رد کردن لینک ها

تبلیغات خلاقانه در زمینه مبارزه با دخانیات

تبلیغات خلاقانه و مبارزه با مبارزه با دخانیات

قطعا هر فرد سیگاری از مضرات و خطراتی که عادت ناسالمش برای او و اطرافیانش به وجود می آورد با خبر است.اما ترک سیگار و خلاص شدن از شر این عادت ناسالم,آن هم برای همیشه؟قطعا نیازمند انگیزه ای قوی تر و بزرگتر است تا نیروی محرکه ی لازم برای فرد سیگاری را به وجود بیاورد.اصطلاحا او را هل بدهد و در مسیر ترک سیگار و رهایی از چنگال دخانیات قرار دهد.در این مقاله به معرفی خلاقانه ترین تبلیغات مبارزه با دخانیات که تا کنون ساخته شده است,میپردازیم.

 

از نمایش تصاویر گرافیکی با موضوع خطرات و عوارض ناشی از مصرف دخانیات  تا به تصویر کشیدن کودکانی که ناخواسته در معرض اثرات منفی و مرگبار مصرف دخانیات والدین خود قرار دارند, همه و همه کار های خلاقانه ای است که  صنعت تبلیغات هنرمندانه در تلاش است تا سهم خود را در راستای روشن سازی این موضوع ایفا کند.

اما آیا انجام تمام این کارها واقعا به مردم کمک میکند که دست از استعمال دخانیات بردارند؟هر چند پاسخ به این پرسش به سادگی با کلمه ی بله یا خیر ممکن نیست,تحقیقات زیادی که در این زمینه در سالهای اخیر انجام شده حاکی از آن است که کمپین های مبارزه با دخانیات,هنوز موثرترین و کم هزینه ترین روشهایی است که حداقل از ورود افراد سیگاری جدید به جرگه ی مصرف کنندگان دخانیات جلوگیری میکند.مخصوصا افرادی که در سنین نوجوانی و جوانی هستند.

برای بررسی و آشنایی با خلاقانه ترین تبلیغاتی که برای مبارزه با دخانیات تا کنون ساخته شده اند با ما همراه باشید.

۱-گورستان

تبلیغات-خلاقانه
تبلیغات-خلاقانه

استعمال دخانیات عامل بسیاری از مرگ و میرها در سالهای اخیر است.قرار دادن پوستر ها و تبلیغاتی حلاقانه که نتیجه ی این عادت ناسالم را پیش چشمان افراد سیگاری  بیاورد آن هم درست در مکانهایی که مختص افراد سیگاری است میتواند تلنگر مفیدی باشد.شاید با یادآوری این نکته که مرگ در کمین است بتوان فرد سیگاری  را از مصرف دخانیات باز داشت.

 

۲-دندانهایی از جنس نیکوتین

اگر من میتوانستم بین تمام این تبلیغات خلاقانه یکی را به عنوان بهترین انتخاب کنید بی شک این بیلبورد میتوانست جزو اولین گزینه های من باشد چرا که با نمایش گذاشتن فاجعه و بلایی که سیگار سر دندانها و زیبایی فرد سیگاری می آورد میتوان به بهترین شکل ممکن شخص را به ترک دخانیات تشویق کرد.

تبلیغات-خلاقانه
تبلیغات-خلاقانه

۳-مختصر,مفید,کوبنده

 

تبلیغات-خلاقانه
تبلیغات-خلاقانه

باید جایزه ی رسا بودن در عین اختصار را  به این بیلبورد تبلیغاتی  اختصاص داد زیرا با تعداد کمی کاراکتر و بسیار ساده.حتی بدون بهره گیری از تصویر مفهوم مورد نظر را منتقل کرده است. 

در این بیلبورد تنها از یک جمله ی کوتاه استفاده شده است:

برای اطلاعات بیشتر راجع به سرطان ریه,به سیگار کشیدن ادامه دهید.

بخوانید : ۵ سایت برتر فروش اینترنتی بلیط هواپیما 

 

۴-خودکشی یا قتل عام

تبلیغات-خلاقانه-دخانیات
تبلیغات-خلاقانه-دخانیات

هیچ عنوانی نمیتواند برای این تصویر بهتر از این عبارت باشد که:استعمال دخانیات تنها خودکشی نیست,یک قتل است.همین عبارت و جمله ی کوتاه عمق فاجعه و میزان ضرری که با سیگار کشیدن به عزیزان خود میزنیم نشان میدهد.

۵-پیری زودرس

تبلیغات-خلاقانه
تبلیغات-خلاقانه

چه کسی دوست دارد که در ۴۰ سالگی مانند یک فرد ۷۰ ساله به نظر برسد؟با پیش چشم آوردن نتایج بد و مخرب دخانیات و بلاهای خانمان سوزی که مشتقات نیکوتین و تنباکو به سر مصرف کنندگانشان می آورند میتوانیم تا میزان زیادی اثر مخرب آنها را به نمایش بگذاریم.به کمک این این روش گروهی از مصرف کنندگان دخانیات که به زیبایی خود اهمیت میدهند تا حد زیادی در عادت  ناسالم خود تجدید نظر خواهند کرد.

۶-مصرف دخانیات و افزایش میزان ناباروری

تبلیغات-خلاقانه
تبلیغات-خلاقانه

یکی از بزرگترین و مخرب ترین آثار استعمال دخانیات کاهش شدید میزان باروری در خانمها و آقایان است.

۷-آش نخورده و دهان سوخته

تبلیغات-خلاقانه
تبلیغات-خلاقانه

همه قطعا این واقعیت را بارها شنیده ایم که افرادی که در محیط پیرامون شخص سیگاری هستند به مراتب بیشتر در معرض خطر و ضرر دخانیات قرار میگیرند.در این تبلیغ خلاقانه با عنوان (سیگاری های غیر مستقیم,اولین اشخاصی هستند که دست در دست مرگ میگذارند)به شدت و میزان اثرات قرار گرفتن در محیط و نفس کشیدن دود سیگار اشاره میکند.در این تبلیغات خلاق کودکانی که والدین سیگاری دارند سوژه ی اصلی قرار میگیرند و در پاسخ به این سوال که اولین سیگار را کی کشیده اید,پاسخ این پرسش را به والدین خود محول کرده اند.مفهوم این تبلیغ کاملا واضح است و هدف از طراحی آن آگاهسازی والدین از میزان خطر و ضرر هایی است که با عادت ناسالم خود کودکانشان را در معرض آن قرار میدهند.

۸-دانلود کردن بیماری ها

کدام یک از ما واقعا با میل خود دوست دارد که در معرض بیماری های لاعلاجی چون سرطان قرار دهد؟خب جالب است بدانید که افراد سیگاری آگاهانه یا بدون آگاهی دقیقا در حال خودکشی هستند.در این بیلبورد خلاقانه به این نکته اشاره شده است که با استعمال دخانیات شما در حال دانلود کردن سرطان هستید.و چه استعاره ی هولناکی.تلنگری به جا برای کاهش مصرف دخانیات.

 

۹-مرگ تدریجی

تبلیغات-خلاقانه
تبلیغات-خلاقانه

در اثر استعمال دخانیات رفته رفته جان میدهیم.این موضوعی است که در این تبلیغ به شکل خلاقانه ای به آن پرداخته شده است.شخصی در حال جان دادن که به کمک نیاز دارد و دود سیگار که به راحتی و تدریجی دودمان شخص مصرف کننده را به باد میدهد.سایه ی شوم خود را بر زندگی شخصی,روابط اجتماعی و خانوادگی و سلامتی شخص انداخته ذره ذره او را آب میکند.

 

۱۰-شش های یک فرد سیگاری

تبلیغات-خلاقانه
تبلیغات-خلاقانه

در این بیلبورد تبلیعاتی خلاقانه که سایز و ابعاد بیلبوردهای متداول را ندارد به زیبایی هر چه تمام تر ریه های یک فرد سیگاری به نمایش در آمده است.به عینیت در آوردن حقایق هنر تبلیغات خلاقانه است که به کمک آن میتوان مفاهیم را به سادگی برای همگان قابل فهم ساخت.مردم میگویند تنها یک نخ سیگار است ولی درواقع و به مرور زمان این یک نخ سیگار صدها و هزاران عدد سیگار خواهد شد که ریه های شما را پر کرده و سلامتی تان را به خطر می اندازد.

۱۱-بستر مرگ

تبلیغات-خلاقانه
تبلیغات-خلاقانه

همیشه بهترین تبلیغ باید پل ارتباطی میان واقعیتی که راجع به آن صحبت میکنیم

 و مفاهیم و نتایج حاصل از آن بزند.یک ارتباط منطقی که بلافاصله بعد از دیدن تبلیغ در ذهن مخاطب موضوعات مورد نظر ما تداعی شود.چه تصویری گویا تر از ارتباط بین تخت بیمارستان و سیگار؟به رنگهای به کار برده شده توجه کنید.منطقی ,بدیهی و خلاقانه به نظر میرسد این طور نیست؟

 

۱۲-کودکان قربانیان خاموش دخانیات

تبلیغات-خلاقانه
تبلیغات-خلاقانه

تبلیغ خلاقه ای که با به تصویر کشیدن تصویر کودکی در نوزادی به این نکته اشاره میکند که کودکان آسیب پذیر هستند.در صورتی که کودکی شش ماهه دارید,زمانی که او را در معرض دود حاصل از استعمال دخانیانت و سیگار قرار میدهید,دقیقا به اندازه ی یک فرد سیگاری که سالها سیگار میکشد و حتی بیشتر,به ریه های او آسیب میزنید.کودکان قربانیان خاموش و بی دفاع مصرف دخانیات توسط والدین خود هستند.فقط به خط آخر نوشته شده در تصویر دقت کنید:به مرور زمان او کودکی شش ساله خواهد شد با ریه هایی پر از دود ۱۰۲ پاکت سیگار.

۱۳-طول عمر شما

تبلیغات-خلاقانه
تبلیغات-خلاقانه

شاید جالب است بدانید که طول عمر یک فرد توسط خود او و با انتخاب عادت های زندگی مشخص میشود.این موضوعی است که به صورت خلاقانه ای به آن پرداخته شده است.

۱۴-دوره ی سرطان

تبلیغات-خلاقانه
تبلیغات-خلاقانه

در طول زندگی خود حتما در دوره های زیادی ثبت نام کردید اما به نظر شما آیا خنده دار و عجیب نیست که شخصی هزینه صرف کند تا دوره ی سرطان را گذرانده و در پایان دوره به نشانه ی موفقیت آمیز بودن کورسی که گذرانده به این بیماری دچار شود؟آیا این منطقی است؟این دقیقا همان کاریست که افراد سیگاری انجام میدهند.آنها با صرف هزینه دوره و کورس مرگبار سرطان را با موفقیت گذرانده و به آن مبتلا میشوند.

 

۱۴-بودن یا نبودن مساله این است

تبلیغات-خلاقانه
تبلیغات-خلاقانه

در این تبلیغ خلاقانه به این واقعیت اشاره شده که در حقیقت این ما نیستیم که سیگار دود میکنیم.واقعیت و حقیقت این است که سیگار اشخاص را دود میکند.بسیار زیرکانه و هنرمندانه در این تبلیغ به اثرات مخرب و ویرانگر مصرف دخانیات که میتواند بود یا نبود ما را رقم بزند اشاره شده است.

۱۵-آنچه ما می بینیم

تبلیغات-خلاقانه
تبلیغات-خلاقانه

این چیزی است که زمانی که شما سیگار میکشید ما میبینیم.این تبلیغ آینه ی تمام قدی ست که شخص سیگاری را رو به روی واقعیتی که شاید خود از ان غافل باشد قرار داده به او میگوید دقیقا چطور به نظر میرسد.

 

۱۶-آمار و ارقام

تبلیغات-خلاقانه
تبلیغات-خلاقانه

این تبلیغ خلاقانه با ارائه و بولد کردن آمار قربانیان سالانه ی دخانیات تنها در آمریکا به عمق فاجعه اشاره میکند.روی این تبلیغ خلاقانه نوشته شده است:حدود ۴۴۰٫۰۰۰آمریکایی سالانه به دلیل بیماری های ناشی از استعمال دخانیات جان خود را  از دست میدهند.۹۰%آنها در سنین نوجوانی استعمال دخانیات را آغاز کردند.

 

۱۷-سیگار عامل نابینایی

تبلیغات-خلاقانه
تبلیغات-خلاقانه

من با قرار دادن تبلیغات در مکانهایی که ارتباط کاربردی مفهومی و معنایی با موضوع مد نظر برقرار میکنند به شدت موافقم با این کار میزان اثر بخشی تبلیغ به شدت افزایش می یابد. لزوما تبلیغات نباید حتما روی بیبوردهای خیابان قرار بگیرند.روی این سطل آشغال محلی برای خاموش کردن سیگار تعبیه شده و با راحی چشم و قرار دادن آن در مرکز عبارت تاثیر گذاری نوشته شده که تامل بیننده را بر می انگیزد:سیگار باعث نابینایی میشود.

 

۱۸-قضاوت با شماست

تبلیغات-خلاقانه
تبلیغات-خلاقانه

خودتان با دیدن این تصویر راجع به عمق تخریبی که استعمال دخانیات به بار می آورد قضاوت کنید.

۱۹-هند علیه استعمال دخانیات

تبلیغات-خلاقانه
تبلیغات-خلاقانه

همه هند را بها سینمای احساس محورش شناخته ایم.با محور قرار دادن  احساسات و عواطف مادرانه,عواقب استعمال دخانیات را یاد آوری کردن,موضوع تبلیغ خلاقانه ای است که در کشور هند ساخته و روی بیلبورد های تبلیغاتی استفاده شده است.در تبلیغ بعدی تصویر جوانی به چشم میخورد که در سن ۲۴سالگی در اصر بیماری های ناشی از مصرف دخانیات مرده است.

 

۲۰-روسیه و مبارزه با استعمال دخانیات

تبلیغات-خلاقانه
تبلیغات-خلاقانه

این بیلبورد تبلیغاتی خلاقانه تصویری از دشمن منفور و همیشگی روسیه یعنی آمریکاست که با نشان دادن تصویر پرزیدنت آمریکایی او را به عنوان شخصیت سیگاری معرفی کرده تا ارتباط معنایی بین سیگار کشیدن و چهره ی منفور شخص سیگاری برقرار کند.

 

۲۱-وقتشه زندگیتو عوض کنی

این تبلیغ خلاقانه برای روز جهانی مبارزه با دخانیات طراحی شده است و در آن عوامل و متهمان ردیف اول دخانیات که نقش اصلی در کشتار جمعی عده ی زیادی از مردم جهان را ایفا کرده اند به دار مجازات آویخته شده اند.عبارت:امروز وقتشه که به مسیر برگردی برای متوقف کردن و شکست دادن دخانیات انگیزه و انرژی لازم برای شروع عادت های سالم جدید و جایگزینی آنها با عادت های قبلی را به نمایش میگذارد.

تبلیغات-خلاقانه
تبلیغات-خلاقانه

۲۲-مرگ خاموش

در میان تمام تبلیغات خلاقانه که برای مبارزه با مصرف و استعمال دخانیات خلق شده اند,آنهایی که ارتباط معنایی و منطقی بین مصرف سیگار و مرگ برقرار میکنند از همه برایم جذاب تر هستند و میتوانند اثر بخش تر از بقیه ظاهر شوند.

تبلیغات-خلاقانه
تبلیغات-خلاقانه

 

به گفتگو بپیوندید