع بوده و آن گروه از مدیرانی هم که اندک اشراف و توجهی به اینترنت و تبلیغات ایترنتی دارند درک روشن وکاملی از نیازهای مخاطبین اینترنتی خود ندارند و درنتیجه اگز هم در زمینه تبلیغات اینترنتی سرمایه گذاری کنند نتیجه درخور توجهی به دست نخواهند آورد . گروهی هم از مدیران تصمیم ساز شرکتها که تبلیغات خود را وارد صفحات اینترنتی کرده‌اند، اغلب سایتهای خارجی را به عنوان رسانه اینترنتی برای انتشار و محتوای تبلیغات خود انتخاب می‌نمایند علت آن را هم اینگونه توجیه می نمایند که به کارایی و اثربخشی سایتهای ایرانی اطمینان لازم را ندارند.

 

  • شركت و آژانس هاي تبليغاتي:

بسیاری از مراکز تجاری ، سازمانهاو ادرات ، امور تبلیغاتی و نشر آگهی های خود را به شرکتهای مجری تبلیغاتی واگذار می‌کنند. این شرکتها با برنامه‌ریزی تبلیغاتی برای طرف قرادادخود تهیه و درراستای قرارداد اقدام می‌ نمایند . آژانس های تبلیغانی دراین برنامه رسانه‌های تبلیغاتی مانند تلویزیون، رادیو، مجلات و روزنامه‌های عمومی و تخصصی، تابلوهای تبلیغاتی درون شهری و بیرون شهری را …   در پیشنهادخود می آورند ولی آنچه مسلم است هنوز اینترنت و فضاو شبکه های مجازی در برنامه اجرایی این شرکت هاوآژانس ها  سهمی نداشته و یا از سهم و جایگاه قابل توجهی برخوردار نیست.

از کوچکی سهم این نوع تبلیغات در نظر آژانس های تبلیغاتی ناشی از این است که اینترنت توسط متخصصین تبلیغاتی نیز مورد بی‌مهری واقع شده است. ازجمله دلایل کم‌توجهی شرکتهای تبلیغاتی به رسانه اینترنت، می‌توان به شفافی و قابل درسترس بودن تعرفه ها و کم بودن حاشیه های سود تبلیغات اینترنتی برای آژانس ها و شرکتهای تبلیغاتی اشاره کرد که این خود به دلیل هزینه کم و پایین این نوع تبلیغات می‌باشد.

همچنین نبود آمار و ابزارهای مناسب برای کنترل و نظارت برعملکردتبلیغات اینترنتی موجب شده است تا سهم چندانی از طرف شرکتهای تبلیغاتی برای این نوع تبلیغات درنظر گرفته نشود.

 

 

  • ارکان دولتی و دستگاههای نظارتی

در تمام جهان و در حکومتهای مردم سالار رشد و گسترش اینترنت مانند سایر رسانه‌ها تحت حمایت‌ سازمانها و دستگاهای دولتی ذی ربط قرار می گیرد . ضعف زیرساختهای مخابراتی و ارتباطی از جمله تنگناهای تبلیغات اینترنتی در ایران به شمار می‌آید. رفع نیاز، ترمیم و بهبود این تمامی زیرساختها از وظایف اصلی و ضروری دولتها محسوب می‌شود. دولت ها با حمایت خود زنجیره تجارت و خدمات الکترونیک را ساماندهی می نمانید خدماتی مانند ، ایجاد درگاهها و مکانیزمهای پرداختهای  الکترونیک مانند بانکداری الکترونیک و پول الکترونیک از اقدامات اساسی و مهمی هستند که دولتها می‌بایست در دستور کار خود داشته باشند . همچنین تدوین قوانین و مقرارات مناسب برای نقل و انتقالات الکترونیک، شناسایی هویت واقعی معامله‌کنندگان، ایجاد امنیت دردریافتها و پرداختها و … از جمله اقدامات اساسی است که پیش‌نیاز بسط و رشد خدمات و تجارت الکترونیک می‌باشد. بدیهی است که بدون شکل گیری و سامان یافتن زنجیره تجارت الکترونیک نمی‌توان در تبلیغات اینترنتی رشد قابل توجهی انتظار داشت.

 

  • مخاطبین اینترنت

گسترش روز افزون و فراوان حجم تبلیغات درسالهای اخیر و استفاده از شیوه‌های نامتعارف غیر اصولی و غیرحرفه‌ای در ایران، نوعی سردی و دلزدگی نسبت به تبلیغات را به وجود آورده است. حجم گسترده تبلیغات ناخواسته در اینترنت نیز بر این ایراد و مشکل افزوده است. وجود نرم ‌افزارهای متعددی که صرفاً برای در حذف و در امان ماندن از تبلیغات ناخواسته طراحی شده و حجم بالای استفاده و استقبال کاربران از این نوع نرم افزارها خود نیز گواه این مدعا می‌باشد. درچنین فضای دلسردی و بی اعتمادی جلب توجه مخاطبین کار بسیار سخت و دشواری خواهد بود و عبور از این شرایط مستلزم استفاده از روش های نوین و حرفه‌ای است. و با توجه به فراهم نبودن امکانات تجارت الکترونیک‌، مخاطبین نیز کمتر به تبلیغات در اینترنت توجه می‌نمایند.

 

به گفتگو بپیوندید