رد کردن لینک ها

رنگ لوگوی شما چه چیزی درباره شرکت تان می گوید؟

رنگ لوگوی شما چه چیزی درباره شرکت تان می گوید؟

حاضر به این موضوع می پردازد که رنگ لوگو شما چه چیزی درباره شرکت تان می گوید و با ذکر مثال هایی از برندهای مختلف، نشان می دهد که بیشتر از آنچه که فکر می کنید لوگوی شما دارای اهمیت می باشد.

رنگ-لوگو
رنگ-لوگو

زمانی که افراد شرکت شما را می شناسند، لوگویی که انتخاب کرده اید، احتمالا اولین چیزی است که مشتریان شما به آن فکر می کنند.

البته داستان و پیام پشت لوگوی شما باید هدف و حقیقت اصلی شما باشد. تحقیقات نشان می دهند که طراحی لوگوی شما و مخصوصا رنگ آن، بیشتر از آنچه فکرش را کنید در نظر مخاطب و مشتری هایتان تاثیر می گذارد.

عصب شناسی به نام Bevil Conway، که تحقیقات اخیر خود را به طور کامل بر روی نورون های عصبی که در پردازش رنگ ها نقش دارند، متمرکز نموده است، او معتقد است علم پردازش رنگ بسیار قدرتمندتر از آن است که ما می دانیم و به طور کامل مورد استفاده قرار نمی گیرد.

Bevil Conway می گوید “دانستن اینکه انسان ها ممکن است نسبت به برخی از رنگ ها حساس باشند، می تواند دروازه ای برای درک ویژگی های عصبی هیجانات باشد”.

پیامدهایی که تاثیر رنگ ها بر احساسات افراد می گذارند بسیار فراگیر است اینکه مشتریان با رنگ ها ارتباط برقرار می کنند، می تواند اثربخشی روش های تبلیغاتی شرکت شما را افزایش دهد.

 طبق تحقیقات انجام شده توسط WebPageFX شرکت طراحی وب و بازاریابی، افرادی که در بازه ۹۰ ثانیه بعد از دیدن یک تبلیغ آن را نادیده می گیرند، آن را بر اساس رنگ ارزیابی می کنند. در واقع، به طور تقریبی۸۵ درصد از مصرف کنندگان رنگ را به عنوان دلیل اصلی خرید یک محصول خاص مورد توجه قرار می دهند و ۸۰ درصد از مردم معتقدند رنگ ها باعث می شوند شناخت آنها درباره نام تجاری خاصی بیشتر شود.

وب سایت  WebPageFX در مورد روانشناسی رنگ ها و آنچه که هر رنگ به مشتریان خود می گوید، اطلاعاتی گردآوری کرده است که در ادامه توضیح خواهیم داد:

رنگ قرمز

طبق نظر متخصصان رنگ، قرمز اغلب تداعی گر گرمای خورشید و آتش است و یک رنگ محرک می باشد که باعث تحریک افراد به ریسک کردن می شود. هیجان و فشار خون را افزایش می دهد، و احساس قدرت، انرژی، اشتیاق، عشق، تجاوز یا خطر را در فرد ایجاد می کند. رنگ قرمز یک رنگ بسیار گرم است و نشانه ی عشق و علاقه نیز هست . رنگ قرمز می تواند عصبانیت به همراه داشته باشد، البته در کنار آن از اهمیت زیادی برخوردار است. این رنگ در خارج از دنیای غرب معانی متفاوتی دارد مثلا در کشور چین رنگ موفقیت، کامیابی و شادمانی است. این رنگ می تواند باعث جذب خوشبختی و موفقیت شود.

شرکت هایی مثل کوکا کولا، CNN، و تویوتا از رنگ قرمز برای طراحی لوگوی خود استفاده کرده اند.

رنگ-لوگو-در-شرکت-ها
رنگ-لوگو-در-شرکت-ها

رنگ زرد

زرد یک رنگ بسیار هیجان انگیز است. ممکن است باعث تحریک حس خوش بینی، امید و یا  احساس بی رحمی و خیانت در فرد شود. رنگ زرد از انرژی بخش ترین رنگ های گرم به شمار می رود. این رنگ تداعی بخش شادابی و طلوع خورشید است . رنگ زرد همچنین نشان گر ترسویی، نامردی، حیله و تقلب نیز می باشد. رنگ زرد در هند نماینده ی تجارت است. زرد روشن در طراحی می تواند احساس شادابی و خوشی را القا کند. رنگ های زرد ملایم تر معمولا به عنوان رنگ خنثی برای کوکان و بچه ها به کار می روند. زردهای روشن حس شادابی را بیشتر از رنگ های زرد براق القا می کنند. زردهای تیره و زردهای طلایی نماد کهنگی و آنتیک بودن هستند و در طرح هایی بکار می روند که هدف استمرار و پایداری است.

شرکت هایی مثل کت و  DHL از رنگ زرد در طراحی لوگوی خود استفاده کرده اند.

روانشناسی-رنگ-ها
روانشناسی-رنگ-ها

آبی

آبی اغلب یادآور خنکی دریا و آسمان صاف است. که در ایجاد آرامش و کاهش فشار خون نقش دارد. و احساس اعتماد، امنیت، نظم و پاکیزگی را در بیننده تحریک می کند. رنگ آبی اغلب با احساس دلتنگی همراه است. همچنین این رنگ آرامش، ملایمت و مسئولیت را نشان می دهد. رنگ های آبی روشن نیروبخش، شادی آور و دوستانه هستند. آبی های تیره بیشتر قدرت و قابل اعتماد بودن را القا می کنند. مفهوم رنگ آبی بستگی به سایه و رنگ عینی دارد. در طراحی، سایه عینی و دقیق رنگ آبی که شما انتخاب می کنید به اینکه طرح های شما چطور دیده می شوند مناسبت دارد. رنگ های آبی تیره برای سایت ها یا طراحی هایی که در آن ها دوام و استحکام و پایایی اهمیت دارد بسیار مناسب هستند.

شرکت هایی مثل پپسی، اورال بی و اکثر شبکه های اجتماعی پرکاربر مثل فیس بوک و توئیتر از رنگ آبی در طراحی لوگوی خود استفاده کرده اند.

رنگ-ها-در-شرکت
رنگ-ها-در-شرکت

نارنجی

نارنجی یک رنگ خیره کننده است. و باعث جلب توجه بسیار در تبلیغات می شود. نارنجی احساس انرژی، تعادل و گرما را در بیننده تحریک کند. نارنجی و زرد از کاربردی ترین رنگ های گرم در تبلیغات هستند این رنگ ها معمولا در آرم ها و منو های رستوران ها استفاده می شوند و بیشترین کاربرد را در آگهی های مربوط به صنایع غذایی دارند. محققان حوزه بازرگانی و تبلیغات می گویند، رنگ های گرم، اشتها را باز می کنند.

شرکت هایی مثل نوشابه فانتا و کراش از این رنگ در طراحی لوگوی خود استفاده کرده اند.

سبز

سبز اغلب یادآور سردی برگ ها است. مردم آن را با طبیعت، سلامتی، موفقیت و حسادت مرتبط می کنند. سبز واقع بینی و حقیقت را یادآوری می کند. این رنگ می تواند نمایانگر شروع تازه، رشد و نمو و پیشرفت باشد. رنگ سبز بیشتر مناسب طرح هایی مرتبط با سلامتی، امنیت و ثبات، نوسازی و طبیعت می باشد. حس انرژی بخشی و پویایی رنگ های سبز براق بیشتر است، در حالی که رنگ سبز زیتونی بیشتر نمایانگر طبیعت است. سبزهای تیره با ثبات ترند و نمایانگر وفور نعمت می باشند.

شرکت هایی مثل اندروید و اسپاتیفای در طراحی لوگوی خود از رنگ سبز استفاده کرده اند

روانشناسی-رنگ-ها
روانشناسی-رنگ-ها

بنفش

بنفش به طور کلی یک رنگ خنثی است. ممکن است احساساتی مثل معنویت، رمز و راز، حق امتیاز یا تحقیر را تحریک کند. همچنین رنگ بنفش نمایانگر تجملات و اشرافیت است. این رنگ از ترکیب رنگ های آبی و قرمز به وجود می آید و دارای ویژگی های هر دو رنگ می باشد. این رنگ با خلاقیت و تخیل نیز همراه است. در طراحی، رنگ های بنفش تیره می توانند حس ثروت و خوشی را القا کنند. بنفش های روشن ملایم تر هستند و حس تازگی و عشق را انتقال می دهند.

شرکتی مثل یاهو از این رنگ در لوگوی خود استفاده کرده است.

روانشناسی-رنگ-ها
روانشناسی-رنگ-ها

به گفتگو بپیوندید