رد کردن لینک ها

نقش مهم اطلاعات و داده ها در بازاریابی نوين محتوا

نقش مهم اطلاعات و داده ها در بازاریابی نوين محتوا

با گسترش وافزايش نفوذ اینترنت و نقش مهم شبکه‌های اجتماعی در اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی کاربران، کانال‌ها و روش‌های تبلیغاتی مهم محتوا نیز با تحولی بزرگی روبه‌رو شده‌اند. بازاریابی نوين محتوا یکی از آن موضوعات داغ و مهم این روز‌های بازاریابی نوين محتوا   آنلاین به حساب مي ايد. اما حلقه‌ی مفقوده‌ی این روش استفاده از داده و اطلاعات مهم بازاريابي تحلیل‌های آماری است.

 

امروزه دیگر روش‌های بازاریابی قدیمی برای تبلیغ یک محصول خوب و عالي  یا سرویس کافی یا شاید تاثیرگذار نیست. در حضور شبکه‌های اجتماعی، محتوا حرف اول را برای جذب و نگهداری مخاطب می‌زند. در این بین شرکت‌ها دیگر نقش تبلیغ‌ کننده را ایفا نمی‌کنند بلکه به سمت تولید و انتشار محتوا می‌روند و برای خود حتی اتاق خبر تشکیل می‌دهند و خبر، پادکست، اینفوگرافی و انواع دیگر محتوا را در راستای تقویت موضع هاي محتواي خود در بازار هاي داده ها و تبلیغ ارزش‌های خود منتشر می‌کنند.

با اینکه مدیریت محتوا نوين  نزد شرکت‌ها به خوبی در حال تمجيد و تمرین شدن است اما یک عضو مفقوده در این بین به خوبی مشاهده می‌شود: داده و اطلاعات خبرنگاری داده‌محور که در زبان انگلیسی شناخته می‌شود. این نوع از خبرنگاری به معنای استفاده از داده، کلان داده‌ها و به کمک نرم‌افزار‌های تحلیل داده برای کشف و انتشار خبر‌ یا پست است. حسن اصلی این نوع خبرنویسی جنبه‌ی تصویری آن است که برای انتشار در شبکه‌های اجتماعی مفیدتر و مهم تر و جامع تر به نظر می‌رسد. رسانه‌هایی مثل گاردین و نیویورک تایمز سال‌ها است در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده‌اند چرا که می‌دانند با استفاده از داده‌ می‌توان خبر‌ها را از ابعاد گوناگون و مختلف بیان و حتی داستان‌های جدیدی منتشر کرد که هیچ رسانه‌ی دیگری به آن نپرداخته باشد. یکی از خروجی‌های این نوع از ژورنالیسم اینفوگرافی‌هایی هستند که توانایی تبدیل شدن به پست‌هایی پرطرفدار در توییتر، فیس‌بوک یا لینکداین را دارند.

 

همچنین بخوانید : ۶ تکنیک برای افزایش نفود کلام 

 

با این حال خیلی از افراد تصور و خيال  می‌کنند که ساختن اینفوگرافی به معنای چیدن اخبار در کنار هم و به شکلی تصویری است. در حالیکه ایده‌ی نظر اصلی این پست‌ها تصویرسازی داده‌ها و اطلاعات بوده و باید با کشف الگوهای داده‌ای به سمت تصویرسازی آن‌ها پیش رفت.

در حال حاضر شرکت‌ها بیشترین دسترسی را به داده‌های اطراف خود دارند و می‌توانند از آن به عنوان اهرمی در جهت افزایش گسترش آگاهی خود از محیط و افزایش و توسعه وابستگی مشتریان استفاده کنند. با این حال داده تنها راه خود را در تصمیم‌گیری‌های استراتژیک سازمان و موسسات باز کرده است و در بازاریابی نوين محتوا کمتر اثر و تاثيري از آن می‌بینیم. این در حالی است که داده و تحلیل‌های داده‌ای می‌توانند بعد جدیدی را به محتوای تولید شده اضافه کنند و خوبي رقابتی محتوای شما نسبت به سیل عظیم محتواهای تولیدی در وب‌سایت‌های گوناگون باشند. بنابراین نباید صرفا به تولید یک محتوای ضعيف و بي روح اقدام کرد، استفاده از تحلیل‌های داده‌ای در محتوا یکی از رموز موفقیت در کمپین‌های تبلیغاتی نوين به شمار می‌رود.

اگر به وبلاگ شرکت‌های مطرحی چون جنرال الکتریکس یا کیک‌استارتر نگاه کنید متوجه استفاده از داده در محتوا خواهید شد. به عنوان یک نمونه‌ی موفق می‌توان به شرکت Jawbone اشاره کرد که در بازار محصولات پوشیدنی فعالیت می‌کند. این شرکت روزانه حجم زیادی از داده را از طریق کاربران خود در سرتاسر دنیا جمع‌آوری می‌کند. درنتیجه جاوبون می‌تواند الگوهای مختلفی را در بین این حجم از داده‌ها شناسایی و اقدام به تولید محتوا کند. به یکی از محتواهای این شرکت در مورد نمودار خواب در کشورهای مختلف توجه کنید. در حقیقت این شرکت از مزیت خوبي هاي  خود در جمع‌آوری داده استفاده و آن را تبدیل به یک مطلب و نمودار فوق‌العاده و عالي کرده است. محتوای تولید شده کاملا جدید بوده و به سرعت در شبکه‌های مختلف به اشتراك خواهد گذاشته و به اصطلاح وايرال مي شود.

 

اما اطلاعات و داده در محتواهای تولیدی نوين و در کل کسب‌و‌کار و درامد شما چه تاثیراتي خواهد گذاشت:

ترافیک: اینفوگرافیک‌ها و تصویر‌سازی طالاعات و داده‌ها یکی از بهترین و مهم ترين  روش‌ها برای تبلیغ مهم کسب‌و‌کار خود در شبکه‌های اجتماعی به خصوص لینکداین و پین‌ترست هستند و قابلیت بالایی در وایرال شدن دارند. برخلاف پست‌های معمولی یک وبلاگ، پست‌های آماری قابلیت بالایی در ماندگاری دارند و با انتخاب صحیح کلید‌واژه‌ها می‌توانند ورودی بالایی را از موتورهای جست‌و‌جو‌گر کسب کنند.

ارزش: با فراگیر شدن بازاریابی نوين محتوا شرکت‌ها هم شروع به انتشار مطالب خود کرده‌اند که در اکثر مواقع خیلی ضعیف عمل می‌کنند. تولید محتوانوين به معنای ساخت مدل و برند است، شرکت‌ها محتوا تولید می‌کنند تا کاربران را از عقايد ارزش‌های شرکت آگاه سازند و در نهایت منجر افزایش و توسعه فروش شوند. با این حال تولید محتوا برای شرکت‌ها تبدیل به افزایش و گسترش تعداد کاراکترهای مطلب و پر کردن صفحه از کلید‌واژه شده است. با انتشار یک مطلب تازه با ارقام معنادار و دید عملی در حقیقت ارزش نهایی برند خود را به مشتری عرضه می‌کنید.

مرجع: شناسایی منابع داده‌ای، دسته‌بندی و قسمت بندي و تحلیل داده به خصوص اگر برای اولین بار در بازار رقابتی انجام شود، برند شما را به مرجعی برای بقیه‌ی مطالب تولیدی خواهد کرد. اگر اینفوگرافیک یا مطلبی خيلي مهم  تولید کنید که بتواند روند‌ها یا موقعیت‌های جدیدی را به نمایش بگذارد، مطلب شما سریعا به اشتراک گذاشته خواهد شد و در پی آن توجه رسانه‌ها به سوی شما جلب می‌شود که در نهایت تبحر بالای برند شما را نشان می‌دهد. در کسب‌و کار‌های B2B نکته‌ی مهم اثبات تجربه‌ی شرکت در پیشبرد اهداف خود است که با انتشار محتوای داده‌ محور می‌توان به آن رسید.

 

یادگیری: مهارت‌های تحلیل و تجزيه اطلاعات و داده ها به یکی از مهم‌ترین و برترين  مهارت‌های مورد نیاز در شرکت‌ها تبدیل شده است و بسیاری از شرکت‌ها تمرکز خود را در تحلیل و استفاده‌ی به صرفه  از داده برای رسیدن به تصمیماتی بهتر می‌گذارند. کاربرد این تحلیل‌ها اغلب داخل سازمان و موسسه ها است، اما انتشار آن‌ها برای افراد خارج سازمان می‌تواند خوبي هاي بسيار عالي و  فوق‌العاده‌ای را نصیب شرکت کند. با انتشار تحلیل‌ها و مطالب داده‌ای می‌توان بازخورد آن را در جامعه مشاهده کرد و تحلیل‌هایی جدید از آن را دریافت کرد. پس نباید از انتشار مطلب ترسید چرا که به فرآیند یادگیری سازمانی کمک بسيار زیادی می‌کند.

شفافیت: امنیت و محدوده‌ی فضای شخصی یکی از داغ‌ترین  و مهم ترين موضوعات این روزها بوده و دغدغه‌ی مهم کاربران نحوه‌ی استفاده‌ی شرکت‌ها از داده‌ ها و اطلاعات  شخصی آن‌ها است. شرکت‌ها با انتشار محتوای نوين  داده‌محور می‌توانند به این نگرانی‌ها استرس ها جواب دهند. شفافیت اطلاعاتی باعث اعتماد کاربران و ساخت جلوه‌ی برند و مدل شما در دراز مدت خواهد شد. با جمع‌آوری داده‌های مختلف در مورد فضای شخصی کاربران و نشان دادن الگوهای مختلف، می‌توان به کاربر در راستای کاهش نگرانی‌ها در زمینه استفاده از اطلاعات شخصی کمک کرد.

به گفتگو بپیوندید