رد کردن لینک ها

بررسی تاثیر تبلیغات برندها در جذب کودکان

بررسی تبلیغات در جذب کودکان 

 

صاحبان برند و کسب و کارها هدف جدید را برای رونق کسب و کار خود پیدا کرده اند، آنها تمرکز خود را برروی کودکان و نوجوانان گذاشته و همین گونه که مشاهده میشود در سال‌های اخیر فضای حاکم بر رسانه‌ها برای کودکان و نوجوانان بسیار تغییرکرده است. این تغییر در آگهی‌های تبلیغاتی بسیار محسوس‌تر شده است. در گذشته تبلیغات محدود به تلویزیون و بیشتر در حد ۳۰ ثانیه  بود ولی امروزه تبیلغات کودکان در تمامی رسانه‌ها جای خود را باز کرده است.

در ایالت متحده آمریکا کودکان با میانگین سنی هشت سال یا بالاتر، روزانه بیش از هفت ساعت از وقت خود را صرف تماشای تلویزیون، استفاده از کامپیوتر، بازی‌های یارانه ای و موبایلی و به طور کلی وسایل ارتباطاتی دستی می‌کنند. حتی اکثر خردسالان ۲ تا ۸ ساله نیز تقریبا روزی دو ساعت سرگرم تماشای صفحه نمایشگر تلویزیون های خانگی و سایر رسانه‌های ماهواره ای و دیجیتال هستند و در اکثر این رسانه‌ها، کودکان در معرض و هدف آگهی‌های تبلیغاتی قرار دارند.

از تبلیغات در وب‌سایت‌ها و فضای مجازی گرفته تا رقابت‌های بازاریابی محصولات تبلیغی و تبلیغات موبایلی و رسانه‌های اجتماعی، همگی کودکان را هدف قرار داده‌اند به طوری که در بسیاری موارد محتوای این رسانه‌ها صرفا آگهی‌های تبلیغاتی است. در زیر چند نمونه را بیان می نماییم

 

  • تبلیغات تلویزیونی

تحقیقات احیر در مراکز پژوهشی نشان داده که کودکان ۲ تا ۱۱ ساله، سالانه بیش از  25000 آگهی تبلیغاتی را تماشا می‌کنند که بیش از ۴۰درصد آنها برنامه‌هایی است که مخاطبشان کودکان نیستند. در سال  2004  میلادی روزانه به طور متوسط ۱۴ آگهی تبلیغاتی تلویزیونی درباره غذا و خوراکی‌ها پخش می‌شده است در تحقیقاتی که انجام شده در سال ۲۰۱۲ نشان داده شد که بیش از نیمی از آگهی‌های پخش شده  مربوط به رستوران‌های فست‌فود، شیرینی‌ها و کمک غذاهایی که با شیر مخلوط می‌شوند، بوده است.

 

  • تبلیغات جاسازی شده در میان محصولات

شرکت‌های بسیاری از هستند که محصولات خود را در برنامه‌هایی به نمایش می‌گذارند که مخاطبان در حال دیدن آنها هستند؛ فیلم‌های تلویزیونی یا بازی‌های نرم‌افزاری. در واقع به جای آنکه محصول یا برند یک شرکت به‌صورت جداگانه تبلیغ شود، محصول و لوگوی شرکت در حین پخش فیلم یا برنامه نشان داده می‌شود.

بنا بر گزارش نیویورک تایمز، این نوع از تبلیغات برندها با روندی افزایشی، تبلیغات را به ورای تبلیغات سنتی و به عبارت بهتر به درون دنیای تفریحات و پذیرایی و در واقع درون محتوای بازاریابی یا برندها کشانده است.

تبلیغات «جاسازی شده» واژه‌ای است که شامل انواع جاسازی برند است، مانند استفاده از یک محصول برند داخل یک فیلم یا ارائه یک محصول داخل یک برنامه یا بازی که در آن بازی ویدئویی یکی از شخصیت‌ها از میان آگهی تبلیغاتی می‌گذرد تا در دنیای مجازی به آن محصول دسترسی پیدا کند یا شخصیت نمایش داده شده درون بیلبورد تبلیغاتی  به سمت مثلا یک نوشیدنی می‌رود. این تکنیک جذابیت بیشتری دارد و مشتریان بیشتری را به تماشای هر چه بیشتر آگهی تبلیغاتی تلویزیون و در نتیجه خرید آن می‌کشاند.

تحقیقات نشان می‌دهد کودکان سخت‌تر محتواهای جاسازی شده درون تبلیغات را تشخیص و مفهوم پنهان در آن را دیرتر درک می‌کنند. از این نظر به سادگی و دقیقا نمی‌توان تاثیر تصاویر نمایش داده شده را روی آنان اندازه‌گیری کرد اما مسلما آگهی‌های تبلیغاتی برای کودکان و نوجوانان سعی دارند با تکیه روی شخصیت‌های کارتونی معروف، ستاره‌های ورزشی و هالیوودی، کشش لازم را در داستان مصور ایجاد کنند.

البته تبلیغ‌کنندگان از روش‌های دیگر نظیر اهدای رایگان اسباب بازی‌هایی با شخصیت‌های کارتونی و عروسکی مورد علاقه کودکان یا راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی در رسانه‌های اجتماعی و نشان دادن ستاره‌های معروف فیلم‌های مطرح و پخش موسیقی‌های مربوطه نیز استفاده می‌کنند. به طور مثال می‌توان به نمونه‌ای از بازی‌ها به نام زیگا روی تلفن همراه اشاره کرد که در اواسط سال ۲۰۱۳ به‌عنوان جدیدترین بازی به بازار عرضه شد.

 

  • تبلیغات برخط (آنلاین)

تبلیغات برخط براساس ماهیت، بازاریابی برای کودکان و نوجوانان را عوض کرده است. ابتدا این تبلیغات فقط در بنرهای تبلیغاتی با حداقل کلمات و متون کوتاه بود. اما امروز این نوع تبلیغات بسیار پیچیده‌تر از یک بنر ساده و به‌صورت بازی‌های تبلیغاتی، فیلم‌های ویدئویی برخط، وب سایت‌های مربوط به برند، دنیای مجازی و بازاریابی اجتماعی بدل شده‌اند.

آگهی‌های تبلیغاتی برخط اغلب سه بعدی هستند به این معنا که کودک یا بزرگسال هنگام بازی کاملا در فضای برند قرار می‌گیرد به طوری که محتواهای موجود در میان تبلیغات محو و نامشخص می‌شود.

 

  • وب سایت‌های برند

روش دیگر در جذب کوکان استفاده از صفحان جالب وب سایت است شرکت‌ها، وب سایت‌هایی برای برند خود ساخته‌اند که دارای محتواهایی جذاب برای کودکان هستند و آگهی‌های تلویزیونی را منتشر می‌کنند یا بسته‌های تبلیغاتی شامل بازی، فیلم و محصولات قابل دانلود شدن را در دسترس کاربران قرار می‌دهند. به طور مثال پپسی از سال ۲۰۰۷ تعدادی وب سایت و یک کانال در یوتیوب برای Mountain Dew به راه انداخته است.

یکی از این وب سایت‌ها به آدرس mountaindew. com که در دسترس عموم قرار دارد محتواهایی درباره موسیقی رپ، اسنوبورد و تورهای موسیقی مخصوص نوجوانان دارد که این سایت روی توییتر و فیس‌بوک نیز تبلیغ می‌شود.

  • تبلیغات موبایلی

روش و نوع دیگری از تبلیغات برای کودکان و نوجوانان، تبلیغات موبایلی است که چند سالی است بازی تبیلغات را عوض کرده است. امروزه نوجوانان درمواجه با صفحه نمایشگر کامپیوتر یا تلویزیون با سیل عظیمی از تبلیغات مواجه می‌شوند.  60 درصد نوجوانان ۱۲تا ۱۷ ساله تا سال۲۰۱۶  گوشی‌های هوشمند داشته‌اند که با آن به اینترنت وصل می‌شدندکه منابع عظیمی و سرشاری هستند برای انجام تبلیغات کودکان .

 

  • کمپین‌های یکپارچه بازاریابی

شاید بتوان گفت به دلیل شرایط روحی و قدرت تحرک و شور مهم‌ترین انواع تبلیغات برای کودکان و نوجوانان برگزاری کمپین تبلیغاتی پر تحرک است که در فضاهای مختلف قابل نمایش است. این کمپین‌ها با هدفی یکسان و در عین حال چندجانبه و با هدف تاثیرگذاری روی جوانان و نوجوانان برگزار می‌شود. یک کمپین مجزا شامل بسته‌بندی محصول، ترویج هالیوود، تبلیغات تلویزیونی، تبلیغات جاسازی شده، تبلیغ روی رسانه‌های اجتماعی و موبایل و البته تبلیغات آنلاین است.

به طور مثال کوکاکولا در سال ۲۰۱۳ کمپینی کاملا دیجیتالی تحت عنوان «اثر AHH» برگزار کرد که شامل فیلم‌های ویدئویی کوتاه (مثل گربه‌هایی که با جعبه‌های کوکا بازی می‌کنند) و بازی‌های معمولی مثل Guide the bubble و شخصیت‌هایی شامل بازیکنان و موسیقیدانان معروف است. آگهی‌های تبلیغاتی در فضای مجازی جدید دارای ویژگی‌های جدیدی نظیر تعاملی بودن و دربرگیری هستند و محتواهایی که در آنها به نمایش گذاشته می‌شود توسط کاربران بازتولید و پخش می‌شود.

 

به گفتگو بپیوندید