رد کردن لینک ها

آیا تبلیغات کودکان مانند آنها بی آلایش است ؟؟

آیا تبلیغات کودکان مانند آنها بی آلایش است؟

قطعا نه.حتما همه ی ما خاطرات زیادی از تبلیغات دوران کودکی داریم.تبلیغاتی که مخاطبش ما بودیم.کودکان به طور ویژه.ولی آیا واقعا تمام تبلیغات ساخته شده برای مخاطب کودک متناسب با نیازها و ویژگی های سنی کودکان هستندو آیا روح لطیف کودکی در این تبلیغات دیده میشود؟

تبلیغاتی که با هدف قرار دادن کودکان ساخته میشن عموما فاقد استاندارهای لازم هستند.این درحالی هست که این طیف سنی حساس ترین و در عین حال یکی از اساسی ترین گروه های سنی جامعه ست.

در مصاحبه ای که چاچی با یکی از روانشناسان و فعالان حوزه ی کودک و نوجوان داشت وی بر این نکته تاکید داشت که تبلیغات امروز با عدم در نظر گرفتن نیاز ها و شرایط کودکان و حساسیت بالای این قشر آسیب پذیر جامعه و صرفا با اهداف تجاری ساخته میشوند.

-ضرورت حذف بسیاری از اصطلاحات عامیانه ی مخالف با عرف جامعه از تبلیغات کودکان و جایگزینی آنها با مرادف های سالم تر,

-نقش پدر و مادر در حفظ و صیانت از کودکان در مقابل آثار منفی و مخرب بسیاری از تبلیغات,موسیقی تند و کلمات نا مناسب,

-ضرورت هم صدایی و اتحاد ارگانها و گرو های مختلف جامعه در برابر مجو مخرب تبلیغات علیه کودکان. تبلیغ باید قبل از هر چیزی با ارزش ها و اخلاقیات ما منطق باشد و به دین و عرف جامعه بی احترامی نکند.

تبلیغات غیر مستقیم و نقش آنها در تشویق کودکان به استفاده از غذاهای ناسالم

کدوم یک ازما با دیدن رنگ طلائی بسته بندی پفک دهانمان آب نمیفتد؟

تلویزیون یک مسابقه ی هیجان انگیز را نشان میدهد(احتمالا دربیJ).همه دور هم جمع هستند و در حالی که خوشحالند و فضای هیجان انگیزی با  رنگهای تند آنها را احاطه کرده در یک جو کاملا صمیمی,شاد و جوان,درست در مرکز توجه و روی میز,پاکت های چیپس خود نمایی میکنند.ارتباط ذهنی ناخودآگاهی که بین احساس شادی,صمیمیت,جوانی,هیجان و مصرف چیپس در مغز شما به سرعت شکل میگیرد احتمالا شما را با همان زیر شلواری تا نزدیکترین سوپری محل می کشاند تا یکی از همان چیپس ها خریداری کنید زیرا احساس می کنید تا زمانی که محصول مورد نظر توی سفره نباشد شما حظ کافی را نخواهید برد.(خودمانیم چند نفر از ما تا بحال به محض دیدن آب و تاب یک تبلیغ تلویزیونی به سرعت تا سر کوچه و نزدیکترین سوپری رفته ایمJ)

به خانه ی دیگری سرک می کشیم.پیش از ظهر است و تقریبا تمام اعضای خانواده در یک ظهر جمعه منتظر هستند تا خورشت قیمه ی مامان پز جا بیفتد.طبق معمول سرو کله ی تبلیغات موقعیت شناس پیدا میشود.یک وعده پیتزا ی خوشمزه با تزئینات دلفریب و پنیری که کش می آید و کش می آید و کش می آید احتمالا قرار است در یک ظرف قرمز رنگ در کنار یک لیوان شیشه ای کوکاکولای مشکی پر از مکعب های یخ سرو شود .این تبلیغ درست مثل همان پنیر پیتزا هی کش می آید و کش می آید و کش می آید تا اینکه کم کم کوچولو یا نوجوان خانواده دلش هوس پیتزا کند.همین کافیست تا پدر خانواده ماشین را روشن کند و مادر خانواده زیر گاز را خاموش.(هیچ بعید نیست خودم هم به آنها ملحق شومJ)و اینگونه بود که فست فود ها سلاطین دنیای مدرن شدند.

طبق گزارش منتشر شده از سازمان سلامت جهانی کودکان اروپایی بیشتر از هر قشر دیگری در معرض اثرات مخرب تبلیغات غیر مستیقی قرار میگیرند که آنها را به مصرف غذاهای فست فود,غذاهای فاقد ارزش غذایی با نمک یا شکر بالا و خوراکی هایی با روغن زیاد تشویق میکند.

سازمان سلامت جهانی در همین گزارش ازسیاستگذاران کشورهای اروپایی خواست تا با اتخاذ رویکردهای قاطع و جدی برای حمایت از کودکان در برابر تاثیرات منفی و مخرب تبلیغات غیر مستقیم فست فود ها در شبکه های اجتماعی,تبلیغاتی که در بازیهای کامپیوتری و گوشی های همراه پنهانند (advergames) و همچنین سایت های اینترنتی تمام تلاش و سعی خود را به کار گیرند.

طبق تحقیقات به عمل آمده توسط سازمان جهانی غذا و دارو یکی از اساسی ترین و بزرگترین دلایل چاقی و اضافه وزن کودکان دنیا مصرف بی رویه ی فست فود ها و گرایش به غذاهای فاقد ارزش غذایی است.تبلیغات مستتر و غیر مستقیم متهم ردیف اول این جنایت جهانی است.در همین راستا مدیر منطقه ای اروپا در سازمان سلامت جهانی,سوزانا جاکوب,با اشاره به این نکته که حکومت های اروپایی به تازگی بیشترین تمرکز سیاستگذاری و  و اولویت بندی خود را برای مبارزه با اضافه وزن کودکان قرار داده است با این حال باز هم کودکان بزرگترین گروه مخاطبی هستند که روزانه در مقابل هزاران تبلیغ غیر مستقیم که به اشکال مختلف خود را به این طیف آسیب پذیر می رسانند قرار میگیرند.با توجه به اینکه روش های بازاریابی غیر مستقیم روزانه در حال تغییر است این اثرات روز به روز و به هر شکل ممکن به کودکان می رسند.

جاکوب افزود در غیاب قوانین فعال  در حوزه ی سیاست گذاری و نظارت مستقیم بر فعالیت رسانه ها,بیش از پیش در معرض روش های نوین و غیر مستقیم بازاریابی که به صورت “اختصاصی”برای آنها ساخته شده قرار میگیرند.

این گزارش همچنین به این نکته اشاره می کند که کودکانی که قبل از رسیدن به سن بلوغ دچار اضافه وزن می شوند بعد از آن نیز به همان صورت باقی می مانند.۲۵%از کودکان در سنین مدرسه ی اروپایی به اضافه وزن و چاقی دچارندکه نقش تبلیغات مستقیم و غیر مستقیم در ترویج فرهنگ مصرف گرایی را نباید نادید گرفت.

تبلیغات و تاثیر آن بر کودکان

تبلیغات-کودکان
تبلیغات-کودکان

تلویزیون دیگر صرفا یک وسیله ی خانگی نیست بلکه تبدیل به یک جزء مهم و عضوی از خانواده ی ما شده تا جاییکه حتی در صحبت های خود یکی از اتاق های خانه را اتاق تلویزیون می نامیم.به این ترتیب آنچه ما و کودکانمان در تلویزیون می بیبیم ,فیلم ها,کارتن ها,سریالها و تبلیغات تاثیر بسزایی در رفتار,تربیت و اخلاق ما دارد.از آنجا که تبلیغات یکی از پر تکرار ترین برنامه های تلویزیون در طول شبانه روز است بنابر این دارای تاثیر بزرگتری بر ذهن بزرگسالان و کودکان دارد.بنابر این با شناخت این تاثیرها نقش بهتری در کنترل و پیشگیری آنها و نیز حمایت کودکانمان انجام می دهیم.

تاثیرات منفی تبلیغات و تلویزیون به صورت کلی:

  • یکی از اساسی ترین تاثیرات منفی تبلیغات ترویج فرهنگ مصرف گرایی در کودکان و خرید کالاهای غیر ضروری است که میتواند برای اقتصاد خانواده نیز اثرات منفی زیادی به همراه داشته باشد.
  • ترویج فرهنگ و عادت های غلط رفتار ی و الگوهای مخرب اجتماعی توسط تابلیغات و اثرات منفی آن بر سلامت روان کودکان
  • تشویق کودکان به استفاده از بازیهای کامپیوتری و تفریحات انفرادی و عدم تمایل انها به شرکت در فعالیت های اجتماعی.
  • اعتیاد به تلویزیون و اختلال در رشد شخصیتی کودکان.تشویق و ترغیب آنها به گوشه گیری و انزوا.

تاثیر تبلیغات غیر مستقیم بر نوجوانان

طبق تحقیق انجام شده توسط یکی از کارشناسان دانشگاه قاهره نقش تبلیغات غیر مستقیم و پنهان در فیلم ها و سریال های کششششش دار ترکی و کره ای بر فساد اخلاقی و از بین رفتن ارزشهای خانواده غیر قابل اقماض است.رواج بی بند و باری و شکسته شدن تابو های اجتماعی از پیامد های مستقیم تبلیغات پنهان شده در این سریالهای تلویزیونی ست.این تولیدات بیشتر جنبه ی صادراتی داشته و کشورهای اسلامی را هدف قرار می دهند.

 -باز هم سریال های ترکی با لباسهای شیک بازیگران که استایل ها و فرهنگ های جدیدی برای پوشش جوانان و نوجوانان ارائه می دهند,دکوراسیون های جذاب و فوق لاکچری منازل و محیط های کاری که الگوی مصرف گرایی را تبلیغ میکنند در صدر مخرب ترین روش های تبلیغات غیر مستقیم قرار دارند.

تاثیر تبلیغات غیر مستقیم بر کودکان

در تحقیقی مشابه راجع به تاثیر برنامه های تلویزیونی و تبلیغات بر رفتارهای کودکان,نقش بسزای تبلیغات در تغییر الگوهای رفتاری کودکان بیش از پیش روشن شد تاجائیکه طبق این تحقیق کودکانی که در معرض تبلیغات بودند بیش از همسالان خود به رفتار هایی مانند لجاجت و پافشاری برای خرید محصول مورد نظر خود,طمع و پرخاشگری دچار بودند.

دکتور کارین بین در نتیجه ی تحقیقاتی که در شهر گلاسکو انجام گرفت بر این نکته تاکید داشت که افزایش سیاست های کنترل کننده بر تبلیغات,باعث کاهش فشاریکه والدین از لحاظ اقتصادی متحمل میشوند خواهد بود.

شاید با توجه به نتایج همین تحقیقات بود که اتحاد اروپایی سیاست ممنوع کردن تبلیغات در برنامه ها و شبکه های کودکان را با توجه به آثار مخرب و منفی تبلیغات بر این گروه آسیب پذیر در پیش گرفت.