رد کردن لینک ها

بازاريابي چريكي (پارتیزانی) به چه معناست؟

بازاريابي چريكي (پارتیزانی) به چه معناست؟

اصطلاح بازاریابی چریکی یا بازاریابی پارتیزانی توسط Jay Conrad Levinson در کتابی با نام «تبلیغات چریکی» که در سال ۱۹۸۴ منتشر کرده بود، ابداع شده است. این اصطلاح از جنگ چریکی الهام گرفته شده که شکلی از جنگ‌های نامنظم است و به استراتژی‌های دارای تاکتیک‌های کوچک مورد استفاده غیر نظامی‌های مسلح مربوط می‌شود. بسیاری از این تاکتیک‌ها شامل کمین‌ها، خرابکاری عمدی، یورش‌ها و المان‌های غافلگیری می‌باشند. درست مانند جنگ‌های چریکی، بازاریابی چریکی از چنین تاکتیک‌هایی در صنعت بازاریابی استفاده می‌کند.

بازاریابی چریکی، بازاریابی پارتیزانی یا گوریلا مارکتینگ (Guerrilla marketing) همهبه یک مفهوم هستند و یک نوع استراتژی تبلیغاتی محسوب می شود که بر روی تاکتیک های نامتعارف و کم هزینه بازاریابی تمرکز دارد که منجر به حصول بیشترین و بهترین نتیجه ممکن می شود.

داستان بازاریابی چریکی

بازاریابی پارتیزانی را جی کنراد لوینسون در سال ۱۹۸۴ در کتابی با عنوان گوریلا مارکتینگ تشریح کرد که در آن کارآفرینان و کسب و کارهای کوچک را هدف خود قرار داد. از آن پس لوینسون ۲۰ کتاب دیگر در این باره نوشت و در آن همچنان کسب و کارهای کوچکی را که دارای منابع و بودجه بسیار اندک نسبت به کسب و کارهای بزرگ‌تر بودند، مورد توجه قرار داد و از مزیت تاکتیک‌های بازاریابی پارتیزانی برای اینگونه شرکت‌ها نوشت. پرسش وی بسیار ساده بود،

همچنین بخوانید : بازاریابی ویروسی چیست ؟؟ 

پس آن نیز با اختراع رادیو و تلویزیون و پیشرفت آنها، بیشتر کسب و کارها فعالیت بازاریابی و تبلیغاتی خود را معطوف به این امکانات کردند. کم کم با تقلای کارگزاران تبلیغاتی برای ساختن تبلیغات چشمگیر و به ستوه آمدن مصرف‌کنندگان از اینکه آماج این تبلیغات قرار می‌گرفتند؛ زمانِ تغییر فرا رسید و تبلیغات خلاقانه و کم هزینه با عنوان بازاریابی چریکی شکل گرفت.

بازاریابی چریکی چیست؟

نمونه-بازاریابی-چریکی-مک-دونالد

این سبک بازاریابی بر استراتژی‌های بازاریابی نامتداول، انرژی و تخیل زیاد تکیه دارد. بازاریابی چریکی درباره بدست آوردن مشتری با غافلگیری، اثرگذاری ثابت و تولید محتوای زیاد در شبکه‌های اجتماعی است. گفته می‌شود بازاریابی چریکی در مقایسه با روش‌های سنتی بازاریابی، تاثیر بسیار بیشتری روی مصرف کننده می‌گذارد. این امر بدین سبب محقق می‌شود که بیشتر کمپین‌های بازاریابی چریکی، می‌خواهند یک تاثیر آنی و شدیدی در سطحی شخصی‌تر و ماناتر ایجاد کنند.بازاریابی چریکی، توصیف کننده استراتژی ها و یا مبارزات بازاریابی غیر متداول و غیر قراردادی است که بایستی یک تأثیر پیشبردی قابل توجه در سازمانی که این استراتژی ها را بکار می گیرد، داشته باشند و این کار را با بخشی از بودجه ای که مبارزات بازاریابی سنتی برای همان هدف می پردازند، انجام دهند.

، بازاریابی چریکی نوعی از برنامه های بازاریابی است که در آن تلاش بر استفاده از روش هایی بر پایه خلاقیت و نوآوری و بر خلاف شرایط روتین انجام می شود که دارای حداکثر بازده ممکن است.

بازاریابی چریکی همانگونه که از نام آن پیداست، مانند چریکها است، افراد در جنگ های چریکی یا نامنظم، از حرکات غیر معمول و نامنظمی از قبیل کمین، حمله ها و حرکت های تعجب آور استفاده می کنند.

(بازاریابی چریکی روشی غیر معمول برای اندازه گیری و پیش بینی رفتار، تحت تأثیر قرار دادن افراد، و آزمایش و تعیین کمیت و کیفیت تجارت بر مبنای یک بودجه کم در بنگاه است.)

مزایای بازاریابی چریکی

۱. بازاریابی چریکی به بودجه اندکی نیاز دارد.

بازاریابی-چریکی
بازاریابی-چریکی

یکی از دلایل اصلی استفاده از تکنیک این گونه  بازاریابی استفاده از بودجه اندک تبلیغات به منظور پیشرفت و فروش بیشتر تولیدات است.

بنابراین بازاریابی چریکی از روش‌های غیرمتعارف در مکان‌های گوناگون و غیر قابل پیش بینی استفاده می‌کند. این نوع بازاریابی با بودجه اندک آگاهی مخاطب را افزایش می‌دهد و توجه مردم را جلب می‌کند.

۲. بازاریابی چریکی ارتباط مردمی قدرتمندی دارد.

تکنیک‌های بازاریابی چریکی باید در محیط عمومی ارائه شود. به همین دلیل این گونه بازاریابی در ارتباط قدرتمند و ارزشمندی با مردم جامعه است.

این گونه بازاریابی به منظور معرفی خدمات و فروش تولیدات در تعامل مستقیم با مخاطبان قرار می‌گیرد.

بنابراین بازاریاب‌ها برای اهداف گوناگون خود باید ارتباط قدرتمندی شکل دهند که در محیط حقیقی و جامعه عملی شوند. در نتیجه به شکل نامتعارف توجه مردم را جلب و آنان را شگفت‌زده کنن

٣-شانس ماندگاری بسیار بالا

نتایج آمارها در این رابطه حاکی از آن است که افراد در مواجهه با یک تبلیغ چریکی، تا مدت ها ذهن آن ها درگیر آن خواهد بود و همین امر به ماندگاری این تبلیغ که از جمله اهداف هر کمپین محسوب می شود، کمک خواهد کرد. در این رابطه به هر میزانی که بتوانید حواس افراد را بیش تر تحریک کنید، شانس موفقیت شما به همان میزان افزایش پیدا خواهد کرد.

۳-امکان مشارکت

هیچ دلیل وجود ندارد که شما مجبور به انجام این تبلیغ به تنهایی باشید. درواقع این روش قادر است تا به طور همزمان چندین پیام را به مخاطب القا کنید. به همین خاطر شما می توانید با چندین شرکت، در این رابطه همکاری داشته باشید که خود از میزان هزینه های این امر خواهد کاست. بدون شک تحت این شرایط امکان خلق اثری به مراتب حرفه ای تر مهیا خواهد بود.

بازاريابي چريكي شیوه بازاریابی برخلاف روش‌های متداول و خسته‌کننده، با وارد کردن شوک، رازآلود بودن و شاید ایجاد لذت، جلب توجه می‌کند. بنابراین، مخاطب برای مشاهده و درک آن و در بسیاری از اوقات برای تجربه آن وقت می‌گذارد. به همین علت به راحتی از ذهن او پاک نمی‌شود. هزینه کم نیز از دیگر مزایای بازاریابی پارتیزانی است که آن را برای طیف وسیعی از کسب و کارها، قابل استفاده می‌کند. علاوه بر موارد فوق، شاید مهمترین مزیت آن، تکراری نشدن باشد، زیرا ماهیت خلاقیت‌محور بودن آن، همواره تازگی و جدید بودنش را تضمین می‌کند.
بصورت خلاصه می‌توان گفت مزایای بازاریابی چریکی یا پارتیزانی عبارتند از هزینه اندک، تاثیر آنی، ثبات زیاد، ساختارشکن بودن، به یادماندنی بودن، کاربرد فراوان، تکراری نشدن، خسته کننده نبودن، رازآلود و مفهومی بودن.

انواع بازاریابی چریکی:

  • محیطی
  • کمینی مخفی
  • ویروسی
سخن پایانی در مورد بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی یک روش خلاقانه و کم هزینه برای تبلیغات برند شما محسوب می شود.! در استفاده از آن باید بسیار دقت داشته باشید، زیرا در مواردی این نوع بازاریابی منجر به شکست می شود. اگر استفاده درستی از این نوع بازاریابی داشته باشید، می توانید یک تجربه جالب و به یادماندنی را در ذهن مخاطب خود ایجاد کنید.

به گفتگو بپیوندید