رد کردن لینک ها

سئو چيست و چه اهميتي دارد؟!

سئو چيست و چه اهميتي دارد؟!

شاید بتوان گفت که تقریبا همه افرادی که با وب آشنایی هر چند کمی دارند، حداقل برای یک بار هم که شده واژه SEO را شنیده اند. اهمیت این موضوع از آنجا ناشی می شود که اکثر مردم برای رسیدن به مطلب یا محصول مورد نظر خود، از موتورهای جستجو مثل گوگل استفاده می کنند. پس بعنوان مثال، گوگل یک موتور جستجو می باشد، یعنی محلی که شما برای جستجوی عبارت یا خرید یک محصول و … به آن مراجعه می کنید و موتور جستجوی گوگل در کمترین زمان مطالب مرتبط با جستجوی شما را از بین میلیونها سایت به شما نمایش می دهد.در دنیای امروز برای هر کسب و کاری صاحبان مشاغل حتما وب سایتی دارند یا سفارش داده اند. پس اولین مرحله، طراحی یک وب سایت یا صفحه در اینترنت است.

 

اما SEO چیست؟

سئو چیست
سئو چیست

کلمه SEO که مخفف Search Engine Optimization است، به معنی بهینه سازی موتور جستجو می باشد.

این نتیجه می تواند از طریق فعالیت های مختلفی نظیر: تغییرات تکنیکی و فنی (Technical SEO) بهبود PR Public Relation به معنای ایجاد ارتباط موضوعی با Search Engine و کاربر، UX و ارائه منحصر به فرد ترین خدمات در سطح وب حاصل شود.

سئو  تغییرات خاصی در طراحی وب سایت و محتوا است که در نهایت منجر به این می شود که سایت برای موتور های جستجوگر جذاب تر به نظر بیاید. و در واقع هدف استفاده از سئو  برای این است که موتور جستجوگر سایت شما را در صدر جستجوهای خود قرار دهد.
زمانی که شما در گوگل به دنبال یک موضوع خاص می گردید مشاهده می کنید که برخی از وب سایتها در صفحات اولیه نمایش داده می شوند و رتبه بعضی دیگر در صفحات دوم و سوم و… قرار می گیرند پس وب سایت هایی که در صفحه اول گوگل نمایش داده شده است یعنی اینکه گوگل از این وب سایتها بیشتر خوشش می آید و برای آنها امتیاز و رتبه بالاتری نسبت به بقیه سایتها که در صفحات دورتر هستند قائل است و به بیانی دیگر این سایتها که در رتبه بالاتری قرار گرفته اند برای گوگل بهینه تر بوده اند.

١-  به فرایند تولید محتوا، محتوایی که بتواند توسط خزنده موتور های جستجوگر پیدا و ایندکس شود و رتبه خوبی در گوگل و سایر موتور های جستجوگر دریافت کند گفته می شود.

٢-سئو انجام کار در راستای کسب رتبه برای نمایش بیشتر و قوی سایت در موتور های جستجوگر است. هنگامی که پروسه بهینه سازی به درستی و از طریق بهترین روش ها، آزمایشات و کار سخت پیاده سازی شود، معمولا کار میکند! گاهی اوقات باعث سردرد می شود. ممکن است به دوستی های صنعتی نیز منجر شود.  در ساده ترین شکل ممکن سئو به معنای راحت کردن کار سرچ انجین ها برای پیدا کردن وب سایت شماست، محتوای سایت خود را درک کنید و به آن بر اساس شاخص های ارتباط با موضوع و محبوبیت بسنجید.

تاریخچه  سئو

در اواسط دهه ۹۰ میلادی، صاحبان سایت ها و آنهایی که مطالب سایت ها را فراهم می کردند، شروع به بهینه سازی سایت هایشان برای موتورهای جستجوگر کردند. در ابتدا تمامی صاحبان سایت ها نیازمند آن بودند تا آدرس یک صفحه از سایت خود را به موتورهای جستجوگر معرفی نمایند که باعث می شد تا موتورهای جسنجوگر، اسپایدرهای خود را به روانه آن سایت ها نمایند. اینکار سبب آن می شد تا تمامی لینکهای آن صفحه استخراج شود و صفحات دیگر آن سایت ها نیز ایندکس شوند. چنین روندی شامل دانلود صفحه توسط اسپایدر و دخیره سازی محتویات آن در سرور موتورهای جستجوگر می باشد جاییکه برنامه دومی به نام ایندکسر، انواع مختلفی از اطلاعات را از آن صفحات استخراج می کند، اطلاعاتی نظیر کلماتی که صفحه حاوی آن است، کلمات کلیدی، در کجاها استفاده شده اند، و وزن به کار رفته در کلمات و تمام لینکهای درون صفحه که سپس در جایی قرار داده می شوند تا در آینده آنها را مورد بررسی قرار گیرند، بعنوان اطلاعات، استخراج خواهند شد.

اولین الگوریتم گوگل الگوریتم کبوتر بود که توسط مدیران فعلی گوگل یعنی Larry Page و Surgery Brain طراحی شده بود.از آن زمان تا به حال تمامی وب سایت ها به دنبال بدست آوردن فاکتور های رتبه بندی موتور های جستوگر هستند تا در سدر نتایج به نمایش در آیند و مخاطبان بیشتری را جذب کنند.

 روش های برای سئو کردن سایت

بطور کلی ۳ روش جامع برای سئو وبسایت وجود داره که بسته به سبک سئو کار یا نوع شرایط پروژه یکی از اون ها برای اجرا انتخاب میشن.

این روش شامل:

  1. سئو کلاه سفید
  2. سئو کلاه سیاه
  3. سئو کلاه خاکستری

اهمیت اساسي و مهم سئو در کسب و کار چیست؟

در صورتیکه شما صاحب یک کسب و کار اینترنتی هستید از فرصت فضاهای مبتنی بر وب برای جلو زدن از رقبای خود استفاده کنید. با استفاده از تکنیک­های سئو و بهینه­ سازی وب­سایت می­ توانید درصدر نتایج  از موتورهای جستجو قرار بگیرید و سریع تر از سایر رقبا دیده شوید تا در نتیجه به کسب و کار اینترنتی خود رونق بدهید.

بازار داغ دنیای دیجیتال و فضای رقابتی ایجاد شده برای ورود به این حوزه سبب شده تا طراحی سایت حرفه ای و یا عادی و ساده بسیار زیادی در سراسر دنیا انجام بشود، از این رو تعداد وب سایت های موجود در دنیای وب به شدت گسترده یافته است و دقیقا همین امر اهمیت سئو در کسب و کار را روز به روز افزایش می دهد، درباره اهمیت سئو در کسب و کار اینترنتی کافی است بدانید که بیش از ۸۵% کاربران از طریق موتورهای جستجو به وب­سایت­ ها می آیند و ۵۰% از آنها همواره محصولات و خدمات مورد نیاز خود را به صورت اینترنتی و آنلاین خریداری می کنند. پس بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو تاثیر بسیار بالایی بر معرفی و ارتقاء رتبه سایت در نتایج جستجو بسیار اهمیت دارد.

 

جمع بندی

اهمیت سئو در وب‌سایت امری غیرقابل انکار و فراموش نشدنی است به همین علت برای بهینه سازی وب‌سایت خود نیازمند یک برنامه تاکتیکی و منظم هستید تا بتوانید به ارزیابی بپردازید؛ اما این را فراموش نکنید که در این مسیر باید صبور باشید و با دقت کار خود را دنبال کنید. عملیات بهینه سازی زمان خاص خود را می‌طلبد.
اهمیت سئو در وب‌سایت برای بازاریاب‌ها به‌مراتب بیشتر است و ارزش صرف زمان و دقت را دارد.

به گفتگو بپیوندید