رد کردن لینک ها

فعالیت دربازاریابی شبکه ای آری یا خیر

آنالیزرفتاری شرکتهای برتر در بازاریابی شبکه ای

مقایسه سه شرکت برتر فعال در حوزه کسب و کار نتورک مارکتینگ یا بازار یابی شبکه ایی

از دیدگاه پلن درآمدزایی، روش تبلیغات، کالا و استراتژی فروش آنها

یکی از تعهدات مجموعه چاچی به عنوان بهترین آژانس تبلیغاتی و شتاب دهنده کسب و کار این است که با تحلیل صحیح شرکتها و مجموعه هایی که به هر دلیل پایگاه مناسبی برای جذب درآمد و سرمایه گذاری هستند با توجه به داده ها و نمودارها  انتخاب درستی داشته باشند.

نتوورک مارکتینگ یا بازار یابی شبکه ای از سال ۱۳۹۱ بصورت رسمی با ارایه اولین پروانه کسب و کار این صنعت درآمد زا به شرکت بادران گستران شروع به حیات کرد در گذشته این صنعت بصورت غیر رسمی با عنوان شرکتهای هرمی گلد کوئست، گلد ماین و …. در ایران فعالیت و تبلیغات داشت که پس از اینکه فعالیت این شرکتها در ایران جرم شناخته شد، بادران گستران توانست اولین مجوز فعالیت در رسته بازار یابی شبکه ای را از اداره صنعت و معدن و تجارت واحد صدور پروانه بازار یابی شبکه ای دریافت کند.

  در این مقاله قصد داریم با توجه به نزدیک شدن به ایام تعطیلات دانشجویان و اینکه صنعت بازار یابی شبکه ای یکی از مقاصد مهم برای کسب درآمد بدون سرمایه برای آنان است چند شرکت برتر بازار یابی شبکه ای را تحلیل کنیم، تا بتوانند این عزیزان بهترین انتخاب را برای شروع یک بیزینس درآمد زا داشته باشند.

این تحلیل بین سه شرک برتر از نظر رتبه سایت وتبلیغات وکالاهای استراتژیک انجام شده است.

شرکتهای

لوگو شرکت بادران گستران
لوگو شرکت نیوشا
لوگو شرکت نیوشا
لوگو شرکت بازار یابان ایران زمین

رتبه سایت در یک زمان مشخص

(رتبه سایت از این نظر مورد اهمیت است که رابطه مستقیم به مراجعت به سایت، بارگذاری و محتوی حرفه ای دارد.)

بادران گستران

رتبه : ۱۵۷۵ ایران و ۶۳۲۵۲ بین المللی

 شرکت بادران گستران قبل از دستور العمل مبنی بر تغییر پلن درآمدی از طرف اداره صنعت و معدن و تجارت و ریزش بازار یابانی که منافع مالیشان به خطر افتاد رتبه سایتش سه رقمی وهمیشه زیر ۳۵۰ بود که نشان از تیم حرفه ایی و پشتیبانی مناسب آن دارد.

در این نمودار روند فراز و نشیب این سایت مشخص می گردد. در ماه آپریل روند نزول به بیشترین سطح خود رسیده است که میتوان حدس زد با توجه به ایام میان ترم و ماه دوم و سوم سال که به کاهو بازار معروف است این روند سرعت بیشتری گرفته، ولی باز از نظر رنک سایت با این شرایط بهترین رتبه را در بین شرکتهای بازار یابی شبکه ای دارد.

رتبه شرکت بادران از نظر سایت الکسا

شرکت نیوشا داریان یا همون دمنوش نیوشا

رتبه : ۲۲۵۰ ایران و۸۰۸۷۷  بین المللی

در نمودار رنگ نیوشا هم نشان از یک سقوط آزاد سریع دارد که دلایل بالا برای این سایت هم میتواند توجیه پذیر باشد نیوشا تا یک قدمی شرکت بادران در اردیبهشت ماه هم پیش رفت ولی در خرداد ماه فاصله زیادی  بین سایت اول و دوم اتفاق افتاد یکی از دلایل این اتفاق عدم بارگذاری مناسب محتوی سایت و ریزش بازار یاب هم می باشد.

رتیه شرکت نیوشا از نظر سایت الکسا

شرکت بیز یا بازاریابان ایران زمین

رتبه: ۲۵۹۴ ایران و ۱۰۱۳۱۲ بین المللی

این شرکت برخلاف دیگر شرکتها از خلا  ریزش و عدم محتوی گذاری با ترفندی ساده رتبه سایت  و نمودار رنکینگ خود را بهبود داده است یکی از بهترین روشهایی که تاثیر گذار بوده برای رشد رتبه سایت تولید محتوی و بهینه سازی UI  سایت (شبیه به UI  قبلی دیجی کالا) بوده است.

رتبه شرکت بازار یابان ایران زمین از نظر سایت الکسا

تبلیغات

مهمترین عامل پیشرفت و تاثیر گذاری در بین بازاریابان استفاده از ابزار تبلیغاتی مناسب است که متاسفانه هیچ کدام از شرکتها از یک سناریو مشخص و کمپین تبلیغات منظم برای این هدف استفاده نکرده اند و اکثر تبلیغاتی که در این مسیر شده است مانند این بود که تیر هوای شلیک کرده اند و تبلیغات توسط بازار یا بان تاثیر بیشتری  درمعرفی شرکتها داشته  تا اثر گذاری تبلیغات از طریق مستقیم خود شرکت، متاسفانه هیچکدام از شرکتها از ظرفیت مجموعه های آژانس تبلیغاتی استفاده نمی کنند .

تبلیغات و بادران گستران

بادران گستران با در اختیار داشتن استدیو کامل پرده سبز، صدا گذاری، میکس و مسترینگ و تیم حرفه ای می توانست غول تبلیغاتی و اثر گذاری در بین جوانان شود که عدم داشتن سناریو مناسب و تیم حرفه ای تبلیغاتی از ظرفیت های بالقوه خود نتوانست بهره کافی ببرد که به نظر ما ضعف بزرگ مدیریتی از این نظر محسوب می شود.

تبلیغات در بادران تا کنون بین برندینگ نام و برندینگ محصولات سر در گم است گاهی این دو به هم لینک شده اند و گاهی دو سبک مختلف را تجربه کرده اند تاکنون مهمترین قدرت نمایی که بادران با هزینه زیاد انجام داده و موفق شده است که آن سبک را مال خود کند رنگ نارنجی بوده است و هنوز بسیار راه دارد تا در تبلیغات حرفی برای گفتن داشته باشد بادران بیشترین و پر کاربردترین روش تبلیغاتی را در برند سازی و شخصیت پردازی لیدرهای خود یافته است.

تبلیغات و نیوشا

نیوشا با استفاده از یک شخصیت آشنا و خوشنام و مورد اعتماد بنام رضا کیانیان در ابتدای ورود پر قدرت خود به بازار بازار یابی شبکه ایی توانست گوی سبقت را از رقیبان خود ببرد و با این روش شروع به تیم سازی و برندینگ نام نیوشا کرد هم نامی نام شرکت و نام محصول عرضه شده مسیر راحت تری و برای تبلیغات جلوی پای مدیران این شرکت قرارداد تا با هزینه کمتر بتوانند راحتت و بهتر تبلیغ کنند اساس پایه تبلیغات این شرکت بر روی خرده فروشی محصول و برندینگ چیده است و رنگ سازمانی تاثیر کمی بر روی تبلیغات آن شرکت داشته نیوشا با تولید محتوی مناسب و ادعای اثر بخشی درمانی بر روی صفحه های اجتماعی و استراتژی خرده فروشی تقریبا توانست سهم بزرگی از بازار دمنوش ایران را برای خود باز کند ولی در شعار تبلیغاتی و رنگ و ایجاد یک عادت موفق نبوده است.

تبلیغات و بیز

بیز مخفف بازار یابان ایران زمین است که شباهت آن با دو کلمه بیز (بیزینس)و بیز(به معنای نقطه اتصال) بسیار تاثیر گذار در روند برندینگ نام مجموعه داشته است بیز با پلن تبلیغاتی خود را با اسپانسرینگ بسته است و تلاش کرده در زمینه های مختلف به عنوان اسپانسر و روش تبلیغات نا محسوس حضور یاید. اسپانسری بازی فوتبال، اسپانسری فیلمهای سینمایی و اسپانسری برنامه های اجرایی از موفق ترین کمپین هایی بوده که تا حالا داشته بیز برای تقویت تیم داری از سخنرانان انگیزشی در شهرهای پایه خود استفاده می کند.

  • در نمودار زیر استفاده و در صدر تاثیر پذیری روشهای مختلف و ابزارهای مرسوم تبلیغاتی را  در بین شرکت های فوق  نشان داده می شود.
چارت استفاده از ابزارهای تبلیغات توسط شرکتها

  کالاهای استراتژیک

به کالاهایی که بیشترین فروش یا بیشترین سود را برای مجموعه ها در نرخ اثر پذیری جامعه با تکرار خرید ایجاد می کند را کالاهای استراتژیک میگویند.

این کالاها کمترین هزینه تبلیغات ونشانه و معرف و شناسه تولید کننده است مانند

مایع ظرفشویی پریل

شامپوگلرنگ

گوشی آیفون

گوشی سامسونگ سری اس

و یا خیلی از کالاهای دیگر و حال در بازار یابی شبکه ای و در بین غولهای این تجارت چه کالاهایی استراتژیک است.

بادران گستران  با در اختیار داشتن بیشترین تنوع برند در بین شرکتهای نتوورک توانسته تنوع مناسبی از صنایع غذایی، سلولوزی، شوینده ،آرایشی  و منسوجات به بازار یابان خود عرضه کند اما دربین این کالاها، به ترتیب سلولوزی، شوینده و آرایشی بیشترین فروش را دارد و بیشترین درآمد این مجموعه از کالاهای شوینده ، آرایشی و غذایی ایجاد می شود.

نیوشا با تک محصول دمنوش در سطح بازار با ایجاد تنوع در دمنوش ها و بسته بندی ها در حال رقابت است که بیشترین فروش بر روی دمنوشها با بسته بندی درمانی و ارامبخش است و بیشترین درآمد حاصل از فروش بسته بندی های ثانویه این محصولات است.

بیز با تغییر در سیستم مدیریت تامین کالا و تغییر ذائقه بازاریابان خود بیشترین فروش را بر روی قهوه و بیشترین درآمد را روی محصولات آرایشی دارد.

در پایان شرکتهای بازار یابی شبکه ای که در ایران مشغول به فعالیت هستند با توجه به موج جدید و تهدیدی که از طرف شرکتهای باینری برای آنها ایجاد شده است هر روز در حفظ و بهتر شدن کیفیت و ارائه خدمات بهتر به مصرف کنندگان محصولاتشان و بازار یابان خود هستند. که این اتفاق کمک شایانی به صنعت ورشکسته ایران میکند. آینده بازار یابی شبکه ای در ایران روشن است به شرطی که مدیران مجموعه ها به همراه مسئولانی که تصمیم هایشان در روند این صنعت تاثیر گذار است، همدل شوند و تجارت ایران برای برون رفت از این اتفاق باید به خصوصی سازی و درخواست کمک از شرکتهای  بازار یابی شبکه ای روی آورد.

به گفتگو بپیوندید