رد کردن لینک ها

روانشناسی رنگ ها در تبلیغات

نقش روانشناسی رنگ ها در تبلیغات و تابلوهای تبلیغاتی

اهمیت نقش روانشناسی رنگ ها در تبلیغات و تابلوهای تبلیغاتی امروزه انکار ناپذیر است رنگ ها از مهمترین عناصر ارتباطی و هنری هستند. انسان ها به کمک رنگ ها می توانند اشیاء و محیط پیرامون خود را ببینند و آنها را طبقه بندی کنند ، به این صورت شناخت و آموزش آنها آسان تر می شود . رنگ ها بیشتر از بقیه عناصر ارتباطی و نمادها ، با احساسات و عواطف انسان ، نزدیکی و همخوانی دارد. آنها حامل پیام ها ، اطلاعات و هیجانات گوناگون هستند ، به همین دلیل روانشناسی رنگ ها در تبلیغات برای طراحی لوگوها، نوشته ها و هر نوع تصویر و ارتباط غیرکلامی ، عنصر خیلی مهمی هستند .

تبلیغات در دنیای متنوع امروز ، نیازمند هوشمندی بیشتری است و حالت سمبلیکی و نمادی رنگ ها می توانند در این هوشمندی نقش زیادی داشته باشند. استفاده از رنگ ها در تبلیغات باعث ایجاد حالات روانی خاصی در انسان ها می شوند ، و بار هیجانی پیام را بیشتر می کند. مثلاً رنگ قرمز نشان دهنده هیجاناتی چون : خطر ، فوریت یک امر ، انقلاب ، مبارزه ، عصبانیت ، حرکت ، عشق و … است . به همین دلیل در میدان گاو بازی ، پارچه قرمز جلو چشم گاو که کوررنگی دارد و توانایی تشخیص رنگ ها را ندارد، می گیرند در واقع منظور بیان خطر برای گاوباز و تماشاچیان می باشد. یکی از نظریه پردازان مهم در حیطه روانشناسی رنگ ها «یوهان ولفگانگ گوته» می باشد. او معتقد است : « رنگ ها آینه های اسرارآمیز همه رویه های هستی انسانی هستند و هر رنگی تأثیر حسی-روانی خاصی روی انسان دارد.»

 در زمینه تابلوهای تبلیغاتی می توان از نظریه «ماکی لوچر» روانشناس معروف ، از طریق بررسی علایق انسان ها به رنگ ها، احساسات و شناخت آنها را دستکاری کرد. شرکت های تجاری و تبلیغاتی با استفاده از این حقیقت بسته بندی کالاهای خود را مدیریت می کنند. مثلا لوازم آرایش را در بسته بندی های آبی آسمانی یا صورتی به بازار می فرستند چون با این رنگ ها به سادگی می توان احساس لطافت و زیبایی را در بیننده بیدار کرد . یا مثلاً بر اساس یک قرارداد تاریخی و قاعده ای مرسوم ، مواد سمی در بسته بندی های سیاه ، که رنگ مرگ است عرضه می شود .

 

رنگ ها چگونه بر خرید کالا تاثیر می گذارند؟

در جوامع مصرفی ، با وجود تبلیغات بسیاری که همه روزه بر سر شهروندان با آن مواجه می شوند ، حدود۷۰% موارد تصمیم به خرید در آخرین لحظه و در فروشگاه ها بر اساس هیجانی که رنگ ها در تابلوهای تبلیغاتی و بسته بندی ها وجود دارد، گرفته می شود . از این رو ، از راه انتخاب رنگ مناسب برای بسته بندی، می توان در این تصمیم گیری نهایی و لحظه ای ، تأثیر زیادی بر ناخودآگاه خریدار گذاشت و او را از درون وادار کرد تا کالاهای موردنظر فروشنده را بخرد. پس رنگ‌ها نه تنها ظاهر کالا را زیبا‌تر جلوه می‌دهند، بلکه بر عملکرد و رفتار ما هم تأثیر می‌گذارند. بنابراین بهتر است آگاه باشیم که رنگ مورد استفاده ‌ما بر مخاطب چه تأثیری می‌گذارد.

   مثلاً، بیش‌تر رستوران‌های فست فود در دکوراسیون خود از رنگ‌های قرمز روشن و نارنجی استفاده می‌کنند، سرعت بالای این رنگ‌ها در تأثیر بر روی مشتری, تصادفی نیست. رنگ‌های قرمز و نارنجی, مشتری‌ها را تشویق می‌کنند تا هر چه زودتر غذایشان را بخورند و رستوران را ترک کنند یعنی درست همان کاری که صاحبان این قبیل رستوران‌ها انتظار دارند. همچنین استفاده از دو رنگ مشکی و قرمز در وب سایت‌های ویژه‌ی بزرگسالان هم تصادفی نیست، این رنگ‌ها معانی ضمنی جنسیتی دارند. یا مثلا در اسباب بازی‌ها، کتاب‌ها و وب ‌سایت ‌های ویژه‌ی کودکان معمولاً از تکه‌های بزرگ رنگ‌های روشن زنده و اصلی استفاده می‌شود کودکان این رنگ‌ها را ترجیح می‌‌دهند و پاسخگویی مثبت آن‌ها به کالاهایی که این ویژگی را دارند بسیار بیش‌تر از کالاهایی است که با مداد شمعی یا ترکیبی از رنگ‌های بی‌روح و سرد رنگ‌آمیزی شده‌اند.

 بخوانید : تبلیغات شهری

تاثیر رنگ ها در فرهنگ های مختلف

 بنابراین جهت تاثیر بهتر رنگ ها در امر تبلیغات و تابلوهای تبلیغاتی، ابتدا درباره‌ی بازاری که هدف نهایی شما است فکر کنید. مثلاً تصور کنید که قصد دارید تابلوهای تبلیغاتی برای نوجوانان چاپ کنید و بفروشید، اما با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها سروکار دارید. احتمال دارد تابلوهایی طراحی کنید که در آن‌ها از رنگ‌های روشن و اصلی (قرمز, آبی, زرد) استفاده شده است تا این‌گونه توجه خواننده‌های نوجوانتان را جلب کنید. از این رو باید اقلام مورد نیاز در امر بازاریابی (نظیر بروشور, وب‌سایت و تابلوها) را با در نظر گرفتن روحیه و سلیقه بزرگترها و رنگ متناسب با آن تهیه کنید.

به گفتگو بپیوندید