رد کردن لینک ها

تفاوت بین تبلیغات و روابط عمومی

تفاوت بین تبلیغات و روابط عمومی

در این مقاله قصد داریم به تفاوت بین تبلیغات و روابط عمومی بپردازیم و به شرح این موضوع بپردازیم که این دو یکی نیستند و ما در جهت ارائه خدمات به مردم و فروش محصولات شرکت خود نیاز به هر دو داریم. تبلیغات و روابط عمومی دو ابزار مهم برای ارتقاء محصولات و خدمات ارائه شده توسط شرکت ها می باشند. تبلیغات به یک نوع از ارتباط اشاره می کند که هر شرکت از آن برای جذب مشتری های احتمالی جهت خرید محصولات خود استفاده می کند. از طرف دیگر، روابط عمومی به ایجاد و حفظ روابط خوب با مخاطبان شرکت برای به دست آوردن تبلیغات مطلوب، داشتن شهرت و غیره مربوط می شود. انگیزه اصلی هر کسب و کار، به حداکثر رساندن سود است و تنها با افزایش فروش به دست می آید. شرکت ها بسیاری از استراتژی ها، تاکتیک ها، ابزارها، برنامه های لازم برای به دست آوردن حداکثر توجه مشتری و گرفتن موقعیت رقابتی در بازار، را دارند که در زیر مجموعه تبلیغات قرار می گیرد. تبلیغات، فروش مستقیم، ارتقاء فروش، و روابط عمومی چهار راه برای رسیدن به پیشرفت می باشند. با توجه به برخی صفات مشابه، مردم در درک تفاوت بین تبلیغات و روابط عمومی، گاهی سردرگم می شوند، اما همانطورکه گفتیم برای یک تبلیغات خوب باید روابط عمومی خوبی داشته باشیم.

تعریف تبلیغات

تبلیغات به عنوان یک ارتباط عمومی، غیر شخصی و یک طرفه توصیف می شود. که هدفش این است ارتباط عمومی را به سمت یک محصول، خدمات، شرکت یا هر چیز دیگری، پیش ببرد. از طریق کانال های مختلف ارتباطی که برای مخاطب ترسیم می کند. و این کار را برای اطلاع رسانی، تأثیرگذاری و تحریک مخاطبان هدف، و به شیوه ای که توسط تبلیغ کننده مورد تایید است، انجام می دهد. تبلیغات را می توان به شکل تبلیغات چاپی، تبلیغات رادیویی و تلویزیونی، بیلبورد ها، آگهی ها، بنر اینترنتی، نامه های مستقیم و غیره انجام داد. تبلیغ کننده دارای کنترل منحصر به فرد بر محتوا و زمان انتشار تبلیغ می باشد. علاوه بر این، آگهی  ها تا زمانی که بودجه تبلیغ کننده اجازه می دهد، اجرا می شوند و انقضا دارند.

تبلیغات یک ابزار بازاریابی برجسته است، همیشه وجود دارد، و مهم نیست که مردم از آن آگاه باشند یا نباشند. امروزه، مخاطبان زیادی در رسانه های مختلف وجود دارند و شرکت ها از انواع رسانه ها برای انتشار تبلیغات استفاده می کنند.

ممنونم که با تبلیغات شهری چاچی همراه هستید 

تعریف روابط عمومی                 

روابط عمومی ابزار ارتباطی راهبردی است که از کانال های مختلف استفاده می کند تا روابط مطلوبی را برای شرکت ایجاد کند. این عمل در جهت ساختن یک تصویر مثبت یا افزایش شهرت یک شرکت در نظر عموم مردم به وسیله گفتگو یا نمایش محصولات و خدمات شرکت در قالب داستان ها یا مقالات برجسته از طریق رسانه های چاپی یا پخش آن می باشد. هدف این پروژه ایجاد رابطه مبتنی بر اعتماد بین نام تجاری و مشتری آن، می باشد و عمدتا از طریق رسانه ها پوشش داده می شود. روابط عمومی می تواند غیرعمومی خوانده شود و شرکت ها از طریق حسن نیت آن را بدست می آورند. تکنیک های مورد استفاده در روابط عمومی عبارتند از: تبلیغات، رسانه های اجتماعی، مطبوعات، کنفرانس های مطبوعاتی، مصاحبه، مدیریت بحران، داستان های برجسته، سخنرانی ها و پخش اخبار.

تفاوت های کلیدی بین تبلیغات و روابط عمومی

تفاوت های تبلیغات و روابط عمومی به طور کل به دلایل زیر تقسیم می شود 

۱-تبلیغات طراحی یک تکنیک برای اینکه توجه عموم به یک محصول یا خدمات جلب شود، عمدتا از طریق اطلاعیه ها صورت می گیرد. روابط عمومی یک رویکرد ارتباطی استراتژیک است که هدف آن ایجاد رابطه دو طرفه ی سودمند بین شرکت و مردم است.

۲- تبلیغات یک رسانه خریداری شده یا پرداخت شده است، در حالی که روابط عمومی رسانه ای کسب شده می باشد.

۳- ارتباطی که در تبلیغات به وجود می آید یک طرفه است. برعکس، ارتباط عمومی یک فرآیند ارتباطی دو طرفه می باشد.

۴- تبلیغات جهت تبلیغ یک محصول یا خدمات انجام می شود، با این هدف که در مخاطب مورد نظر برای خرید محصول انگیزه ایجاد کند. از سوی دیگر روابط عمومی با این هدف انجام می شود که یک تصویر مثبت از شرکت در رسانه ها ایجاد و حفظ شود.

۵- در تبلیغات، تبلیغ کننده کنترل کاملی بر آگهی دارد، یعنی بر روی چگونگی و چیستی محصولی که به مردم نمایش داده می شود کنترل دارد. برخلاف ارتباط عمومی ، مثلا شرکت می تواند داستان را تغییر دهد، اما هیچ کنترلی ندارد، که رسانه ها از آن چگونه استفاده می کنند.

۶- در تبلیغات، قرار دادن آگهی تضمین شده است، اما در مورد روابط عمومی هیچ تضمینی برای قرار دادن آن وجود ندارد.

۷- در تبلیغات، تبلیغ تا زمانی که بخواهید و بتوانید هزینه آن را پرداخت کنید، منتشر می شود. برعکس، در مورد رابطه عمومی، داستان تنها یک بار منتشر می شود.

۸- اعتبار روابط عمومی بیشتر از اعتبار تبلیغات است، زیرا افرادی که تبلیغات را می بینند، می دانند که این فقط یک آگهی است و به راحتی آن را باور نمی کنند، بنابراین ممکن است آنها در برابر تبلیغات شکاک شوند. در عوض در روابط عمومی این اعتماد می تواند به وجود بیاید در واقع در روابط عمومی اعتبار سنجی شخص ثالث اعتبار را بهبود می بخشد.

طبق آنچه گفته شد نتیجه می گیریم که تبلیغات و روابط عمومی هر دو از کانال های ارتباطی موجود برای اطلاع رسانی و تأثیر روی عموم مردم استفاده می کنند. اما تفاوت های مفهومی جزئی در هر کدام از آنها وجود دارد. به طور کلی تبلیغات یک ابزار بازاریابی گران قیمت است زیرا می تواند در لحظه به گوش تعداد زیادی از مردم برسد. اما در روابط عمومی از تایید هزینه تا تایید شخصثالث همه رایگان است.

به گفتگو بپیوندید