رد کردن لینک ها

تبلیغات چه تاثیری بر رفتار مشتری دارد؟

در این مقاله سعی داریم تاثیر روانشناختی تاثیر تبلیغات بر رفتار مشتری را توضیح بدهیم. بدیهی است که تبلیغات نقش مهمی در زندگی مدرن دارد. در واقع تبلیغات نگرش های جامعه و فرد را شکل می دهد و ناگزیر بر رفتار مشتری تاثیر می گذارد. مشتری باید با مقدار زیادی اطلاعات بتواند انتخاب کند، نتیجه گیری و تصمیم گیری های مهم را بپذیرد. مهمترین وظیفه تبلیغات تجاری این است که محصول خود را به گونه ای نمایش دهند که کل محیط اطراف خریدار تبدیل به یک محرک احساسی مثبت شود. هدف اصلی تبلیغات یک محصول یا خدمات خاص، جلب توجه مشتری است و تاثیر تبلیغات بر روی رفتار مشتری را تحلیل می کند که توسط بسیاری از جنبه های روانشناختی، عاطفی و رفتاری تعیین می شود.

اثر-تبلیغات-در-رفتار-مشتری
اثر-تبلیغات-در-رفتار-مشتری

مشتریان دارایی های با ارزشی برای شرکت ها هستند اما حفظ آنها می تواند هزینه های زیادی برای شرکت داشته باشد. تفاوت های مشتریان در مسیر رابطه با سرمایه گذاران به سهم خود در ارزش شرکت تاثیر گذاشته است. به طوری که به وسعت تفاوت استراتژی های مختلف سرمایه گذاری موجب تفاوت نوع و کیفیت مشتری ها می شود. خرید تاثیر مهمی در سودآوری درازمدت شرکت دارد. به همین خاطر تاکید شده است که شرکتها نباید صرفا به هر مشتری محصول خود را بفروشند، بلکه به نوع درست و اصلی مشتری باید بفروشند و تبلیغات در این زمینه بسیار مهم است. تبلیغ کنندگان توجه خاصی به جذب و نگهداری مشتری دارند.

فروشندگان باید از خود بپرسند تبلیغ محصولات و خدمات چگونه باید باشد و چه تاثیری باید بر مشتری بگذارد؟ بنابراین، این جنبه ها باید پیش بینی و ارزیابی شوند و سوالات زیر پاسخ داده شود: تبلیغات چگونه باید باشد؟ چه طراحی بصری باید انتخاب شود؟ و چه تأثیر روانی بر مشتری دارد؟

تاثیر تبلیغات به ویژه در فروش مهم است، زیرا تبلیغات به عنوان یک کانال انتشار اطلاعات و بازخورد بازار است. در بازار امروز، طیف وسیعی از محصولات و خدمات وجود دارد، غیر ممکن است که همه آن ها را بتوانید بخرید یا به یاد داشته باشید. هدف اصلی تبلیغات یک محصول یا خدمات خاص، جلب توجه مشتری است به گونه ای که از میان این تعداد وسیع کالا، مشتری کالای مورد نظر را خریداری کند. با توجه به مطالعات صورت گرفته به نظر می رسد یک طرح واحد برای تجزیه و تحلیل جنبه های روانشناختی تبلیغات وجود ندارد.

در ادامه با آژانس تبلیغاتی چاچی همراه باشید 

تبلیغات چگونه اطلاعات تاثیرگذار به مشتری می دهند؟

تاثیر-تبلیغات-بر-رفتار-مشتری
تاثیر-تبلیغات-بر-رفتار-مشتری

همانطور که گفتیم تحقیق روانشناسان ثابت کرده است که ادراک از اطلاعات تبلیغات توسط بسیاری از جنبه ها تعیین می شود. با این حال، روانشناسی شناختی، عاطفی و رفتاری مهمترین نقش را ایفا می کنند. شما حجم زیادی از اطلاعات را از طریق دیدن درک و دریافت می کنید. جنبه بصری تبلیغات ساده ترین راه برای انتقال اطلاعات است، زیرا اطلاعات بصری را انسان با صرف کمترین انرژی درک می کند. حداقل یک محرک بصری در آگهی باید ناخودآگاه مشتری را تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند رنگ، یک شکل غیر معمول، یک عکس یا طرح یا متن بزرگ، و جذاب باشد. فضاهای خالی، تصاویر انتزاعی و نقاشی ها برای آگهی مناسب نیستند. تصویر واقعی، برای آگهی مناسب است، زیرا این چیزی است که به طور مستقیم بر مشتری تاثیر می گذارد. ارائه اطلاعات تبلیغاتی و در نتیجه تقاضای بیشتر برای کالاها بستگی به شناخت مشتری دارد. و این هدف اصلی تبلیغات است. شناخت به معنی چگونگی درک افراد از اطلاعات موجود در تبلیغات است. به همین دلیل یک آگهی باید متفاوت با بقیه آگهی ها باشد، در عین حال توجه مشتری را جلب کرده و منافع خود را حفظ کند. در نهایت، باید انگیزه مشتری را برای خرید محصول تبلیغ شده افزایش دهد. واضح است که تبلیغات بر اساس بعد شناختی مشتری تاثیرگذار است. تحریک احساسات یکی از مهمترین جنبه ها است؛ البته این فرآیند شناخت اولیه است. هدف اصلی تبلیغات، ایجاد احساس است، به عبارت دیگر، نشان می دهد که مشتری پس از به دست آوردن یک یا چند محصول چه احساس دارد. اگر آگهی احساسات مشتری را بطور مستقیم یا غیرمستقیم برانگیزد، می توانیم بگوییم که تبلیغ کننده در شناساندن کالا به مشتری موفق بوده است و این تاثیری که بر روی تصمیم مشتری می گذارد یکی دیگر از جنبه های شناختی، یعنی ادراک است. احساسات معمولا ناخودآگاه به وجود می آیند، در حالی که شناخت یک فرآیند آگاهانه است. دیدن در روند ادراک و ارزیابی اطلاعات تبلیغاتی تاثیر دارد. بنابراين، تبليغات بايد مطابق با اصل هماهنگي باشد، تمام جنبه هاي آن (عنوان، متن، تصوير و آرم )به طور نزديكي در ارتباط هستند و تأثير كلی آگهي را تعيين مي كنند. اگر جنبه ها و اطلاعات برای شکل دادن ایده اصلی ناکافی باشند، ابهام ایجاد می شود. تشخیص نقش مهمی در روند شناخت دارد. بنابراین، اگر اولین آگهی یک محصول منطقی باشد، بعدا تکرار تبلیغ به اندازه کافی، محصول مورد نظر را در ذهن مشتری تداعی می کند. ارائه بصری باید شرایط مختلفی داشته باشد: ساختار آگهی باید دقیق و روشن باشد؛ هدف تبلیغ شده در مرکز توجه قرار داشته باشد، بنابراین شکل، اندازه و نزدیکی آن بسیار مهم است. مشتری اطلاعات را بسیار با دقت انتخاب می کند، همچنین آگهی هایی که جالب هستند نظرش را جلب می کنند. اطلاعاتی که مربوط به شغل، آینده یا منافع او باشد برایش جذاب هستند. بنابراین آگهی هایی که به طور مستقیم با منافع و برنامه های مشتری مرتبط است تاثیرگذارتر واقع می شوند.  پس در اطلاعات تبلیغاتی باید به نیازهای مشتری توجه شود. به گفته دکتر کوتلر، چهار فرایند اصلی روانشناختی یعنی انگیزه، ادراک، یادگیری و حافظه بر پاسخ مشتری به انگیزه های بازاریابی اثر می گذارد.

دکتر کوتلر معتقد است که در این سلسله مراتب، این توجه نیست که امیت دارد، بلکه انگیزه مشتری است که واقعا اهمیت دارد. یک فرد نیازهای زیادی در هر زمان خاص دارد. برخی از نیازها بیولوژیکی هستند؛ آنها از حالت فیزیولوژیکی مانند گرسنگی، تشنگی، و ناراحتی ناشی می شوند. نیازهای دیگر روانی هستند؛ آنها از حالت های روحی مانند نیاز به شناخت، احترام، و یا تعلق بوجود می آیند. اینکه آگهی نیاز مخاطب را درک کرده باشد و بر همان اساس تنظیم شده باشد باعث تاثیر گذاری بیشتری در مخاطب می شود. مرحله بعد در سلسله مراتب نیازهای تبلیغات، دستیابی به درک و علاقه به آگهی است، یعنی درک موضوع در آگهی (درک اینکه چرا این آگهی خاص است، و غیره). در اینجا اهمیت سلسله مراتب اثر فتوگرامتری کوتلر می تواند مورد توجه قرار گیرد. او تصریح می کند که ادراک نه تنها بر محرک های فیزیکی بلکه بر ارتباط محرک ها با محیط اطراف و شرایط موجود در فرد بستگی دارد. نکته کلیدی این است که ادراکات می توانند به طور گسترده ای در میان افرادی که در معرض یک واقعیت قرار دارند، متفاوت باشند به دلیل سه فرایند ادراکی: توجه انتخابی، تحریف انتخابی و نگهداری انتخابی.

نقش درک و شناخت مشتری در خرید محصول

مردم در معرض بسیاری از محرک های روزانه مانند تبلیغات قرار دارند؛ اکثر این محرک ها هم بصری هستند در نتیجه بازاریابان باید به سختی کار کنند تا توجه مشتریان را جلب کنند. هنگامی که توجه مشتری جلب شود درک یا علاقه به محصول به وجود می آید، همانطور که گفته شد این یک فرایند شناختی می باشد. یعنی از طریق احساسات، حس، استدلال، زبان و افکار مشتری ایجاد می شود. در نتیجه، اطلاعات تبلیغاتی در این سلسله مراتب به این معنی است که مشتری باید درک کند که محصول تبلیغ شده، خاص و برجسته است. در نهایت دکتر کوتلر و همکارانش معتقدند مهمترین عامل خود عمل تبلیغ کردن نیست، بلکه اطلاعاتی است که در حافظه ثبت شده، و درک و تشخیص آن در آینده است.

بنابر آنچه گفته شد می توان نتیجه گرفت که تبلیغات از طریق ابعاد شناختی مشتری را تحت تاثیر قرار می دهد. شناخت مربوط به این واقعیت است که یک فرد اطلاعات را از طریق حواس، ادراک، توجه، حافظه، استدلال، زبان، و غیره درک می کند. می توان گفت که یکی از مهم ترین وظایف تبلیغاتی، تشخیص آیتم یا خدمات تبلیغ شده است ، توجه مشتری را جلب کرده و تمرکز خود را حفظ کند. بر اساس تجزیه و تحلیل نظری، سه جنبه – شناختی، احساسی و رفتاری – در طی بررسی مورد شناسایی و ارزیابی قرار گرفت. نتایج تحقیقات روانشناسی نشان داد که توجه مشتری به عنوان یکی از جنبه های شناختی تحت تحقیق، عمدتا توسط تبلیغات در مطبوعات و بروشورها تأثیر می گذارد. داده های تحقیقات نشان دادند که جنبه دوم روان شناختی (احساسی) بر مخاطبان بیشتر تاثیر می گذارد زیرا باعث ایجاد احساسات مثبت برای اکثریت پاسخ دهندگان (۷۹٪) می شود.

به گفتگو بپیوندید