رد کردن لینک ها

فرهنگ چه تاثیری بر تبلیغات دارد ؟

تاثیر فرهنگ بر تبلیغات

در این مقاله می خواهیم به تاثیر فرهنگ بر تبلیغات بپردازیم. نباید از نقش آن بر جنبه های مختلف زندگی انسان ها غافل ماند فرهنگ بر همه چیز اثر می گذارد. ابتدا اجازه بدهید آن را تعریف کنیم: فرهنگ به باورها، ارزش ها، رفتارها و شیوه های انجام کاری اشاره دارد که توسط گروهی از افراد در یک مرز و بوم انجام می شود. فرارو در سال ۲۰۰۵ فرهنگ را اینگونه تعریف کرده است: “هر آنچه که مردم فکر می کنند و به عنوان یک عضوی از جامعه به آن عمل می کنند”.

فرهنگ نشات گرفته از همه چیزهایی است که ما انجام می دهیم و در هر جنبه ای از جامعه تاثیر می گذارد. فرهنگ روی استراتژی های تبلیغاتی بین المللی نیز اثر می گذارند.

چرا درک فرهنگ برای بیزینس مهم است؟

مردم به وسیله لنز فرهنگی به محصولات شرکت شما می نگرند و آنها را مورد مقایسه قرار می دهند.

فرهنگ بر اولویت کلی تأثیر می گذارد، مصرف کنندگان با فعالیت ها و محصولات مختلف به وسیله فرهنگی که دارند ارتباط برقرار می کنند.

فرهنگ موفقیت یا شکست محصولات یا خدمات خاص و بازاریابی آنها را تعیین می کند.

رابطه بین فرهنگ و تبلیغات

رسانه های ارتباط جمعی و فرهنگ به یکدیگر مرتبط هستند و به آسانی از هم جدا نمی شوند. فرهنگ رسانه های جمعی منابع لازم را برای محتوای تبلیغاتی فراهم می کند. تمام مطالب مربوط به تبلیغات باید از دل فرهنگ همان کشور استخراج شده باشد، از جمله سرگرمی، اخبار و تبلیغاتی، در غیر این صورت نمی تواند توسط جامعه هدف درک شود. پس رابطه بین فرهنگ و تبلیغات یک رابطه دو سویه است فرهنگ روی تبلیغات اثر می گذارد و تبلیغات نیز روی فرهنگ می تواند اثرگذار باشد.

اثر موسیقی فرهنگی در تبلیغات

تاثیر-فرهنگ-بر-تبلیغات
تاثیر-فرهنگ-بر-تبلیغات

با توجه به نمونه ای از موسیقی که در کشور هدف وجود دارد می توانیم تبلیغات خود را موثرتر کنیم. استفاده از موسیقی باعث می شود تبلیغات به راحتی توجه بینندگان را جذب کند و یادآوری مشتری را افزایش دهد و به طور کلی تبلیغات را برای مشتری متقاعد کننده تر می کند. در واقع رایج ترین تکنیک برای کمک به یادآوری در جریان تبلیغات، موسیقی است. استفاده از تجربیات احساسی و شعر در بطن یک موسیقی که به لحاظ فرهنگی در جامعه هدف پرطرفدار و جذاب است، می تواند تاثیرگذاری تبلیغات را چند برابر کند. همچنین داشتن یک موسیقی خوب در تبلیغ می تواند برای مخاطب یا مشتری سرگرم کننده نیز باشد.

فرهنگ و استراتژی های تبلیغاتی

با استفاده از شناختی که از فرهنگ یک ملت بدست می آوریم می توانیم تبلیغات خود را به گونه ای پیش ببریم که بیشترین تاثیر را داشته باشد. در جهت تحقق این امر، ارزش های کلیدی فرهنگی جامعه هدف را شناسایی کنید. در صورتی که یک کشور به لحاظ فرهنگی ناهمگن باشد و از خرده فرهنگ های گوناگونی تشکیل شده باشد باید بازاریابی خود را به گونه ای تنظیم کنید که در بر گیرنده خرده فرهنگ ها نیز باشد. یادتان باشد که نباید از نمادها و مراسم خاص هر فرهنگ غافل باشید. این اصل را بپذیرید که نمی توانید در ارزش های فرهنگی جامعه هدف تغییر ایجاد کنید. حتما باید بازاریابی خود را متناسب با ارزش های فرهنگی جامعه ای که می خواهید محصول خود را در آن عرضه کنید، تنظیم کنید.

نمادها

در هر فرهنگی نمادهای خاصی وجود دارد که استفاده از آنها در بطن تبلیغات باعث تاثیرگذاری بیشتر می شود. این نمادها می تواند شامل: اعداد، رنگ ها، حرکات، حیوانات و… باشد.

برای درک بهتر این موضوع مک دونالد را به خاطر آورید که در هر کشوری منوی مخصوص با فرهنگ همان کشور را دارد. مثلا در پاکستان مک دونالد خود را متعهد می داند به ارائه فست فود با بالاترین کیفیت از گوشت حیوانات حلال که جزئیات تهیه آن را در اختیار مشتری قرار می دهد. این شرکت زمان و پول زیادی صرف تحقیق درباره این موضوع می کند تا اطمینان حاصل کند تمام محصولاتی که در رستوران های McDonalds در پاکستان وجود دارند، ۱۰۰ درصد این موضوع در آنها رعایت می شود. یا مثلا در کشور هند مک دونالد فعالیت محدودی دارد چون مردم هندوستان گوشت گاو نمی خورند در عوض آنها دارای مهارایا مک هستند که Big Mac ساخته شده از گوشت گوسفند یا گوشت مرغ را عرضه می کند و همچنین یک برگر گیاهی، Mc Aloo Tikk با این نام در کشور هند وجود دارد.

نقش زبان در تبلیغات میان فرهنگی

تاثیر-فرهنگ-بر-تبلیغات
تاثیر-فرهنگ-بر-تبلیغات

از جمله موارد دیگری که در مطابقت تبلیغات با فرهنگ یک جامعه نیازمند بررسی و توجه ویژه می باشد، زبان آن کشور و جامعه است. با وجود اهمیت بسیاری که زبان در تبلیغات بین فرهنگی دارد گاهی پیش می آید که محتوی تبلیغات پایبند به زبان آن کشور نیست و یا دارای اشتباهاتی در گفتار یا نوشتار است. که در اثر عدم دقت مدیران تبلیغاتی اتفاق می افتد. اما تبلیغات شرکت های مطرحی چون کوکاکولا هم وجود دارد که بسیار ماهرانه به زبان هر جامعه دقت نموده است. جالب تر اینکه کوکاکولا در کشوری مثل امریکا که چند زبانه است، در تبلیغات خود از چند زبان استفاده کرده است.

زبان آنچنان نقش مهمی در تبلیغات بین فرهنگی ایفا می کند که بعضی از شرکت ها در نام تجاری خود تغییراتی اعمال کردند تا مطابق با زبان جامعه هدف درک شود به عنوان مثال شرکت خودرو سازی میتسوبیشی وسیله نقلیه “Pajero 4WD” را در اسپانیا راه اندازی کرد و این واقعیت را نادیده گرفته بود که کلمه “pajero” به معنای”” jerk در زبان اسپانیایی است. به همین دلیل از آن موقع نام خودرو به Mitsubishi Montero تغییر کرد.

چگونه از اشتباهات در تبلیغات بین فرهنگی جلوگیری کنیم؟

نمونه های گفته شده اهمیت مطابقت تبلیغات بین فرهنگی را نشان می دهد. اما بهترین راه برای اطمینان از جلوگیری این اشتباهات چیست؟ بهترین راه این است که مشاوری از میان افراد جامعه ای که می خواهید برای آنها تبلیغات خود را ارائه دهید، داشته باشید. آنها می توانند به شما بگویند که آیا ناسازگاری فرهنگی بین تصاویر، زبان و… در محتوی تبلیغاتی شما وجود دارد یا نه. امروزه چالشی برای یافتن چنین فردی نیست، زیرا ما در جوامع بسیار بین المللی زندگی می کنیم.

علاوه بر این، شما می توانید اطلاعات آنلاین و آفلاین را جستجو کنید. همچنین برای درک بهتر فرهنگ ها و ارزش های مختلف، می توانید از کتاب هایی که توسط گئرت هوفستد(Geert Hofstede) نوشته شده، مانند «پیامدهای فرهنگ»، «کاوش فرهنگ» و «فرهنگ ها و سازمان ها» استفاده کنید. کتاب مایکل مینکوف (Michael Minkov) “تفاوت های فرهنگی در جهانی جهانی” نیز بسیار مفید است. حتی می توانید از سخنرانی های بین فرهنگی که در یوتیوب موجود است استفاده کنید.

به گفتگو بپیوندید