رد کردن لینک ها

تاریخچه تبلیغات در جهان

تاریخچه تبلیغات در جهان و ایران قسمت اول 

 بشر از دیر باز سعی در معرفی و ارایه کالا خدمات و هنر و قدرت خود داشته است نمی توان به طور دقیق تاریخچه ای برای شروع تبلیغات مشخص نمود ولی می توان شروع تبلیغات  از روی کتیبه هاو سنگ نبشته ها پیدا کرد در این کتیبه ها مشخصاٌ نوع حکومت قدرت ، منشاء و روش حکومت تبلیغ شده و به آگاهی مردم آن زمان و سرزمین های تحت فرمانروایی ابلاغ شده است نمونه متعدد کتیبه های داریوش و کورش پادشاهان هخامنشی و بالاترین سند تبلیغ و آگاهی را می توان کتیبه و منشور حقوق بشرکوروش دانست که توسط این منشور به تمام سرزمین های تحت فرمانش اعلان و آگاهی آزادی و برابری داده است.

با چاچی در تاریخچه تبلیغات همراه باشید 

در همان دوران باستان هنرمندان برجسته برروی دست ساخت های نفیس خود با خط رایج میخی و پهلوی  نشان خود را به عنوان استاد کار و نام سفارش دهنده را حک می کردند که نوعی برند سازی و تبلیغ باستانی بوده است که حک برند و نام از همان دوران منشاءگرفته است .

به جرأت می توان گفت تمدن ایران منشاء ظهور تبلیغ و آگاهی دهنده به مردم جهان بوده است چه در ابعاد سیاسی و حکومت داری با حکاکی کتیبه ها و سنگ نگاره ها ، چه در ابعاد فرهنگی و اجتماعی با ثبت سندها و لوحه های گلی با موضوعات نیروی کار ، حقوق دستمزد و چه در ابعاد صنعتی و هنر با ثبت نام هنرمند و سرمایه گذار برروی آثار بجا مانده از آن دوران

 

 

طور کلی برای تبلیغات اعم از سیاسی یا تجاری و اجتماعی می توان سه دوره تاریخی قبل از انقلاب گوتنبرگ و اختراع و تکمیل ماشین چاپ در سال ۱۴۶۸ را در نظر گرفت. 

 

۱) دوره حک علایم تجاری در زمان های گذشته 

تبحر و غروری که استادکاران قدیمی داشتند، منجر به استفاده تبلیغاتی از آن به شکل علامت یا نماد های مشخص و ویژه شده بود . استادکاران هنرمند  برای دست ساخت های هنری خود مانند تندیس ها ، انواع ظروف فلزی ، سفالی ، سنگی و …. علامت و نشان خود را حک می کردند. بدین ترتیب آوازه شهرت و هنرمندی آنان دست به دست و زبان به زبان در بین مردم آن زمان می گشت و خریداران هنگام خرید به علایم تجاری استاد توجه می کردند. 

 

۲) ثبت نشانه ها و تبلیغ روی دیوارهای اماکن مختلف

شیوه دیگر تبلیغات، کلمات و جملاتی بود که روی سنگ و دیوارهای جنب محل کسب و کار خود که اجناس مختلف در آن مکان به فروش می رسید نوشته می شد . این سنگ نبشته ها حاوی کلمات تعریفی و تمجیدی از اجناس و کالای فروشنده بود . این نوع تبلیغ امروزه بر شر در مغازه ها مراکز تجاری و مالی و مراکز خدماتی نظیر هتل ها نیز به چشم می خورد  .

۳) بوق چی ( جارچیهای ) شهری 

در دوران گذشته به ویژه در امپراطوری یونان باستان ، جارچیها  وظیفه اطلاع رسانی را انجام می دادند، آنان خبر های مهم  ، وقایع مورد علاقه مردم و برخی تبلیغات را انتشار داده و بابت این کار دستمزد می گرفتند.

 

اختراع ماشین چاپ موجب توسعه و بهبود  صنعت چاپ و باعث این شد که در مدت کوتاهی روز به روز بر تعداد روزنامه ها و مجله ها افزوده شود و اولین روزنامه در ایالات متحده به نام بوستون نیوزلتر در سال ۱۶۹۰ به صورت ماشینی چاپ شد و در سال ۱۹۱۴ میلادی قریب ۱۵ هزار روزنامه و مجله در این کشور منتشر شد. 

با اختراع رادیو و ارسال اولین پیام به وسیله مارکنی در سال ۱۸۹۵ رفته رفته تاریخچه تبلیغات   جای خود را در رسانه ی جدید گشود و اولین رادیو تجاری به نام کاکا در شهر پیترزبورگ واقع در ایالات پنسیلوانیا آمریکا تاسیس و راه اندازی شد و بعدها شبکه های رادیویی عظیمی مانند A.B.C در سال ۱۹۲۶ بوجود آمد ،

 

با توجه به جنگ جهانی دوم و شرایط بسیار سخت  آن دوران مجالی برای بسط و گسترش تبلیغات پبدا نشد اما پس از خاتمه جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ میلادی تبلیغات از طریق تلویزیون نیز آغاز شد و با توجه به استقبال عموم و فضای جدید پس از جنگ تبلیغات در بین مردم به سرعت گسترش یافت. 

 

دوران جدید یا رنسانس تبلیغات :

در فاصله بین سال های ۱۸۹۰ و دهه ۱۹۲۰ مردم جهان شاهد تغییرات عمده و فراگیری در صنعت تبلیغات بازرگانی و نتایج و آثار اجتماعی آن بودند . مدیران و تصمیم سازان مراکز تبلیغی تا قبل از ۱۸۹۰ تنها به بازار فروش کالا یا متن رسانه های مناسب و کوشش در متقاعد کردن صاحب شغلی بسنده کرده بودند که باید برای آنها تبلیغ می شد اما بعد از سال ۱۸۹۰ تاریخچه تبلیغات  بجا مانده از آن دوران حاکی از گسترش دامنه خلاقیت و نقش مشاغل است. 

تبلیغات محیطی چاچی 

 

به گفتگو بپیوندید