رد کردن لینک ها

مزایا و معایب تبلیغات رادیویی

تنها صداست که می ماند

مزایای-تبلیغات-رادیویی
مزایای-تبلیغات-رادیویی

بعد از انقلاب بزرگ صنعتی که در قرن بیست و یکم رخ داد و در نتیجه ی جنبش بیداری که در سایه ی این انقلاب صورت گرفت جهشی بی همتا در صنعت تولید و اختراع به وجود آمد که منجر به ساخته شدن و تولید میلیون ها وسیله برای نیازهای گوناگون شد.ضرورت بازاریابی و فروش این محصولات ایجاب می کرد که صاحبان این صنایع و محصولات برای فروش هر چه بیشتر به دنبال بازاریابی و تبلیغات باشند که در آن زمان رادیو تنها رسانه ی موجود برای انتشار تبلیغات بود.تبلیغات صوتی از دیر باز تا کنون سهم قابل توجهی در بازاریابی ایفا کردند هر چند این نقش در دنیای امروزی و با توجه به حضور رسانه های گوناگون به شدت کمرنگ شده است.

ظهور و حضور رسانه های جدید و به موازات آن کمرنگ شدن نقش رادیو موجب شد که کم کم ایرادات و اشکالات استفاده از بستر رادیو برای تبلیغات مشخص شود که این موضوع تا زمانی که رادیو را با رسانه هایی چون تلویزیون کامپیوتر تبلت و تلفن های همراه مقایسه نکردیم پوشیده بود.

 

مزایای استفاده از رسانه های صوتی و رادیو

مزایای-تبلیغات-رادیویی
مزایای-تبلیغات-رادیویی

رادیو تبلیغات را به راحتی در اختیار گروه و طیف زیادی از مخاطبین قرار میدهد.هرچند که توجه به این رسانه امروزه بسیار کم شده اما به لطف وزن کم و سهولت در حمل و نقل به سادگی میتوان آن را به مکانهای مختلف منتقل کرد که همین امر سبب میشود رادیو رسانه ی مناسبی برای تبلیغات باشد.

-انتخاب رادیو به عنوان رسانه به صاحب تبلیغ این اجازه را میدهد که طیف و گروه مخاطب مد نظر خود را انتخاب کند و این موضوع از طریق انتخاب صحیح برنامه ای است که میخواهد تبلیغ خودرا از طریق آن منتشر کند  در حالی که تبلیغات روزنامه ای چنین امکانی را در اختیار شما قرار نمی دهند .

-تبلیغات رادیویی بسیار کم هزینه و ارزانتر از تبلیغات تلویزیونی بیلبوردها و پوستر های سطح شهر است  .

-تبلیغ صوتی در رادیو بسیار موثر تر از تبلیغ در روزنامه ها و نشریات است.لذا انتخاب گوینده ی مناسب امری بسیار ضروری و حیاتی ست.

-تدوین تبلیغات رادیویی بسیارآسان است زیرا نیازی به طی کردن پروسه ی زمان بر و خسته کننده ی تدوین و کارهای فوتوشاپی و گرافیکی  وطراحی یا ویرایش فایلهای ویدئویی نیست.تنها به یک گوینده ی توانمند و موسیقی مناسب نیاز داربد.

-امکان انتشار امواج رادیویی  تا فاصله های زیاد و بسیار دورتر از ایستگاه فرستنده از رادیو بستر مناسبی برای انتقال پیام و تبلیغات می سازد.به عبارت دیگر هیچ مرزی برای فراکانسهای رادیوئی وجود ندارد.

-رادیو از آن دست رسانه هایی است که برای استفاده از ان نیاز به هیچ  گیرنده یا دستگاه های اضافی نیست.تمام آنچه به آن نیاز دارید یک دستگاه رادیو است.امروزه به لطف پیدایش و گسترش اینترنت امکان دسترسی به هر ایستگاه رادیویی در هر زمان و مکانی تنها با استفاده از اتصال اینترنتی به راحتی ممکن است.

 

معایب استفاده از تبلیغات رادیوئی-یکی از معایب تبلیغات رادیویی این است که تنها از عنصر صدا در اینگونه تبلیغات استفاده می شود در نتیجه از تلویزیون اثر گذاری کمتری بر مخاطبین دارد.دیدن تصاویر و جلوه های بصری نقش پررنگتری در متقاعد کردن مخاطب برای خرید محصول  نسبت به یک تبلیغ رادیوئی دارد.

-به کمک ایجاد افکت های صوتی میتوان میزان تاثیر گذاری بر مخاطب را افزایش داد اما  این تاثیر گذاری با میزان و قدرت نفوذ تلویزیون با جلوه های صوتی بصری مخصوصش به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست.

-با توجه به اینکه تبلیغات در رادیو معمولا به صورت نوار میان برنامه ای و به صورت متوالی عرضه می شوند غالبا و با توجه به اینکه تبلیغ شما ممکن است در قسمت میانی یا پایانی این سلسله تبلیغات قرار گیرد و امکان خستگی و تغییر ایستگاه رادیویی توسط مخاطب وجود دارد شانس شنیده شدن پیام شما به شدت کاهش می یابد.

-از آنجا که در تبلیغات رادیوئی هیچ نسخه ی نوشتاری یا تصویری وجود ندارد بنا بر این برای مخاطب پیدا کردن اطلاعاتی راجع به جزئیات محصول شما تا حدودی دشوار می شود.

با تمام این تفاصیل تبلیغات صوتی از ویژگی های خاص خود برخوردارند و نباید از این ویژگی ها چشم پوشی کرد.در نهایت تنها صداست که میماند.

ممنونم که با تبلیغات محیطی چاچی همراه بودید

به گفتگو بپیوندید