رد کردن لینک ها

اثرات مثبت و منفی تبلیغات بر جامعه

اثرات تبلیغات

در این مقاله قصد داریم به اثرات مثبت و منفی که تبلیغات می تواند داشته باشد بپردازیم و هر کدام را مورد بررسی قرار دهیم. پس اگر از منتقدان سفت و سخت تبلیغات هستید یا در هر چیزی ذهن تان درگیر نفع و زیان است، احتمالا این مقاله برایتان جذاب باشد. تاثیرات مثبت و منفی تبلیغات موضوعی جذاب است که تحقیقات زیادی را به خود اختصاص داده است و همچنان سوال بسیاری از محققان است. بازاریابان و تبلیغ کنندگان از ابزارهای زیادی برای تحریک و متقاعد کردن افراد به خرید محصولات استفاده می کنند که حتی می توانند روی عادت های خرید شما تاثیر بگذارند از تبلیغات قدیمی گرفته تا تبلیغات مدرن که با کمک گرفتن از علم روانشناسی و نوروساینس تاثیرگذاری تبلیغات را بیشتر می کنند.

تبلیغات مربوط به خدمات عمومی

وقتی مردم درباره تبلیغات مثبت صحبت می کنند، اولین چیزی که در نظرشان می آید تبلیغات مربوط به خدمات عمومی است. این آگهی ها دارای یک مفهوم اجتماعی هستند که برای عموم مردم مهم است. بسیاری از اطلاعیه های خدمات عمومی پیام هایی را درباره سلامت، ایمنی و امنیت ملی به مخاطب می دهند. در ایالات متحده، شورای آگهی، یک سازمان غیر انتفاعی، بسیاری از تبلیغات عمومی را حمایت می کند. خطوط معروف خود عبارتند از: “کشتی های غرق در لبه ها”، تبلیغات ۱۹۴۲ که برای ارتقای امنیت ملی در طول جنگ جهانی دوم اجرا می شود. با این حال، دیگر سازمان های غیر انتفاعی، دولت، سازمان های مذهبی و شرکت های خصوصی نیز کمپین های بازاریابی خدمات عمومی را اجرا می کنند. به عنوان مثال، دولت ایالات متحده تعدادی از تبلیغات در مورد اهمیت آمادگی بلایای طبیعی را انجام داده است.

در ادامه درباره اثرات تبلیغات بیشتر صحبت خواهیم کرد 

مزایای اجتماعی

علاوه بر تبلیغات مربوط به خدمات عمومی، تبلیغات سنتی که محصول یا خدمات را به بازار عرضه می کنند، در بر گیرنده مزایای اجتماعی هستند. مخصوصا در کشورهایی که سخنرانی آزاد سرکوب شده است بیشتر دیده می شود. تبلیغات در آنجا، آزادی بیان را تشویق می کند به ویژه هنگامی که از دنیای غربی که در آن آزادی بیان پذیرفته شده است، صحبت می کند. علاوه بر این، آزادی انتخاب و سرگرمی های پشتیبانی شده توسط تبلیغات، که اغلب منجر به تغییرات اجتماعی می شود، دو جزء مهم جامعه هستند که هر دو از طریق تبلیغات ترویج داده می شوند.

مزایای اقتصادی

اثرات تبلیغات در ایالات متحده مثبت یوده است . به گفته انجمن تبلیغات بین المللی،اثرات تبلیغات می تواند شرکت ها را به رقابت و ارائه محصولات جدید تشویق کند. این باعث می شود که مصرف کنندگان بیشتر خرید کنند زیرا این محصولات نیاز و خواست مشتریان بیشتری را برآورده می کنند. بنابراین، روی اقتصاد تأثیر مثبتی دارد. علاوه بر این، تبلیغات می تواند به ایجاد شغل های بیشتری کمک کند. همانطور که تقاضا برای محصولات و خدمات به دلیل تبلیغ افزایش می یابد، افراد بیشتری برای تولید، عرضه، حمل و آزمایش محصولات و خدمات مورد نیاز است. بنابراین، شغل های بیشتری ایجاد می شود. روانشناسان و دانشمندان در اواخر دهه ۱۸۰۰ میلادی در مطالعات خود به این نتیجه رسیدند که تبلیغات می تواند روی باورهای ذهنی و هیجانی افراد تاثیرگذار باشد. اما این اثرات بحث و جدل بسیاری را در پی داشته است که نظرات مختلفی پشت آن وجود دارد. از بازاریاب شرکت تبلیغاتی گرفته که معتقد است تبلیغات شرکت شان مطالب ارزشمند و مفید به اطلاع جامعه می رساند تا روانشناس ها و خانواده ها که هرکدام دلایلی دارند برای حمایت از اینکه چرا بر این باور مثبت یا منفی اعتقاد دارند. جان ا. کالف، اقتصاددان پیشین تجارت، استدلال می کند که تبلیغات برای جامعه سودمند است. او اذعان دارد که هدف اصلی تبلیغات، متقاعد کردن مصرف کننده برای خرید یک محصول خاص است، اما کارلای معتقد است که ارتباط بین فروشندگان و خریداران برای مصرف کننده مفید است. او به عنوان نمونه به کمپین های تبلیغاتی خاصی اشاره می کند که در آن ها آگهی ها آنچه را که به نظر وی “اطلاعات مفید” برای عموم است، ارائه می کنند. کارلای توضیح می دهد که چگونه شرکت ها مسائل خاص را به توجه عموم مردم می رسانند تا مردم را در درک مزایایی که محصول خاصی دارد، کمک کنند.

سلامت عمومی

در سال ۱۹۷۰ کارشناسان بهداشت عمومی کمپین Kellogg All Bran   متوجه شدند که رژیم غذایی حاوی فیبر، بیشتر می تواند به پیشگیری از سرطان کمک کند. موسسه ملی سرطان قصد داشت که این موضوع را به عموم مردم اطلاع دهد، اما منابع لازم برای انجام این کار را در دسترس نداشت. کمپین Kellogg All Bran  به سرعت این فرصت را غنیمت شمرد، زیرا غلات حاوی ۹ گرم فیبر بود. با این اطلاعات از NCI، Kellogg شروع به ساخت تبلیغاتی در جهت ضد سرطانی بودن فیبر نمود.

تبلیغات مقایسه ای

فروشندگان کمتر احتمال دارد که یک محصول را به قیمت و کیفیت حقیقی به مشتری بفروشند، فرقی هم نمی کند این دروغگویی مربوط به قیمت کالا باشد یا کیفیت را هم شامل شود. زمانی که آنها حدس می زنند که ممکن است از سمت رقیبان خود آسیب ببینند بهتر حواس خود را به قیمت گذاری هایشان جمع می کنند چرا که اگر یک شرکت محصول خود را گمراه کننده یا غلط تبلیغ کند محصول مشابه یک شرکت دیگر می تواند موفق تر شود و بیشتر فروش برود. حتی بدون اینکه برای محصولاتش تبلیغات خاصی انجام داده باشد.

تصویر شرکت

بسیاری از بازاریابان متوجه می شوند که تبلیغاتشان بر مصرف کننده تأثیری نمی گذارد، اما روی توزیع کنندگان و خرده فروشان آنها تاثیر می گذارد. فروشندگان نمی خواهند محصولاتی را بفروشند که اصلا شناخته شده نیست و علاقه دارند بدانند که تبلیغات چه تاثیری بر مصرف کنندگان دارند ، فروشندگان بر این باورند که آنها تبلیغات را انجام می دهند، تا سبب شود خرده فروشان محصولات خود را در سهام به فروش برسانند. بنابراین، حتی اگر آگهی بر مصرف کننده تأثیری نداشته باشد، تا زمانی که آگهی بتواند بر سرمایه گذاران، فروشندگان و خرده فروشان تأثیر بگذارد، این شرکت موفق خواهد بود.

ارتباطات گسترده

بدون تبلیغات، بسیاری از اشکال رسانه های جمعی مانند روزنامه ها، رادیو، مجلات و تلویزیون، ممکن است به شکل امروز وجود نداشته باشند. به دلیل اینکه حجمی از درآمد رسانه ها از طریق هزینه ای که شرکت ها برای تبلیغات به آنها می پردازند بدست می آید. اثرات تبلیغات برای جامعه مثبت است زیرا به رسانه های جمعی کمک میکنند 

تجدید نظر جهانی

برخی از روزنامه نگاران و متخصصان ارتباطات معتقد هستند که رقابت های تبلیغاتی می توانند اختلافات فرهنگی را از بین ببرند و به طور مثبت به بهبود فرهنگ ها کمک کنند و همه را در یک سطح فرهنگی قرار دهند.

تاثیرات منفی تبلیغات بر جامعه

آیا تبلیغات اثرات منفی بر جامعه می گذارد؟ شواهد قوی نشان می دهد که رفتار انتخابی فرد می تواند بر اساس عواطف و همچنین عوامل منطقی باشد. علاوه بر این، خلق و خوی مشتری در فرایند تصمیم گیری او نقش دارد. اکثر مطالعاتی که نقش خلق و خو را در تبلیغات مورد بررسی قرار داده اند نتیجه گرفتند که تبلیغات می تواند بر رفتار مصرف کننده و خلق او تاثیر گذار باشد. نگرشی که مشتری نسبت به یک پیام تبلیغاتی دارد به عنوان متغیر مداخله گر در تاثیر پیام تبلیغاتی و فروش محصول عمل می کند.

ارائه اطلاعات نادرست

هدف از تبلیغات، ارائه یک محصول در بهترین شرایط ممکن است. در فرایند خلاقیت برخی از آرمان ها وجود دارد. اما مشکل زمانی به وجود می آید که تبلیغات از هدف خود منحرف شود و اطلاعات دروغین درباره محصول ارائه دهد که اگر این اتفاق افتد شرکت مجبور است جریمه های سنگینی پرداخت کند.

تصاویر اشتباه

تبلیغات در فرهنگ آمریکایی، هم در برنامه های کودکان هم در برنامه های بزرگسالان پخش می شود. در جریان تبلیغات تلویزیونی افراد برای خرید محصول تحریک می شوند بنابراین تبلیغات بر مردم تاثیر می گذارند. به همین دلیل نباید شامل تصاویر غیرواقعی و غیرقابل دستیابی درباره محصول باشد. اگر شما هم هنگام خواندن این قسمت از مقاله مانند نویسنده، تبلیغات تلویزیونی ایران را با این معیار مورد مقایسه قرار دادید، به روی خودتان نیاورید که به چه نتیجه ای رسیدید!!!

انتظارات غیرواقعی

 

اثرات-تبلیغات
اثرات-تبلیغات

طبق گزارش اداره غذا و داروی آمریکا، تبلیغات مستقیم برای مصرف کنندگان داروهای تجویزی منجر به انتظارات غیر واقعی در مورد اثربخشی داروها و عوارض جانبی آنها شده است. این غیر معمول نیست که بخواهیم بگوییم حتی ممکن است مرگ یکی از اثر جانبی داروهای تجویزی باشد. در این میان شرکت هایی که اثربخشی آن دارو را برای چنین بیمارانی تبلیغ کرده اند از خودشان سلب مسئولیت می کنند و در حیطه تبلیغاتی خود به گردن نمی گیرند.

ترویج محصولات مضر

 

در کشورهای خارجی تبلیغات گسترده ای درباره نوشیدنی های الکلی انجام می شود به دلیل اینکه تلویزیون، رادیو، فیلم، و موسیقی محبوب اغلب به عنوان منابع بالقوه شناخته شده است که از طریق آن جوانان یاد می گیرند که الکل بنوشند این نوع تبلیغات جوانان و نوجوانان را به سمت مصرف زود هنگام یا سومصرف الکل سوق می دهد. این موضوع در کشور ما می تواند شامل تبلیغاتی درباره چیپس، پفک و انواع فست فود باشد هرچند اثرات مضر آنها نسبت به الکل کمتر است اما باز هم تبلیغ درباره چنین محصولاتی مخاطب را ترغیب به خرید آنها می کند.

تأثیر سیاسی

حتی اگر تبلیغات مبارزاتی بیش از پنج دهه بخشی از سیاست بوده است، محققان هنوز در مورد اثرات انواع مختلف استراتژی های تبلیغاتی اختلاف نظر دارند. در نتیجه، ادبیات مربوط به تبلیغات سیاسی وسیع و متنوع است. عقل متعارف می گوید که تبلیغات سیاسی به طور کلی – و تبلیغات منفی به طور ویژه – برای دموکراسی مضر است.

خرابکاری جوانان

اثرات-تبلیغات
اثرات-تبلیغات

      طبق ادبیات کودکان، مجله رسمی آکادمی آمریکایی کودکان، اثرات منفی تبلیغات در نوجوانان شامل افزایش مصرف سیگار و الکل، چاقی، ناتوانی جنسی و اختلالات خوردن و خوراک است.

تهدیدات محیطی

برخلاف ادعای ایدئولوژی بازار آزاد، عرضه، پاسخی به تقاضا نیست. بنگاه های سرمایه داری معمولا تقاضای محصولات خود را با تکنیک های مختلف بازاریابی و منسوخ برنامه ریزی می کنند. تبلیغات با ایجاد «نیازهای نادرست» و شکل گیری عادت های نامناسب، تعادل اکولوژیکی زمین را به هم می زنند.

به گفتگو بپیوندید