رد کردن لینک ها

کنجکاوی چه نقشی در تبلیغات دارد ؟

کنجکاوی چه نقشی در تبلیغات دارد؟

در مقاله ای که می خوانید قصد داریم به این موضوع بپردازیم که کنجکاوی چه نقشی در تبلیغات دارد. اگر می خواهید همه جوره تبلیغات خود را اصولی پیش ببرید این مقاله می تواند برای شما اطلاعات جالبی در بر داشته باشد. به نظر می رسد درک رفتار مشتری، گاهی بی وقفه پیچیده می شود. با این حال، بسیاری از رفتار و تصمیم گیری های ما را می توان به یک مکانیسم روانشناختی ساده تبدیل کرد: کنجکاوی!

تصور کنید در رختخواب و در آستانه خوابیدن هستید که ناگهان سر و صدایی باعث می شود از جا بپرید. آیا سر جای خود می مانید و صبر می کنید تا بفهمید صدا از کجا آمد یا از اتاق بیرون می روید و دنبال صدا می گردید؟ واکنش شما به وسیله کنجکاوی تحریک می شود. کنجکاوی گرایش پنهانی است که ما اغلب از نفوذ نیروی آن بی خبر هستیم. به طور خلاصه کنجکاوی تمایل به کسب اطلاعات درباره موضوع خاصی می باشد این تمایل بسیار قوی است زمانی که در ما برانگیخته می شود هر طور شده می خواهیم از آن تبعیت کنیم و این حس را با جستجوی اطلاعات مربوطه ارضا کنیم. مثلا از خواب خود می زنیم تا بفهمیم صدایی که خارج از اتاق خواب شنیدیم از کجا بوده است.

شکاف کنجکاوی چیست؟

جورج لوئونتسین، روانشناس حوزه ی کنجکاوی می گوید : کنجکاوی زمانی به وجود می آید که ما یک شکاف در اطلاعات خود احساس کنیم. این شکاف اطلاعات باعث احساس محرومیت می شود، که یک وضعیت روانشناختی است (ما احساس محرومیت را دوست نداریم!). ما با جستجوی اطلاعات گمشده قصد داریم که این وضعیت را رفع کنیم.

بسیاری از روانشناسان معتقد هستند که کنجکاوی یک انگیزه درونی یا “ذاتی” است، یعنی یکی از اساسی ترین عناصر رفتار ما است.

این گرسنگی اطلاعات، نه تنها در سطح فردی ظاهر می شود، بلکه همه چیز را از رفتار تغذیه ای در حیوانات (حتی در کرم ها در ابتدایی ترین سطح شناسایی شده) تا اقتصاد جهانی در بر می گیرد. در نظر بگیرید که ما در زمانی زندگی می کنیم که عصر اطلاعات نامگذاری شده است. اقتصاد جهاني ما بر مبناي رفتار جمعي اطلاعات بشري شکل گرفته است.

فقط برای زمانی که صرف جستجوی اطلاعات در اینترنت می کنید، بسیاری از سیستم عامل های دیجیتالی که ما زندگی خود را در اختیار آنها قرار می دهیم، طراحی شده اند تا در خدمت ارضای کنجکاوی بی اندازه ما باشند، مانند انواع شبکه های اجتماعی : توییتر، اینستاگرام و فیس بوک. عصر اطلاعات و پیشرفت های تکنولوژیکی آن باعث شد که ما به کمک کنجکاوی خود، کلیک کردن را برای کسب اطلاعات طراحی کنیم.

یک مقاله علمی_پژوهشی اخیرا در مجله Neuron چاپ شد که در آن تفاسیر قبلی از کنجکاوی را با تجربیات مدرن تر از پیشرفت های تکنولوژیکی جدید در علوم اعصاب ربط دادند. در کودکی، کنجکاوی ما را به سمت موضوعات جدیدی که درخشان، زنده و جالب هستند، هدایت می کند. بعدها در زندگی، این کنجکاوی به یک درگیری فکری بزرگتری در حوزه علم و فلسفه تبدیل می شود..

ممنون از اینکه با آژانس تبلیغاتی چاچی همراه هستید 

تعیین کننده های موقعیتی کنجکاوی

به منظور درک اینکه چگونه کنجکاوی در هر یک از موقعیت ها عمل می کند، باید بدانیم که بسته به نوع شرایط متفاوت است. مسابقه چیزهای بی اهمیت را در نظر بگیرید. اخیرا در یک پژوهش، محققان کشف کردند که مردم بیشتر علاقه مند به یافتن پاسخ سوالات بی اهمیتی هستند که اعتماد به نفس متوسطی در پاسخ دادن به آنها دارند. و کنجکاوی کمتری دارند نسبت به فهمیدن پاسخ سوالاتی که در آنها اعتماد بنفس شان بالا یا پایین است.

 

کنجکاوی-در-تبلیغات
کنجکاوی-در-تبلیغات

پژوهش ها نشان می دهد توجه به محرک های شنوایی الگویی به شکل U معکوس دارد مثلا نوزادان بیشترین کنجکاوی را نسبت به صداهایی نشان می دهند که قبلا نشنیده اند.

یا مثلا افراد نسبت به سوالاتی که پاسخ آنها را نسبتا می دانند بیشتر کنجکاوی نشان می دهند. همچنین این الگو نشان می دهد که افراد بیشترین کنجکاوی را برای اطلاعاتی که جزئی هستند اما به طور کامل رمزگذاری نشدند، نشان دادند.

تصویربرداری عصبی نشان می دهد که کنجکاوی اثر مشابهی برای دریافت پاداش دارد. اطلاعات جدید و یا اطلاعاتی که شکاف موجود در دانش قبلی ما را پر می کند، به عنوان پاداش در مغز ما عمل می کند.

این موضوع از دیدگاه تکاملی منطقی است؛ اطلاعات جدید به ما کمک می کند تا با محیط های ناشناخته بیشتر سازگار شویم، از تهدیدات جلوگیری کنیم، غذا پیدا کنیم، و غیره. در طول زندگی، ما با کاهش عدم قطعیت در جهان، یاد می گیریم و پیشرفت می کنیم. کنجکاوی ما را به سمت تعامل با چیزهایی که نامشخص است، می برد، بنابراین می توانیم اطلاعات جدیدی کسب کنیم.

مشکل زندگی در دنیای پر از اطلاعات

کنجکاوی-در-تبلیغات
کنجکاوی-در-تبلیغات

یکی از مشکلات عصر اطلاعات، فراوانی اطلاعات است. کنجکاوی ما با منابع شناختی_روانی محدودی که داریم، مشکل ساز می شود، بنابراین ما مجبوریم در اطلاعاتی که دنبال می کنیم دست به انتخاب بزنیم.

در یک مطالعه در مجله روانشناسی اجتماعی تجربی، محققان چگونگی تحریک کنجکاوی را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند زمانی که ما اطلاعات خود را ناقص ببینیم، بیشتر به اطلاعات جدید توجه می کنیم.

به این معنی که افشای اطلاعات جدید در مورد چیزی که قبلا توسط ما ارزیابی شده، کنجکاوی ما را افزایش می دهد و توجه مان را به اطلاعات جدید بیشتر جلب می کند. به عبارت دیگر، ما بیشترین توجه را به اطلاعات جدیدی داریم که می تواند بیشترین توضیح را درباره اطلاعاتی که قبلا داشتیم در اختیارمان قرار دهد.

بازاریابان چگونه می توانند از کنجکاوی استفاده کنند؟

خب تا اینجا به طور مفصل درباره کنجکاوی با شواهد علمی توضیح دادیم حالا این کنجکاوی چه ارتباطی با تبلیغات دارد؟ این پژوهش ها پیامدهای نهفته ای برای بازاریابانی دارد که مخاطبان شان با حجم زیادی از اطلاعات محاصره شده اند و آنها در این شرایط به دنبال درک بهتر رفتار مشتریان خود هستند.

در حالی که شکاف کنجکاوی باعث می شود تا درک کنیم در عصر اطلاعات چرا این همه دست به کلیک شده ایم تا پاسخ سوالات مان را پیدا کنیم، اعتیاد ما به کلیک کردن می تواند مورد سواستفاده بازاریابان قرار بگیرد. از طریق دادن اطلاعات بیهوده درباره موضوعاتی که برای ما جای سوال دارد. اما یک رویکرد هوشمندانه تری هم وجود دارد که با استفاده از آن احترام مخاطب بیشتر حفظ می شود و آن هم این است که داستان و روایت محتوای تبلیغاتی خود را طوری پیش ببرید تا حس کنجکاوی مخاطبان خود را تحریک کنید برای این کار لازم است چند نکته را رعایت کنید:

در پیام های تبلیغاتی خود اطلاعات کوتاه و مهم را بگویید. از زیاده گویی و داستان سرایی بیش از حد اجتناب کنید. البته نباید خیلی خلاصه یا ناقص باشد اگر اینطور باشد مخاطب علاقه خود را از دست می دهد و حس کنجکاوی اش برانگیخته نمی شود. داستان شما باید اطلاعات دقیق تشخیصی یا توضیحی داشته باشد که بر مبنای اطلاعات قبلی مخاطب ساخته می شود، و میتواند به او کمک کند تا آن را درک کند. پیرو این مورد شناخت جامعه هدف تان بسیار مهم و ضروری می باشد. فراموش نکنید داستانی که از شکاف کنجکاوی به شیوه مناسب استفاده کند در ذهن مخاطب به شکل یک نوع پاداش ذاتی عمل می کند در واقع می تواند مثل یک بازی جالب باشد که یک جایزه به همراه دارد.

 

 

نظرات

به گفتگو بپیوندید