رد کردن لینک ها

حقایقی جالب از آمازون که نمی داسنتید !!

این داستان:نقش تبلیغات در موفقیت یک برند

امروز می خواهیم با هم راجع به نقش تبلیغات در به موفقیت رساندن یک برند تجاری به نام آمازون مطالعه و صحبت کنیم.

جف موضوع آمازون رو به عنوان یک فروشگاه اینترنتی در سال ۱۹۵۰ از پارکینگ خانه اش در واشنگتن شروع کرد.قسمت اولیه ی این ایده فروش کتابها به صورت آنلاین بود.

جف همچنین با یک شرکت دلیوری برای رساندن کتابها به دست مشتریانش قرار داد بست.

این ایده خیلی ساده ست،مگه نه؟

یه تعداد کتاب داری و میخوای اون هارو به صورت آنلاین بفروشی اما حقیقت اینه که جف اصلا کتابی نداشت..!اون کتابها رو بر اساس درخواست ها سفارش میداد و بعد دوباره اونها رو بسته بندی می کرد و برای مشتریان می فرستاد.

در ابتدا اسم فروشگاهی که جف راه اندازی کرد (Cadabra.com)بود.

این نام برگرفته از اصلاح عامیانه ی (abra-cadabra)همون اجی مجی خودمون.

منظورش هم این بود که هرچی میخوای درخواست بده،ما برات می فرستیمش..!

اما از اون جایی که این اسم مرادف کلمه ی جسد به انگلیسی بود,برای فعالیت این فروشگاه اینترنتی اصلا جذاب نبود.جف خیلی زود تصمیم گرفت این اسمو عوض کنه و برای همین مدت کوتاهی از یک سری کلمات مرادف استفاده کرد تا در نهایت به کلمه ی Amazon رسید.

بعد از انتخاب اسم مناسب جف یه لقب خیلی خوب هم برای فروشگاهش انتخاب کرد،بزرگترین فروشگاه کتاب دنیا(earth biggest book store)

وی لیست کتاب ها رو به ترتیب حروف الفبا مرتب کرد و فروشگاه افتتاح شد.

در ابتدا آمازون هیچ چیزی جز کتاب نمی فروخت و اولین کتابی که فروختن مفاهیم سیال و قیاسهای خلاقانه(آنالوگ خلاقانه)بود.قرارداد آمازون و شرکت حمل و نقل درخواست ها به این صورت بود که برای هر درخواست ده کتاب حداقل توزیع شود.اما آمازون با یک ترفند ساده توانست از این شرط هم به سود خودش استفاده کنه.

بعد از گذشت مدتی از فعالیت آمازون،یاهو پیشنهاد جذابی داد به آمازون.تیم حرفه ای یاهو تصمیم گرفت با قرار دادن لینک آمازون تو سایت خودش برای آمازون تبلیغ کنه چون یک ایده ی نو به حساب میومد و یاهو هم دنبال ایده های نو و خلاقیت بوده و هست همیشه(البته این مال روزاهایی هست که یاهو پرچمش بالا بود.)

یاهو
یاهو

 

به محض اینکه لینک آمازون درسایت یاهو گذاشته شد میزان فروش آمازون به شدت افزایش یافت تا جایی که فروش این شرکت درهفته ی اول به ۱۲هزار دلار رسید!

و تمام این درآمد تنها از فروش کتاب به دست آمد،در ماه اول تعداد زیادی درخواست و سفارش کتاب از بیش از پنجاه شهر  آمریکا و چهل و پنج کشور به دست آمازون رسید

و این نتیجه خبر از موفقیت قریب الوقوعی میداد که در حال شکل گرفتن بود.

در ابتدای شکل گیری و فعالیت آمازون برای اطلاع کارکنان این سایت از سفارشات جدید شرکت آمازون از یه زنگ استفاده می کردن که با ثبت درخواست جدید اون صدا به گوش می رسید اما بعد از مدتی شرکت آمازون مجبور شد این زنگ رو کنار بذاره زیرا تعداد درخواست ها به شدت افزایش پیدا کرده بود و این صدا بیشتر شبیه آژیر خطر شده بود تا زنگ هشدار…

روزهای اولیه ی آمازون تنها جف بنیانگذار این سایت و همسرش که اولین کارمند این سایت به شمار میرفت در یک محل بسیار کوچک جلسات خود را برگذار میکردند و راجع به عملکرد سایت به ایده پردازی می پرداختند،تمام این اتفاقات خوب خلاقانه در محلی به اسم BARNES & NOBEL شکل میگرفتن.این محل کتابخونه ای بود که علاوه بر امانت کتاب به فروش کتاب ها و مقاله ها هم مشهور بود.

در سال اول فعالیت آمازون جف یک ماشین بزرگ اجاره کرد و روی اون نوشت:ا

“گه کتابی رو که میخوای پیدا نمی کنی،یک سر به آمازون بزن”

به نظرتون این ماشین کجا می چرخید؟اطراف کتابخونه ی BARNES & NOBEL که کتاب می فروخت و چرا؟چون افرادی که توی کتابخونه موفق به پیدا کردن کتاب مورد نظرشون نمی شدند بتونن از طریق سفارش به آمازون پیداش کنن.

این ایده ی خلاقانه البته موفقیت چشمگیری برای آمازون به دنبال داشت.

بعد از چند سال کتابخانه ی BARNES & NOBEL از Amazonشکایت کرد و دلیل شکایت این بود که آمازون ادعا کرده بود بزرگترین فروشگاه فروش کتاب روی زمین است و این موضوع حسابی مالکین پیر و سنتی کتابخونه و فروشگاه کتاب معروف رو ناراحت کرده بود.

لازم به ذکر است که آمازون به سادگی در دادگاه با ارائه ی شواهد و قرائن محکمه پسند توانست جلسه ی دادگاه رو به نفع خود تموم کند.

البته پس از مدتی آمازون حتی این شعار رو هم کنار گذاشت زیرا توانسته بود به بزرگترین فروشگاه دنیا مدل شود.نه تنها فروشگاه کتاب،بلکه بزرگترین فروشگاه در تمام دنیا!

رفته رفته فروش کتاب در آمازون جذاب تر شد،تا جایی که جف یک جایزه ی هفتگی برای افرادی که بتوانند عجیب و غریب ترین عنوان کتاب رو سفارش دهند قرار داد و برخی از این عناوین به شدت عجیب و غریب بودن!

به طور مثال:چطور یه ماهی طلایی رو آموزش بدین تا مهارت های یه دلفین رو داشته باشه؟یکی دیگه از کتاب های عجیب و غریب آمازون با عنوان چگونه یک زن را بفهمیم منتشر شده.یک کتاب قطور پر از صفحات سفید!!!!!!!صفحات سفید بدون حتی یک کلمه.(این یعنی شرایط یه کم پیچیده ست دوستان)

یکی از کارهای جالب آمازون اینه که تمام کارمندان آمازون از موسس گرفته تا بقیه ی افرادی که برای این کمپانی کار می کنن موظف هستن دو روز در سال رو شخصا به پشتیبانی سایت و برقراری ارتباط با مشتریان بپردازن تا دقیقا نیاز مخاطب و مشتری رو از طریق ارتباط مستقیم با مشتریان شناسایی کنند.

از بین رقبای معروف و قوی آمازون میتوانیم Ebay رو نام ببرم.یک مقایسه بین این دو سایت نشون میده هر مشتری سالانه به طور متوسط مبلغ ۳۹ هزار دلار برای سایت Ebay هزینه میشه و این در حالیست که میزان هزینه ی یک کاربر برای آمازون ۱۸۹هزار دلاره.

ای بی
ای بی

یکی از بزرگترین سرمایه گذاری های سال۲۰۱۷ که حتما ازش با خبر هستید برمیگرده به زمانی که آمازون وبسایت SOUQ.COM رو خرید.

یک آمازون عربی با همان ساز و کار و قوانین بخصوص سایت اصلی در آن چهارچوب فعالیت میکرد.

یکی از چالش های اصلی و اساسی آمازون این بود که در مناسبت ها و تعطیلات سال نوی میلادی میزان سفارشات به شدت افزایش می یافت تا جایی یکه با کمبود نیرو مواجه شدند و برای برون رفت از این بحران هر کدام از کارکنان این کمپانی اعضای خانواده ی خود را نیز به شرکت می آورد تا علاوه بر درآمد زایی بتوانند مشکل کمبود نیروی شرکت را نیز حل کنند.

از آن به بعد کمپانی آمازون با ارائه ی طرحی تصیم گرفت تعداد صد هزار نفر کارمند را به صورت همیشگی اسخدام کند.ماموریت اصلیه این کارکنان حضور در مناسبت ها و اعیاد ویژه است تا بتوانند کمبود نیروی شرکت را به خوبی پوشش دهند.

سال ۲۰۱۲ سایت برای حدود ۴۹ ثانیه از دسترس خارج شد و همین موضوع باعث شد آمازون ۵/۷ ملیون دلار متضرر شود!مشتریان کمپانی آمازون تنها مردم عادی در سر تاسر جهان نیستند.حتی کشورهای مختلف دنیا و نهادهای حکومتی نیز در میان مشتریان همیشگی آمازون به چشم می خوردند.

برای مثال سازمان CIA(سیا) برای استفاده از همه ی خدمات آمازون با این کمپانی قرار داد دائمی بستند و مبلغ این قرارداد ۶۰۰ ملیون دلار بود.

آمازون خدمات زیادی به جز فروش انجام می دهد،برای مثال یکی از بزرگترین آرشیو ها و کتابخانه های صوتی،یکی از بزرگترین بانک های محتوا ی ویدئویی(Amazon instant video)،خدمات تصویر،خدمات حمل و نقل دارند.

یکی از خدمات باورنکردنی آمازون Amazon Fresh تمام سفارشات میوه وسبزیجات را به صورت تازه به درب منزل یا محل مورد نظر شما می رساند.(این سرویس توسط دوستان من در آمریکا آزمایش شد،میوه های تازه دقیقا در تاریخ مشخص شده به درب هتل و اتاق آنها رسید)

Amazon now و Amazon Primeاز دیگر سرویسهای آمازون است،این شرکت روز به روز در حال توسعه و پرورش دادن افکار و ایده های جدید است.همچنین یکی از خدمات جالب آمازون Amazon alexa است.

امروزه انبارهای آمازون آنقدر بزرگ هستند که هرکدام از کارکنان این شرکت گاهی برای رسیدن به محصول مورد نظر باید مسافتی ۱۰ مایلی را برای رفت و برگشت را طی کنند و به همین دلیل در انبارهای آمازون رباتهایی هم وجود دارن که بخشی از وظیفه ی حمل و نقل سفارشات را به دوش میکشند.

آمازون برخلاف بقیه  رقبای خود که با راه اندازی شعبه های زیاد در نقاط مختلف شهر یا کشور به خدمت رسانی مشغولند تنها با در اختیار داشتن چند انبار و سوله ی بسیار بزرگ توانست پاسخگوی عده ی زیادی از مردم جهان باشد.

تمام این ایده ها و موفقیت ها را میتوان مرهون دو نکته ی کلیدی دانست

یک:قدرت خلاقیت،عزم و اراده ی جف خالق آمازون

دو:قدرت تبلیغات و نقش تبلیغات در موفقیت یک ایده

تمام این موفقیت ها درست بعد از قرار گرفتن لینک و بنر شرکت آمازون بر روی وبسایت یاهو شکل گرفتند و این درست مصداق حضور مناسب در مکان و زمان مناسب بود.به جرات می توان گفت شرکت آمازون برای رسیدن به موفقیت از نردبانی به نام یاهو استفاده کرد و این همکاری نخش کلیدی و مهمی را در موفقیت این شرکت ایفا کرد.

تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ دو یار جدا نشدنی و لازم و ملزوم هم هستند.

وقتی یک ایده برای دیجیتال مارکتینگ داری باید مکان و بستری هم برای برای دیده شدنش داشته باشی و به خیلی زود شروع به تبلیغات هدفمند کنی.

همچنین تبلیغات هدفمند با حذف بخش  اضافه جامعه مخاطبین به شما کمک میکنه تا پیام مورد نظرتون رو هر چه سریع تر به طیف مخاطبینی که در نظر گرفتین برسانید.بنابراین میزان موفقیت ایده های تجاری شما تا حد زیادی بستگی به این داره که چطور از تبلیغات برای دیده شدن ایده و طرح هاتون استفاده می کنید.اگر آمازون از یاهو درخواست تبلیغات دریافت نمی کرد آیا ممکن بود به این سرعت دیده و شناخته بشه؟؟مسلما نه!

هر ایده ای ،هرچقدر هم منحصر به فرد و خلاقانه،نیاز به ارائه ی مناسب و دیده و شناخته شدن دارد…

تبلیغات،تبلیغات و دیگر هیچ.

 

 

 

 

 

 

 

به گفتگو بپیوندید